تصمیمات شهردار در زمان تعطیلی شورا اعتراض ها را برانگیخت

logo-baseشهردار سکوت شورا را علامت رضایت می داند!

محسن فرجامی پور– اعضای شورای شهر اولین جلسه، پس از دو هفته تعطیلی را پر سر و صدا و با تذکرات چندباره به شهردار برگزار کردند، طوری که یکی از اعضا پس از پایان جو متشنج شورا درباره تذکرات بی شمار به شهردار در پایان جلسه به بی ثمر بودن تذکرها اشاره کرد وگفت: از بس تذکر دادیم و کاری نکردیم شهردار فهمیده است که هیچ خبری نیست.

صد و نوزدهمین جلسه رسمی شورای شهر نیشابور عصر سه شنبه بعد از دو هفته تعطیلی در محل شورای اسلامی شهر در حالی برگزار شد که در این مدت، مسائل مختلف و عزل و نصب هایی در حوزه شهرداری اتفاق افتاده بود و در این جلسه که حدود ۳ ساعت و نیم به طول انجامید بحث هایی در رابطه با تخلفات صورت گرفته از سوی شهردار و ماشین های توقیف شده ی شهرداری توسط نیروی انتظامی و همچنین اعتراض اعضای شورا به اقدامات شهردار مطرح شد.

تعیین تکلیف نیروهایی که شهردار با خود آورده

در همان ابتدای جلسه که با حضور ۱۱ نفر از سیزده نفر اعضای شورا برگزار شد؛ احمد همت آبادی رئیس شورا ضمن تبریک دهه فجر با اشاره به نزدیک بودن انتخابات مجلس به شهردار توصیه کرد از اموال بیت المال؛ نیروی انسانی و تجهیزات شهرداری در جهت تبلیغات انتخاباتی استفاده نکند چرا که این کار خلاف قانون و خلاف شرع است .

همت آبادی در ادامه صحبت هایش با اشاره به عزل  و نصب های اخیر شهردار گفت: این حق شهردار است که مدیران خود را انتخاب کند اما این انتخاب ها باید همواره در چارچوب قانون باشد و اگر برابر قانون عمل نشود، مطمئنا مشکلاتی برای شهر، شورا و شهردار ایجاد می شود. همچنین باید تکلیف چند نفری که شهردار با خودش آورده است، مشخص شود؛ این نیروها یا باید تسویه حساب شوند یا مجوزهای مربوطه را اخذ کنند.

دیگر عضو شورا در تکمیل صحبت های همت آبادی، گفت: با توجه به این که قانون برای همه یکسان است؛ تذکر به شهردار باید در مورد همه ی نیروها باشد؛ ما، با سکوت مان در برابر انتخاب مدیر عامل سازمان فرهنگی و ورزشی از سوی شهردار، این ذهنیت را برای شهردار ایجاد کرده ایم که فکر کند کار درستی انجام داده و این کار عرف است و در ادامه ی اقداماتش مدیرعامل سازمان پسماند و عمران را به همین سبک انتخاب کند.

شریعتمداری افزود:  اگر در زمان انتصاب مدیر عامل سازمان فرهنگی و ورزشی که یک نفر از بیرون شهرداری را انتخاب کرد عکس العمل نشان می دادیم طبیعتا شهردار نمی آمد در جاهای دیگر اقدام مشابه انجام دهد. احتمالا شهردار با خودش گفته است سکوت اعضای شورای شهر در برابر کسی که انتصاب کرده و شرایط انتصاب را هم نداشته است یعنی رضایت شورا و به عنوان عرف، حساب کرده است.

رئیس شورا پس از اتمام صحبت های شریعتمداری در پاسخ،  به اساس نامه سازمان اشاره کرد: طبق ماده ی ۲۲ اساس نامه سازمان، وقتی شهردار با مدیر عامل سازمانی از سازمان های مجموعه اش به هر دلیلی سازش نداشته باشد اول باید یکی از بین کارمندان همان سازمان را به عنوان سرپرست به مدت یک ماه انتخاب کند و همچنین مدیرعامل هر سازمان باید تحصیلات مربوط به همان حوزه و سازمان را داشته و دارای حداقل ۵ سال سابقه ی کاری باشد .

پس از تمام شدن این صحبت ها در حالی که بیش از نیم ساعت از شروع جلسه نگذشته بود؛ ثمانه سکاکی از جلسه شورا بیرون رفت؛ همزمان با خروج سکاکی؛ دوتن از غایبان شورا (هوشمند و پارسا) به جمع شوراییان پیوستند.

هوشمند در بدو ورود به صحن شورا، در سخنانی خارج از دستور در مورد درخواست یکی از مالکان منطقه عطار مبنی بر ساخت پارکینگ شخصی توضیح داد: یادمان نرود که منطقه گردشگری و گل سرسبد شهرمان همان منطقه خیام و عطار است و با نگاه های محدود و بسته ی خودمان؛ شهرداری و دیگر نهادها؛ در آن منطقه هیچ پیشرفتی نداشته ایم. آمده ایم حقوق مالکانه ی افراد در آن منطقه را خلاف شرع محدود کرده ایم؛ نه اجازه می دهیم مردم استفاده کنند و نه خودمان هنر اجرای طرح و برنامه ای داریم. ما آمده ایم ملک و سرمایه مردم را محدود کرده ایم با این استدلال که آنجا منطقه ی گردشگری است در حالی که هیچ طرح و برنامه ای برای آن منطقه نداریم.

بعد از صحبت های هوشمند فضای شورا متشنج شد که در نهایت پس از چند دقیقه همهمه؛ همت آبادی با این توضیح که باید آینده نگر باشیم؛ گفت : حتی اگر یک درصد هم احتمال داشته باشد که در آینده بخواهیم در آن منطقه طرحی اجرا کنیم باید از هم اکنون به فکر باشیم و فضای شورا را آرام کرد.

در ادامه ی روند کار شورا؛ مصوبات و نامه های رسیده در حوزه کمیسیون عمرانی توسط شاملی قرائت شد که در خصوص یکی از این مصوبات؛ با توجه به اینکه در توضیح این طرح شبهاتی وجود داشت و اعضای شورا به خصوص حسینی قاضی متوجه تقسیمات آن نمی شدند؛ که پارسا با کشیدن طرح روی تخته وایت برد حاضر در شورا؛ طرح و تقسیمات مورد بحث را توضیح داد.

همچنین در بین نامه های رسیده به شورا؛ صادقی با اشاره به پی نوشت شهردار روی یکی از این نامه ها که حکم دستور به شورا را داشت، افزود: اگر شهردار روی نامه دستور داده پس به کمیسیون رفتن نامه ها مسخره کردن خودمان است؛ آقای شهردار روی نامه نوشته بدهی ایشان با ملکی که معرفی کرده است تسویه و مابقی بدهی طی چکی بیست روزه از ایشان قبول شود. ضمنا مصوبه شورا در خصوص دیرکرد چک ها شامل این موضوع نشود! که این دستور آقای شهردار یک دستور بد و ناپخته است؛ پس از توضیحات صادقی، قرار بر این شد که تذکری در این رابطه به شهردار داده شود.

اجرای پروژه خارج از ردیف بودجه و حیف و میل کردن بیت المال

همچنین بعد از قرائت چند نامه و مصوبه از سوی صادقی و رای گیری اعضا، پارسا گفت: در شهر پروژه هایی در حال انجام است که خارج از ردیف بودجه ی شهرداری بوده مثلا در خیابان سیمتری طالقانی جدول های سالم را برمی دارند و بجای آن جدول نو می گذارند که این اسراف و حیف و میل بیت المال است؛ این کار شهردار توجیه ندارد در این لحظه اقبالی به عنوان ریاست کمیسیون عمران و با اشاره به این که از نزدیک از طرح بازدید کرده، گفت: این طرح از نظر من ضرورتی نداشته و اجرای آن هیچ طرح و برنامه ای ندارد و بنا به دستور مستقیم شهردار به شهردار منطقه در حال اجراست.

همت آبادی گفت: نظر کتبی مهندس اقبالی اخذ شود و مصوبه کنیم که این طرح متوقف شود؛ همچنین تذکر کتبی هم به شهردار داده شود و طرح فقط در جاهایی انجام شود که جدول ها نیاز به ترمیم دارند.

مصوبه ای برای مصوبه ها!

پارسا همچنین گفت: باید مصوبه ای بنویسیم که شهردار به هیچ وجه حق عدول از مصوبات را ندارد و اگر طرحی را خارج از برنامه اجرا کرد، از جیب خودش بدهد یا از حقوقش کسر شود! با این توضیح پارسا، دوباره جو شورا کاملا به هم ریخت و بحث و همهمه بالا گرفت، که باز هم همت آبادی سعی در آرام کردن جلسه داشت و در این خصوص از صادقی خواست تا مصوبه ای تصویب شود که اگر شهرداری خارج از برنامه عمرانی نیاز به اجرای پروژه ای داشت ابتدا متمم آن باید توسط شورا تصویب و سپس پروژه اجرا شود.

صادقی اظهار کرد: در تیرماه، این مصوبه را تصویب و به ایشان ابلاغ کرده ایم ولی ایشان رعایت نکرده اند..

توقیف خودروهای شهرداری

در ادامه جلسه، موضوع توقیف ۹دستگاه از خودروهای شهداری توسط نیروی انتظامی، بحث های شورا را تحت الشعاع قرار داد، که در این باره گزارش کامملی در همین شماره «خیام نامه» منتشر شده است.

در حاشیه این موضوع، محمدکاظم صادقی با گله مندی عنوان کرد: این یک تقاضای شخصی از طرف ناجاست  و دفعه ی قبل هم که تقاضای شخصی آقای حسینی در شورا مطرح شد و من هم یک مطلب را در شورا مطرح کردم؛ به خانه نرسیده بودم که سرهنگ حسینی با کنایه پیامی برای من فرستادند و از وتو کردن درخواست شان توسط بنده؛ تشکر کرده بودند که این کار خیلی بد و بی اخلاقی است که صحبت های بین خودمان را انتقال می دهید.

همت آبادی با ناراحتی و عصبانیت در تایید حرف صادقی گفت: من حق دارم رای موافق یا مخالف بدهم و در حمایت از بیت المال می توانم رای مخالف یا موافق بدهم ؛ ما باید استقلال داشته باشیم. قرار نیست به خاطر رای موافق یا مخالف من به خانه ما زنگ زده و کنایه بزنند و یا جلو ارباب رجوع به من توهین کنند؛

در میان همهمه اعضا در شورا که جلسه را به حالت ناآرام بازگردانده بود، همت آبادی باز هم با صلواتی آرامش را به جو شورا برگرداند واضافه کرد: پیگیر ماجرا هستیم.

انتصاب مدیرعامل سازمان فرهنگی و مدیر عامل سازمان پسماند را پیگیری نیز خواهیم کرد که این بار شریعتمداری با اشاره به این که انتصاب بدون هماهنگی شورای سازمان بوده است این کار شهردار را تخلف دانست و گفت: شهردارمکاتبه ی خلاف واقع و انتصاب خلاف قانون انجام داده است چرا که برای انتصاب اول باید شورای سازمان تشکیل شود و رای مثبت بدهد؛ که در زمانِ انتصابِ مدیرعامل جدید، این شورا تشکیل نشده و شهردار در مکاتبه و ابلاغ حکم مدیرعاملِ جدید خلاف واقعه را نوشته است و انتصاب ایشان بدون هماهنگی شورای سازمان بوده است. شهردار با توجه به اینکه خلاف انجام داده است باید پاسخگو باشد.

وی با تغیّر ادامه داد: از سر شب هم ۱۰ الی ۱۵ بار از تخلفات شهردار گفتید و قرار شد به شهردار تذکر بدهیم؛ از بس تذکر دادیم و کاری نکردیم شهردار فهمیده است که هیچ خبری نیست.

همت آبادی حرف شریعتمداری را قطع کرد و گفت : ما در حال رصد هستیم و محکم در بحث نظارت ایستاده ایم و اقدامات قانونی را انجام می دهیم و من به عنوان رئیس شورا این اقدامات را انجام می دهم و در این موارد هیچ گذشتی نداریم.

در نهایت بار دیگر با تصویب این که تذکرات لازم در مورد تخلفات شهردار  به وی به صورت کتبی ابلاغ شود جلسه پایان یافت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.