تعامل کنید و استیضاح نکنید، خودم یا بازنشسته می شوم یا استعفا می دهم

شهردار ماندنی شد

روند استیضاح مسکوت ماند

نامه ای که روند استیضاح شهردار را تغییر داد!

*تعامل کنید و استیضاح نکنید، خودم یا بازنشسته می شوم یا استعفا می دهم

*خواهش می کنم باز توصیه «احمد و محمود» را نپذیرید

آزاده مهدیار ـ احسان سلیمانی/ جلسه علنی سه شنبه ۱۶ دی ماه شورای شهر نیشابور که انتظار می رفت پرده آخر ماجرای استیضاح شهردار پس از چند هفته بررسی و پرسش و پاسخ باشد، با پیشنهاد و نامه شهردار از روند عادی و مرسوم استیضاح که در قانون پیش بینی شده، سمت و سویی دیگر یافت. به نحوی که برای اطلاع از پایان نهایی سریال استیضاح شهردار باید سه ماه دیگر منتظر ماند.

شهردار نیشابور پس از پایان مصوبات مربوط به کمیسیون ها، به عنوان آخرین دفاعیات خود پیش از استیضاح مجددا توضیحاتی در باب وعده افتتاح ۶ پارک در دست احداث در دهه فجر، تکمیل پروژه های عمرانی ورودی های شهرستان و وصول معوقات ارائه داد و از کمبود و بازنشستگی نیروهای مدیریتی و منابع انسانی شهرداری به عنوان نقاط ضعف شهرداری نام برد.

زرندی با بیان اینکه من در شرف بازنشستگی هستم و قبل از اینکه به استخدام شهرداری برسم شش ماه در جبهه خدمت کردم و پیگیر هستم که زودتر از موعد تا ۱۵ فروردین ۹۴ بازنشسته شوم، افزود: طی نامه ای که به شورا ارائه دادم از شورا خواهشمندم به دلیل اینکه سازمان های ما در شهرداری تحت تاثیر قرار گرفته اند، باقی مانده این زمان را هم مدارا کنید و مطمئن باشید در این مدت اصلاحات انجام خواهد شد.

صادقی که یکی از طراحان سوال از شهردار بود، با بیان اینکه آرزوی شورای ایجاد وقفه در کارها نیست بلکه آرزوی ما پویایی شهرداری است، اضافه کرد: ما همه داخل یک کشتی نشسته ایم و یک هدف را دنبال می کنیم ولی اگر کم کاری ها در شهرداری اتفاق نمی افتاد الان در این جایگاه نبودیم.

این عضو شورا با اشاره به اینکه وضعیت خیلی هم بد نیست و از بودجه تعیین شده خیلی هم عقب نیستیم، خطاب به شهردار تصریح کرد: الان هم با گزارشی که ارائه دادید خوشحال ایم که بخشی از آن عملی شده است و امیدواریم تا پایان سال تلاش بیشتر شهرداری را ببینیم.

وی افزود: اما کاهش هزینه های شهرداری چندان محسوس نیست و فرمایش شما در این زمینه تایید نمی شود و امیدواریم در این هفته وحدت مسائل آسیب شناسی شود و در این مدتی که شما همچنان حضور دارید اهداف بودجه محقق شود.

صادقی همچنین در انتقاد از عملکرد شهردار بیان داشت: در بحث نیروها قرار بود نیروها غربال گری شوند و از تحصیلات افراد در جای تخصصی خود استفاده شود و اگر کمبود نیرو احساس می شد باید استخدام نیروی جدید در شورا تصویب می شد ولی این گزارش به شورا نیامد.

وی افزود: خواهش من این است که باز توصیه «احمد و محمود» باعث نشود بدنه شهرداری همین باشد! نمونه های زیاد آن هم موجود است و من می توانم اسامی آنها را ارائه کنم که همه اینها از فیلترهایی که باید عبور نکرده اند!

صادقی دلایل تصمیم بر مسکوت گذاشتن استیضاح را ساماندهی بدهی ها، محقق شدن بودجه ۹۳، تدوین بودجه ۹۴، اجرا و تعیین تکلیف مصوبات شورا، افتتاح پروژه های نیمه تمام عنوان کرد.

در ادامه شریعتمداری در تغییر موضعی آشکار در ساعات پایانی پیش از جلسه، به دفاع از شهردار پرداخت و گفت: به عنوان عضو شورا اگر وجدان خود را قاضی کنیم و در شهر گشتی بزنیم خواهیم دید شهر به کارگاه عمرانی تبدیل شده است. عملکرد زرندی چه در زمان شورای سوم و چه در زمان شورای چهارم خوب بوده است. شهرداری در حوزه ساختاری خوب عمل کرده و در زمینه فرهنگ و ورزش می توانیم ادعا کنیم در سطح استان حرف اول را می زنیم. چراکه مدیر فرهنگی استان از شهردار نیشابور تقدیر کرده است. شهرداری تندیس جایزه سلامت اداری را در سطح کشور و رتبه اول تندیس ها و المان های نوروزی سال ۹۳ را در استان دریافت کرده است. نقصان ها و کمبودها هم گریبان گیر همه ادارات است.

او افزود: درست است که شهردار اختیار دارد وخودش می خواهد که بازنشسته شود ولی عهد و پیمان ما از ابتدا با وی تا پایان شورای چهارم است و ما هم از بقیه همکاران می خواهیم که مجوز لازم را از وزارت بگیرند و ایشان مثل قبل خدمت خود را تا پایان ۴ سال ادامه دهند!

در پی این سخنان، هوشمند نیز که ارائه واکنش خود را لازم دید با بیان اینکه باید شفاف صحبت کنیم تصریح کرد: طی این چند روز جلسات مختلفی دوجانبه و یا چند جانبه همکاران شورا با هم و با شهردار داشته ایم؛ همان طور که آقای شهردار به عنوان آخرین دفاعیه خود در جلسه استیضاح پذیرفتند که نقاط ضعف بسیار زیادی در شهرداری وجود دارد و علی رغم اینکه گزارش خوبی شهردار داد و کارهای خوبی در سطح شهر انجام شده است، اما عملکرد آقای شهردار و کارکنان شهرداری اصلا رضایت بخش نیست. مردم هم اصلا از عملکرد شهرداری رضایت ندارند! این یک واقعیت است که ما باید قبول کنیم بیمار هستیم تا به درمان برسیم. این که شهردار ضعف را قبول کرده نشان می دهد دنبال راه کار است.

علی جدی خطاب به شریعتمدار اظهار داشت: باید شفاف و صادق با مردم صحبت کنیم. اگر به یک جمع بندی رسیدیم، مدام نظر خود را عوض نکنیم. نمی شود یک بار از شهردار بد بگوییم و یک بار از او تعریف کنیم.

جدی نیز با تاکید بر اینکه اگر شهردار ۴ تا کارش اشکال داشته قطعا ۴ تا کار خوب هم انجام داده است، افزود: شورا اخلاقی ندید که در ماه های منتهی به بازنشستگی وی و با توجه به اینکه فرماندار هم نداریم در رأی به استیضاح مُصِر باشد. بعضا پروژه هایی را که آقای زرندی پیگیری کرده خودش تا پایان سال افتتاح کند و بودجه ای که در زمان او بسته شده را خودش تا پایان سال عملی کند.

این عضو شورا مجدانه اظهار داشت: از ایشان می خواهم اگر حتی بازنشستگی ایشان هم در تاریخی که گفتند انجام نشد، خود ایشان استعفای خود را اعلام کند!

شریعتمداری که گویی بر رویکرد جدید ش اصرار زیادی داشت در اظهار نظری جالب گفت: من دیروز جلسه ای با آقای شهردار داشتم که قانع شدم و امضای خودم مبنی بر عدم اقناع نسبت به پاسخ های شهردار و درخواست استیضاح را پس گرفتم! و شاید کسی هم باشد که بخواهد امضای خود را پس بگیرد که در آن صورت دیگر استیضاحی در کار نیست.

وی تصریح کرد: بر فرض اینکه هنوز شورا مصر بر اجرای استیضاح باشد، شهر و شهرداری و پروژه ها ملتهب، پیمانکاران و سرمایه گذاران به نوعی، مسکوت ماندن این طرح یعنی هر لحظه امکان استیضاح و برکناری شهردار وجود دارد، سوال ام این است یک مدیر در این شرایط چطور می تواند کار را مدیریت کند؟ مگر کارکنان شهرداری از فردی که می دانند هر لحظه ممکن است برکنار شود اطاعت پذیری دارند؟ در قانون چیزی تحت عنوان مسکوت ماندن استیضاح نداریم و تا ده روز باید استیضاح برگزار شود. آیین نامه ای هم که خودمان تعیین کرده ایم خلاف قانون است!

این عضو شورا با اشاره به اینکه این به صلاح شهر نیست و تزلزل در مدیریت شهری ایجاد می شود، تصریح کرد: سرمایه گذارانی که قصد دارند قراردادی ببندند دیگر نخواهند آمد چون می دانند شهردار رفتنی است. پیمانکاران هم کار نمی کنند. چرا فضای شهر را همچنان مسموم نگه داریم؟ قانون و اخلاق و عرف این اجازه را به ما نمی دهد.

صالح آبادی با بیان اینکه اگر کسی می خواهد امضایش را پس بگیرد باید کتبا درخواست بدهد ،افزود: چون ۵ امضا همچنان وجود دارد روال اجرای ماده ۷۳ در حال انجام است ولی در ضمن جلسه استیضاح، شهردار درخواستی به شورا ارائه کرده است که قرائت و به رأی گذاشته می شود و اگر رأی آورد به معنای این است که شهردار استیضاح نمی شود.

رئیس شورا نامه شهردار را چنین قرائت کرد:

«به استحضار می رساند که در هفته های اخیر تعدادی از اعضای شورا در راستای وظایف قانونی خود نسبت به طرح سوال از اینجانب در جلسه رسمی شورا اقدام نموده که موارد در جلسات متعدد بررسی و مطرح گردید. همان طور که استحضار دارید سال ۹۳ وضعیت اقتصادی خاصی بر کشور حاکم بوده و با وجود رکود ساختمانی که در پی آن وصول مطالبات شهرداری و تحقق بودجه با مشکلات خاصی رو به رو شده و اجرای پروژه های شهرداری با مشکل مواجه شده است لذا با توجه به اینکه در پایان سال ۹۳ می باشیم و همه ساله شهرداری ها در پایان سال مبالغ زیادی را به عنوان حقوق و پرداخت عیدی بایستی پرداخت نمایند که این امر هماهنگی و نظارت و تلاش خاصی می طلبد و با توجه به عدم وجود ساماندهی در مدیریت نیروی انسانی شهرداری و نظارت در حوزه های عمران و مالی مشکلات ملموس بوده و این موضوع با همکاری اعضای شورای شهر قابل حل می باشد، خواهشمند است مساعدت فرمایید جلسات بررسی کارشناسی و ارزیابی و تعیین اولویت های پروژه های عمرانی در پایان سال مالی انجام گرفته تا بتوان با درآمدهای جاری موارد تکمیل و در خدمت شهروندان قرار گیرد. همچنین تقاضا دارم که با حمایت از مدیران شهرداری زمینه وصول درآمدهای جاری را فراهم نموده تا بتوان بدهی معوقه، هزینه های جاری و حقوق پرسنل را در پایان سال جاری به موقع پرداخت کنم. ضمناَ همان طور که استحضار دارید اینجانب در ماه های پایانی خدمت خود در شهرداری نیشابور می باشم و اقدامات انجام بازنشستگی نیز در جریان می باشد. متعهد می گردم که با ایجاد همدلی و هماهنگی با اعضای شورای شهر زمینه نظارت دقیق تر بر پروژه های عمرانی و وصول درآمدهای شهرداری فراهم گردد و چنانچه در راستای وظایف قانونی نظارت اعضای شورای شهر مشکلاتی به وجود آید با توجه به بازنشستگی از خدمت مرخص شده و ادامه خدمت در شهرداری با مدیریت مصوبات شورا در ادامه کار عملیاتی گردد. لذا تقاضا دارم در راستای ایجاد آرامش در مدیریت شهرداری طرح سوال از اینجانب تا پایان سال جاری مسکوت مانده تا بتوانم بودجه سال ۹۳ را محقق نمایم…»

شریعتمداری در واکنش به این نامه گفت: توجه داشته باشید ما روند طرح سوال را مسکوت می گذاریم و نه طرح استیضاح را و باید روال قانونی طرح سوال طی شود. به این ترتیب که در زمان مقرر و در صورت انصراف آقای زرندی دوباره باید نامه انصراف شهردار به شورا بیاید و ۹ رأی اعضای شورا لازم است تا استعفا پذیرفته شود. همین امشب رأی گیری کنید یا شهردار می ماند یا استیضاح می شود و تکلیف کار مشخص
می شود.

در نهایت با اعلام کفایت مذاکرات از سوی رئیس شورا، نامه شهردار به رأی گذاشته شد و با اکثریت آراء مورد موافقت شورای شهر قرار گرفت.

البته باید منتظر واکنش و اعلام نظر مقامات مسئول در فرمانداری و استانداری در خصوص این تصمیم شورا و مطابقت یا عدم تطبیق آن با قانون بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.