ترمز ABS را می شناسید؟

ABS مخفف Antilock Brake System به معنی سیستم ضد قفل ترمز . این سیستم به عنوان کمک کننده و یا بهبود دهنده عملکرد ترمز در شرایط خاص در خودرو های نسبتا جدید مورد استفاده قرار می گیرد و در ایران هم خوشبختانه الزامی شده است.

همانطور که می دانید اساس کار ترمز ها بر مبنای اصطکاک بین دو سطح است و ترمز ABS جهت عدم قفل شدن لاستیک ها و سر خوردن آنها در سطح جاده در زمان ترمز گیری شدید و با توجه به اطلاعاتی که از سنسور های روی چرخ دریافت می کند با قطع و وصل کردن سریع مدار روغن ترمز از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کند. ناگفته نماند که همه این پردازش ها به وسیله واحد کنترل الکترونیکی سیستم ترمز ضد قفل انجام می شود و در صورتی که ترمز به آهستگی فشار داده شود با توجه به اطلاعات دریافتی ترمز ضد قفل عمل نمی کند.

چند نکته درباره ABS که باید بدانید.

  • در صورت خرابی یا عدم کارکرد صحیح ABS چراغ اخطار آن روشن شده که باید سریعتر به کارشناس مربوطه مراجعه کنند.
  • برای تست سیستم در خیابانی خلوت با سرعت تقریبا ۶۰کیلومتر در ساعت ترمز ناگهانی کنید تا خودرو بایستد در صورتی که خودرو لیز نخورده و صدای جیغ لاستیک ها درنیامد و همچنین پدال ترمز زیر فشار شروع به لرزش کند سیستم ABS سالم است
  • لرزش و صدای خرخر که در زمان ترمز ناگهانی خودرو های مجهز به ABS به وجود می آید کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد
  • رانندگان خودرو های دارای سیستمABS توجه داشته باشند که صرف داشتن این سیستم در خودرو نباید با سرعت غیرمجاز رانندگی کنند و اتکای کامل به ABS داشته باشند چون این سیستم فقط کمک کننده سیستم ترمز و ایمنی خودرو است.
  • جهت سرویس و تعمیر این سیستم حتما به مراکز مجاز و کارشناس مربوطه مراجعه نمایید
  • خوشحال می شویم با ما در ارتباط باشید. AMIR.BARI69@YMAIL.COM

نوشته شده توسط : امیر باری

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.