تشکیلاتی تر شدن؛ دورنمای فعالیت اصلاح طلبان نیشابور

تولد یک حزب تازه در شهر

رهایی جامعه از شخصیت محوری، گام مهم جریان اصلاحات بود

آزاده مهدیار/ گشایش دفتر حزب «کارگزاران سازندگی ایران» در نیشابور اصلاح طلبان نیشابوری را یک گام دیگر در مسیر فعالیت تشکیلاتی و منسجم به پیش برد.

دفتر این حزب سیاسی اصلاح طلب روز ۵شنبه، ۱۹ اردیبهشت ماه، در مراسمی با دعوت از فعالان سیاسی اصلاح طلب شهرستان و حضور معاون امور استان­های این حزب سیاسی گشایش یافت تا به این ترتیب چهارمین دفتر احزاب سیاسی در نیشابور شروع به کار کند؛ «مردم سالاری»، « اراده ملت»، «کانون دانشگاهیان» سه حزب سیاسی ثبت شده ای هستند که پیش از «گارگزاران سازندگی» دفاتر خود را در نیشابور راه انداز ی کرده و اقدام به عضوگیری نموده اند. احزابی که در بسیاری جهات دارای گرایش مشترک اند و جدا از وجهه و رویکرد اصلاح طلبی شان درسطح کشوری، در نیشابور یک ویژگی مشترک دیگر هم دارند: اعضای اصلی و موسسین آن ها همه عضو ستادهای انتخاباتی اصلاح طلبان بوده اند و در کار ایجاد «هماهنگی میان اصلاح طلبان» نیشابور.

مراسم افتتاحیه دفتر کارگزاران در نیشابور شامگاه پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ماه و ساعتی پس از افطار با سخنرانی دبیر اول حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی و دو تن از چهره های اصلاح طلب و باتجربه شهرستان و با حضور فعالین ستادهای انتخاباتی اصلاح طلبان و کنشگران سیاسی برگزار شد.

در این مراسم در محل دفتر حزب به آدرس ۱۵ خرداد ۱۷ برگزار می شد، علاوه بر امیر اقتناعی که از مشهد مهمان نشست بود، رضا مهرداد و حمید حسامی، دو تن از چهره های شناخته شده اصلاح طلب شهرستان سخنرانی کردند.   علاوه بر سخنرانی و اجرای آیین گشایش، اعضای شورای مرکزی دفتر نیشابور «کارگزاران سازندگی» نیز  برای نخستین دوره برگزیده و معرفی شدند.

در نشست آغاز به کار این تشکل نوبنیان، مجید ایاز به عنوان دبیر دفتر نیشابور معرفی شد. رضا مهرداد، سید محمد حسینی، هادی ترقی، سیما عرب یارمحمدی، نجمه بخشعلی، فائزه جمشیدی، پیمان صادقی، وحید سجادی نیا، عبدالرضا قندهاری، رضا ابراهیم نیا، اعضای شورای مرکزی حزب را در دوره اول تشکیل می دهند.

گفتنی است حزب کارگزاران سازندگی توسط جمعی از مدیران  و وزرای دولت اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۴ تحت عنوان «جمعی از خدمتگزاران سازندگی» پایه گذاری شد و در انتخابات دوره پنجم مجلس و به ویژه در هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، که به روی کار آمدن سیدمحمد خاتمی انجامید، نقش آفرینی کرد. این حزب سیاسی ایران در حال حاضر با دبیرکلی «غلامحسین کرباسچی» در شهرهای مختلف کشور در حال فعالیت است و چهره هایی همچون سعید لیلاز، محمد قوچانی، محسن هاشمی رفسنجانی، احمد نقیب‌زاده و محمد عطریانفر، پروانه مافی، حسین مرعشی، علی‌محمد نمازی، عبدالرضا هاشم‌زائی و فائزه هاشمی رفسنجانی از اعضای برجسته و شورای مرکزی حزب هستند.

تحزب و فعالیت انتخاباتی، یک راهبرد است

دبیر اول حزب کارگزاران خراسان رضوی، در سخنرانی افتتاحیه حزب، ضمن تبریک بابت این اتفاق تاکید کرد: دفتر نیشابور خیلی زودتر باید گشایش می یافت اما این تاخیر موجب خیر شد تا شاهد یک شورای مرکزی کارآمد و وزین در نیشابور باشیم.

امیر اقتناعی با اشاره به ناامیدی که بین فعالان سیاسی و به خصوص جوانان به وجود آمده بیان کرد: در مجلس پنجم وجود یک اقلیت قوی و منسجم، منجر به پیروزی جریان اصلاحات در دوم خرداد ۷۶ و انتخابات ریاست جمهوری شد اما در سال ۸۲ و بعد از اتفاقات مجلس ششم، با وجود این که جریان اصلاحات اکثریت خوبی در مجلس داشت، متاسفانه توجهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ نکرد و ابتدا مجلس هفتم را کامل واگذار کردیم و بعد ریاست جمهوری را و الان که ۷ سال از پایان آن دوران (احمدی نژاد) می گذرد کماکان کشور با عواقب آن درگیر است و شاید تا چند سال آتی هم اثرات آن از بین نرود.

عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان خراسان رضوی، با تاکید بر لزوم تحزب در جامعه ایران، اضافه کرد: مسئله اصلی حال حاضر کشور «بحران کارآمدی» است که ریشه در عدم شفافیت و فساد دارد در عین حال در فضایی که رسانه های مکتوب نمی توانند فعالیت جدی داشته باشند و نشر در حوزه کتاب به سامان نیست، شاهد فضای مجازی غبار آلود در کشور هستیم.

شاهد بی معرفتی هایی از سوی دولت روحانی بوده ایم

اقتناعی با توصیف شرایط فعلی کشور گفت: جریان اصلاح طلبی پس از حمایت از حسن روحانی در انتخابات پیشین، به خاطر عملکرد و در بسیاری مواقع بی معرفتی های دولت آقای روحانی مورد مواخذه قرار می گیرد؛ ما در سال ۹۲ با این نیت که حداقل هایی از «خیر عمومی» لحاظ شود و اتوبان جامعه سیاسی ایران از حالت یک طرفه مطلق و فضای بسته پس از سال ۸۸ خارج شود از روحانی حمایت کردیم، شما شاهدید که از سال ۸۸ تا ۹۲ برای اجتماعات کوچک هم دچار مشکل بودیم، درست است که آقای روحانی آن همراهی که انتظار می رفت با جریان اصلاحات نکرد ولی غیر منصفانه است که بگوییم به لحاظ کلیت شرایط اجتماعی شرایط نسبت به دولت قبل بدتر شد و فضا باز نشد.

سخنران جلسه با اشاره به کارکرد احزاب به عنوان حلقه واسط جامعه و حاکمیت، افزود: در غیاب حلقه واسط،  جامعه و حاکمیت می ماند و ممکن است جامعه به هر راهی برود، یکی از آن راه ها دلسردی و خانه نشینی است و اندیشمندان علوم اجتماعی معتقدند در فضای یاس که احساس تعلق در جامعه وجود ندارد، پیامدهای اجتماعی فراوانی عارض می شود که به نفع جامعه نیست.

اعضای شوراهای پنجم بهانه ای برای عدم توفیق ندارند

اقتناعی افزود: ، اکنون شاهد مجلسی هستیم که در آن خرد ورزان در مسائل ملی هم نظر شدند، یادمان نرود در مجلس قبلی نمایندگان به هر بهانه ای در صحن راه پیمایی می کردند و انگار جزو شرح وظایف شان بود! بالاخره حضور در پای صندوق کشور را گام به گام به سمت عقلانیت سوق می دهد و انشاءا… فرصتی برای فضای عقلانی حداکثری باشد.

عدم تحزب، ریشه یاس و تردیدهای کنونی است

در ادامه مراسم رضا مهرداد، فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای پنجم شهر نیشابور با طرح چند پرسش مقدماتی، اظهار داشت: چرا ایران با این فرصت ها، استعدادها و پتانسیل ها وضعیت مطلوبی در منطقه ندارد؟ چرا امروز باید بگوییم دچار یاس و ناامیدی شده ایم؟ چرا امروز از انتخاباتی سخن بگوییم که خیلی روشن نیست و برخی ها تردید دارند که در انتخابات مجلس سال ۹۸ شرکت کنند یا خیر؟ به اعتقاد من یکی از ریشه های آن به عدم تحزب برمی گردد.

وی ادامه داد: مسائل اجتماعی و سیاسی عوامل مختلف دارند اما باید توجه داشت ایران، شاهد حرکات اصلاح طلبانه از صدر تاریخش و از مشروطه تا مصدق و تا خاتمی بوده است. ما تنها ملتی هستیم که در کمتر از یک قرن دو انقلاب را تجربه کرده است.

مهرداد افزود: کسانی که سن شان اقتضا می کند، می دانند اگر خاتمی در سال ۷۶ موفق شد با رای بالا به ریاست جمهوری برسد با محوریت حزب کارگزاران و روزنامه های آن دوران بود که بسترساز تشکیل مجلس پنجم و سپس زمینه ساز پیروزی خاتمی شدند.

وی دوره اول خاتمی را «دوران طلایی کشور پس از انقلاب» عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: شاخص های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آن دوران مثال زدنی است.

علت آن درخشش، وجود احزاب حرفه ای و رسانه های مستقل بود و جناح اقتدارگرا به خوبی این مسئله را دریافت کرد، به همین دلیل توقیف فله ای روزنامه ها و تعطیلی احزاب را در پیش گرفت، کانال های بین دولت و بدنه جامعه یعنی احزاب و رسانه ها قطع شد و نتیجه ی یاس و ناامیدی پس از آن، پیروزی احمدی نژاد بود.

مهرداد ادامه داد: امروز نیز شرایط بسیار شبیه همان دوران است، هیچ شبهه ای در عملکرد ناقص دولت روحانی نیست ولی ما هم باید به درون خود نگاه کنیم، چقدر در ایجاد تشکل برای ارتباط با بدنه جامعه فعالیت کرده ایم؟ چقدر از رسانه های جدید و کاغذی استفاده و حمایت کردیم؟ ما حق داریم از کسانی که قدرت در دست شان انتقاد کنیم اما نق زدن با ایجاد آگاهی متفاوت است. شکاف میان بدنه جامعه و سطح ملی را تشکل های صنفی و سیاسی پر می کند و باید با فعالیت حزبی و صنفی این راه ارتباطی را باز نگه داریم.

رهایی جامعه از شخصیت محوری، گام مهم جریان اصلاحات

حمید حسامی، دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب نیز با بیان این که خوشحالم دوستان فعال  با انگیزه و خوش فکر این تشکل را ایجاد کرده اند و من آینده بسیار خوبی را متصور می بینم، به نقل از مهدی عبایی که در سخنرانی خود در حزب مردم سالاری نیشابور داشت، گفت: در سالی که حزب مشارکت فعال بود و افراد برای ثبت نام مراجعه می کردند، متوجه شدم انگیزه اصلی افراد حزب، متصل شدن به آقای خاتمی است؛ ۲۰ سال قبل از آن هم در اوایل انقلاب خیلی از جوانان می گفتند ما به حزب جمهوری اسلامی برای متصل شدن به آقای خمینی روی آورده ایم.

حسامی ادامه داد: یعنی طی ۲۰ سال از سال ۵۷ تا ۷۷ تحول عمده ای در ذهنیت نسل جوان حداقل به لحاظ تشکیلاتی وجود نداشت و نگاه ها شخصیت محور بود اما از شروع سال ۷۶ آرام آرام دیدگاه ها تغییر یافته و امروز تا جایی که من شناخت دارم قالب بدنه احزاب روحیه شخصیت محوری ندارند.

این فعالب شناخته شده اصلاح طلب افزود: بدنه امروز اصلاح طلبان، به ویژه جوانان، حتی نسبت به کادر خود نیز مطالبه گرند و این تحول کمی نیست. ما امروز در نقطه ای هستم که نسبت به هیچ شخصیتی نگاه «کاریزماتیک» نداریم؛ چرا که  بلوغ فکری و سیاسی، که به مدد چالش های سیاسی و تکنولوژی به دست آمده، موجب شده نسبت به مسائل روز جامعه واکنش احساسی یا تبعیت های کاریزماتیک نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: به نظر من همین تحول کافی است که همچنان به اصلاح طلبی با وجود همه ناکامی ها پایبند بمانیم و این جریان همچنان ارزش وفاداری را دارد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.