تحمل کنید، علویه در روزهای آینده به شرایط عادی باز می گردد

پیام کذب در وایبر مشتریان علویه را نگران کرد؛

تحمل کنید، علویه در روزهای آینده به شرایط عادی باز می گردد

سرمایه و دارایی اعضاء هیئت امناء صندوق چندین برابر میزان سپرده هاست

الهام صادقی/ چندی است که خبر ورشکستگی صندوق ها و موسسات مالی مختلف در شهر می پیچد و مردم را نگران و موسسات را دچار چالش نموده است.

ازحدود دو ماه قبل زمزمه هایی به گوش می رسد که مشتریان موسسات مالی خصوصی را دچار تردید کرده است و احساس ناامنی را به مردم القا کرده است اما اوضاع طبیعی بود تا این که این بار پیامی مبنی بر ورشکستگی صندوق علویه در فضای مجازی منتشر می شود و مشتریان این موسسه را هراسان به سوی صندوق می کشاند. بعد از موسسه میزان و فرشتگان این بار نوبت صندوق علویه است که دچار بحرانی مشابه شود.

ما هم با تلفنی از سوی مشتریان این صندوق به شعبه آن در میدان حافظ می رویم و با جمعیتی نگران مواجه می شویم.

آقایی که بسیار مضطرب به نظر می رسد می گوید:۱۳میلیون سپرده گذاشته ام تا بتوانم وام بگیرم، دوستانم به من خبر دادند که برو و پولت را سریعا از صندوق خارج کن چون بانک ورشکسته شده است، من هم آمدم تا ببینیم چه می شود.

خانم جوانی هم می گوید:ما از طریق پیامی در وایبر متوجه شدیم و به آشنایانم هم که در اینجا حساب داشتند اطلاع دادم و مردی دیگر این طور می گوید:اینها همه شایعه است امکان ندارد ورشکسته شود اصلا کسی از کجا می تواند موضوع ورشکستگی بانکها و موسسات را بفهمد؟

یکی از کسبه هم به خبرنگار ما می گوید: وام خوبی از صندوق گرفتم و آمده ام قسط پرداخت کنم، اما به خاطر شلوغی هنوز نتوانسته ام. دوست دارم مشکل علویه حل شود چون از وقتی باجه های سیار راه افتاده انصافا خیال ما از جهت امور بانکی راحت شده و از خدمات آن راضی هستیم.

به عمارلو مدیر عامل صندوق مراجعه می کنیم و از چگونگی قضیه پرس و جو می کنیم.

وی در این رابطه می گوید: از دو ماه قبل مراجعاتی داشته ایم که مشتریان احساس ترس کرده بودند و اقدام به بستن حساب های خود می کردند. تحمل کردیم تا اینکه چند روز قبل شایعات کذبی در وایبر منتشر شد که ادعا می کرد صندوق علویه رو به ورشکستگی است و موجودی اش در بانک ها پایین است. این در حالی است که کسی به اطلاعات مالی ما دسترسی ندارد و نمی تواند چنین ادعایی داشته باشد. به این ترتیب جمعیت زیادی از مشتریان به صندوق وارد شدند به صورتی که سیستم نوبت دهی قادر به پاسخگویی نبود و برداشت هایی با مبالغ بالا انجام می دادند. ما تا جایی که در صندوق موجودی داشتیم پول پرداخت کردیم و بعد از آن به دستور پلیس اقدام به جیره بندی کردیم اما به خاطر شب عید که مردم هم در مضیقه نباشند ۱۰الی ۱۵ درصد از سپرده ها را پرداخت می کنیم چرا که موجودی مان در صندوق پایین و تعداد مراجعه کنندگان زیاد است.

عمارلو تأکید کرد» مردم نباید بابت سپرده هایشان هیچ گونه نگرانی داشته باشند چرا که صندوق بابت وام‌هایی که می‌دهد وثیقه معتبری از مشتریان می‌گیرد و پول مردم به صورت وام دست خود مردم است که ان شاء الله وام ها وصول خواهد شد در حالیکه سرمایه و دارایی اعضاء هیئت امناء که پشتیبان و متعهدین صندوق هستند چندین برابر میزان سپرده ها است.

وی در ادامه گفت: این شایعات در فضای مجازی که بزرگترین لطمه را به صندوق زد، حربه جدید از سوی برخی افراد مغرض برای ضربه زدن به اقتصاد جامعه و ایجاد رقابت ناسالم است. صورت های مالی صندوق دست بانک مرکزی می‌باشد، و این صورت ها نشانگر هیچ گونه مشکلی نیست و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

عمارلو از شناسایی مظنون اصلی نشر این خبر کذب خبر داد و گفت: فرد مذکور برای بررسی بیشتر به مراجع ذیربط معرفی شده است.

مدیر عامل صندوق علویه به مشکلاتی که به خاطر تجمع مردم به وجود آمده اشاره نمود و گفت: ما از نظر نقدینگی مشکلی نداریم، اما تعداد بالای مراجعه کنندگان باعث شده است که افراد نتوانند اقساطشان را پرداخت و یا افتتاح حساب کنند و مشکل اینجاست که کسانی سالن را پر کرده اند که ممکن است هیچ نیازی به پولشان نداشته باشند اما به خاطر احساس ترس می خواهند حسابشان را ببندند.

وی توضیح داد: پول مردم به مردم وام داده شده و این را صورت های مالی هم نشان می دهد. هیچ هزینه بالایی نشده که منجر به ورشکستگی ما بشود. ما طبق مقررات فقط ۱۰درصد از پول مشتریان را می توانیم نگه داری کنیم که همان ۱۰درصد را به مراجعین داده ایم و در عین حال صندوق موظف است پول مشتریان را پس بدهد و ما حتی اگر نتوانیم اقساط را وصول کنیم اعضاء هیئت امناء و حامیان آن طی مدت کوتاهی قادر خواهند بود پول همه ی مشتریان را بازگردانند. گرچه که با وثائقی که اخذ کردیم و اعتمادی که مشتریان داریم، مطمئینم به راحتی اقساط هم وصول می شود.

عمارلو ضمن دعوت مردم به حفظ آرامش گفت:از مردم می خواهیم که ما را درک کنند و فقط کسانی به بانک مراجعه کنند که نیاز به وجه دارند تا صندوق به روال عادی بازگردد و مطمئنا از اوایل سال جدید دوباره به مشتریان وام پرداخت می شود و تنها ۳ الی ۴درصد معوقه داریم. همه ساله و اغلب مؤسسات مالی از اوایل اسفند تا اواخر فروردین روند اعطای وام را به دلیل کمبود نقدینگی پایان سال متوقف می کنند و این روالی عادی است.

وی همچنین ضمن تشکر از مشتریانی که به شایعات توجه نمی کنند گفت:بسیاری از مشتریان ما اعم از کسانی که سپرده هایی بالا نزد ما دارند و کسبه طی اقدامی خودجوش بعد از این جریان جلسه ای در تالار تشریفات تشکیل دادند و اعلام آمادگی کرده اند نه تنها قصد ندارند پولهایشان را خارج کنند بلکه پول هم به صندوق تزریق خواهند نمود. همچنین در این جلسه دکتر بهروزیه رئیس هیئت مدیره نیز با حضور در جمع مشتریان به آن ها اطمینان داد، هیچ مشکلی در مجموعه وجود ندارد.

عمارلو همچنین در مورد کسب مجوز از بانک مرکزی به خبرنگار ما این طور توضیح داد: متولی صندوق ها قبلا نیروی انتظامی بوده است و مجوزها را صادر می کرده است اما از ۳سال قبل کلیه مجوزها فاقد اعتبار شده است و همه ی صندوق ها از جمله علویه در حال طی کردن مراحل اخذ مجوز از بانک مرکزی هستند.

گفتنی است صندوق علویه از سال ۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است و بر اساس رأی اعضای هیئت مدیره وام‌هایش را با کارمزد یک درصد به مردم اعطا می‌کند این در حالی است که بانک مرکزی درصد کارمزد وام‌های قرض الحسنه را ۴ درصد مشخص کرده است و موضوع مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر اعطای وام با بهره بالا صحت ندارد.

 

صندوق علویه با پرداخت وام‌ بدون انتظار طولانی و وام های زیر ۳ میلیون تومان با کارمزد نیم درصد باعث کمک شایانی به قشر نیازمند جامعه شده است.

همچنین راه اندازی باجه های سیار ایده ای بود که به رشد و شهرت این صندوق کمک شایانی کرد و رضایت کسبه و شهروندان را به همراه داشت. این باجه های سیار که خدمات تحصیلداری بانک را برای مشتریانش انجام می دهند جهت رفاه حال مشتریانی که مراجعه آنان به محل صندوق مقدور نمی باشد، به ارایه خدمات می پردازند.

این خدمات توسط افراد با تجربه و متخصص در امور بانکی، با حضور در محل کار مشتری همانند یک باجه بانک صورت می پذیرد. از جمله خدمات مذکور می توان به مواردی چون افتتاح حساب، دریافت و پرداخت وجه، تشکیل پرونده و تحویل فرم درخواست وام، تحویل چک های برگشتی و وصول نشده، واگذاری چک کلیه بانک ها و موسسات و وصول آنها در اسرع وقت و راه اندازی نرم افزار موبایل بانک و عضویت در شبکه شتاب اشاره نمود.

 

به اشتراک بگذارید:


4 دیدگاه برای “تحمل کنید، علویه در روزهای آینده به شرایط عادی باز می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.