تشکیل رسمی یک حزب اصلاح طلب دیگر در نیشابور

«اراده ملت»، آرمان «سوسیال دموکراسی» در بستر تجربه ای محلی

نگاهی به ساختار شعبات احزاب کشوری در شهرستان

بدون احزاب ایجاد دموکراسی در بلند مدت دشوار است

آزاده مهدیار/ جلسه مجمع عمومی حزب اراده ملت ایران (حاما) شعبه نیشابور در هفته ای که گذشت با حضور فعالان سیاسی شهرستان برگزار شد، حزبی که به گفته دبیر شعبه مشهد آن مشی «سوسیال دموکرات» دارد و برای اعاده حقوق مزدبگیران تشکل شده است.

این مراسم در یازدهم بهمن و در سالن اجتماعات هتل امیران با حضور نماینده شورای مرکزی و دبیر شعبه مشهد حزب و نیز جمعی از فعالان سیاسی شهرستان برگزار شد و با رای گیری میان اعضای حزب، ۵ عضو هیات اجرایی آن انتخاب شدند.

مهدی علی آبادی، دبیر اراده ملت در نیشابور، در نشست آغاز به کار این حزب در نیشابور به تبیین نقش احزاب، کارکرد آن ها و تبیین اساسنامه حاما پرداخت.

وی همچنین برخی خط مشی های شعبه نیشابور حزب اراده ملت را برای حاضران برشمرد؛ خط مشی هایی که بر بهبود «اداره محلی» تاکید داشت و در آن برنامه های شعبه نیشابور برای مشارکت در فعالیت های سیاسی و ملی سخنی گفته نشد.

خلیلی پور عضو شورای مرکزی و صابری دبیر شعبه مشهد حاما نیز به ایراد سخنرانی در مورد اهداف و شعارهای حزب پرداختند.

در این جلسه، احسان اسحاقی، فعال سیاسی اصلاح طلب و سردبیر هفته نامه «خیام نامه» نیز، به عنوان مهمان نشست افتتاحیه، ضمن برشمردن کارکردهای احزاب از جمله کسب قدرت در یک نظام دموکراتیک و پاسخگویی افراد به قدرت رسیده به حزب متبوع و فساد زدایی از قدرت، اظهار کرد: در نظام مبتنی بر انتخابات و شفافیت، «بدون شناسنامه»ها آفت های بسیاری را برای مدیریت کشور رقم خواهند زد.

وی آفت محتمل دموکراسی را، احتمال برآمدن دیکتاتور منتخبِ عوام فریب و پوپولیست دانست و افزود: بنا بر این یکی از ضرورت های احزاب ساختارمند، جلوگیری از دیکتاتوری و عوام فریبی است و بدون احزابِ پاسخگو امکان ایجاد مردم سالاری حقیقی در بلندمدت بسیار دشوار است.

اسحاقی به دیگر ضرورت های فعالیت احزاب اشاره کرد و گفت: مفاهیمی مانند آزادی، برابری و حتی مردم سالاری در ذهن هر فرد شکلی انتزاعی و منحصر به فرد دارد و آن چه وجود احزاب و تشکل های مدنی را ضروری می سازد، شکل دهی توافق بر سر شکل اجرایی این مفاهیم و رسیدن به تعریف قابل حصول از این مفاهیم است. احزاب با چانه زنی با قدرت، امکان اعاده حداکثر حقوق عمومی را فراهم می کنند؛ قانون اساسی به عنوان «قرارداد اجتماعی» ظرفیت هایی دارد، جنس این قرارداد اجتماعی مانند «قراردادهای خصوصی» نیست که هر فرد بتواند شرایط مطلوب خویش را در آن بگنجاند، در واقع نقش احزاب مانند نقش چانه زنی تشکل های صنفی برای گنجاندن حداکثر شرایط مطلوب و ممکن و حمایت از حقوق جمعی در «قراردادهای جمعی و الحاقی»، (مانند قراردادهای کار) است.

وی تاکید کرد: یکی از بایسته های فعلی جامعه ما ارائه سهم به احزاب در ساختار قانونی و انتخابات است.

اسحاقی توجه به امر آموزش کادرها را از مهم ترین وظایف آنان، به ویژه در شعب شهرستانی دانست.

گفتنی است در نشست آغاز به کار حزب تازه تاسیس اراده ملت در نیشابور، ۵ عضو هیات اجرایی حاما، شامل: مهدی علی آبادی، امیر طحان، علی شفیعی، داوود عطار نژاد و زهرا سعدآبادی انتخاب و معرفی شدند.

به بهانه تشکیل این حزب جدید در شهرستان، بی مناسبت ندیدیم نگاهی به ساختار احزاب فعلی در نیشابور داشته باشیم؛ از میان ۲۲ حزب اصلاح طلب، ۹ حزب اصولگرا و ۵ حزب میانه یا اعتدال گرایان در کشور، در نیشابور ۴ حزب تشکیل شده اند و یا در آستانه تشکیل رسمی هستند که در جدول زیر اطلاعاتی در مورد این احزاب آمده است.

نام حزب زمان تشکیل رسمی دبیر کل اهداف و شعارها ارگان رسمی نام دبیر شعبه نیشابور زمان تشکیل رسمی در نیشابور
مردم سالاری خرداد ۱۳۸۰ مصطفی کواکبیان ایران محوری، جوان گرایی و تخصص مداری روزنامه مردم سالاری بسام شوشی نسب مهر ۱۳۹۵
کارگزاران سازندگی آذرماه ۱۳۷۴ غلامحسین کرباسچی دستیابی به فضای باز و توسعه پایدار اقتصادی روزنامه کارگزاران مجید ایاز در حال تشکیل
اراده ملت ایران ۱۳۷۹ احمد حکیمی پور مشی سوسیال دموکرات و شعار حل مشکلات اقشار مزدبگیر، کسبه و کشاورزان نشریه اراده ملت مهدی علی آبادی تیر ۱۳۹۷
اتحاد ملت ایران دی ماه ۱۳۹۳ علی شکوری راد حفظ دست آوردهای جریان اصلاحات محمود دشتی در حال تشکیل

 

گفتنی است «کانون دانشگاهیان خراسان رضوی» با مسئولیت محمدصادق جوادی حصار در سال ۱۳۷۲ پروانه اخذ فعالیت دریافت کرده و با فعالیت جمعی از اعضای هیات علمی و دانش آموختگان به عنوان تشکلی سیاسی و استانی در حال فعالیت است که به تازگی در نیشابور نیز شعبه آن با مسئولیت علی اکبر رضادوست راه اندازی و فعال شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.