تجمع کسبه ی ترمینال بنیاد شهید در اعتراض به انتقال ترمینال

تجمع کسبه ی ترمینال بنیاد شهید در اعتراض به انتقال ترمینال

همه برای یکی؛ یکی برای …

چهارشنبه نهم بهمن ماه نود وسه ی خورشیدی ده ها تن از کسبه ی پایانه روستایی بنیاد شهید در اعتراض به آنچه «انتقال غیر قانونی» و «ابهام آمیز» این ترمینال می خواندند در مقابل ساختمان قدیم شهرداری تجمع کردند. معترضین که پلاکاردهایی در اعتراض به این انتقال در دست داشتند خواستار «توجه شورای شهر و شهرداری» به حقوق کسبه ای شدند که با بیش از «۲۰ سال سابقه» مبالغ زیادی را به شهرداری بابت تجاری نمودن پرداخته اند و با این اقدام کسب و کار در این منطقه دیگر رونقی نخواهد داشت.

یکی از نمایندگان معترضین در مصاحبه با خبرنگار ما در این رابطه گفت: با توجه به گسترش شهر جابه جایی ترمینال ضروری به نظر می رسد. به ویژه آن که با ساخت فرهنگ سرا در محل ترمینال فعلی، خدمت بزرگی به مردم محروم این منطقه خواهد شد که جای تقدیر دارد. اما انتظار ما از مسئولین رعایت قانون و عدالت است. حدود دویست کاسب این محل عمری است مشغول فعالیت هستند، با مشتریان حساب و کتاب دارند. چرا مسئولین شورا و شهرداری وقتی تصمیم به انتقال گرفتند به بیست سال فعالیت و حقوق صنفی کسبه توجهی نکردند؟

 

همه برای یکی؟!

آیین افزود: ترمینال جزو اموال عمومی و متعلق به همه ی شهروندان است و شهرداری می تواند با برنامه ریزی و مدیریت منبع درآمدی مهمی برای شهر ایجاد نماید. چرا این فرصت مهم در اختیار فردی خاص قرار گرفته است؟ آیا نباید در احداث ترمینال جدید منافع و حقوق کسبه ی فعلی رعایت شود تا در زندگی صدها شهروند وقفه ای ایجاد نشود؟ چرا دویست کاسب این محل و خانواده ها باید فدای یک نفر شوند؟

حق شناس یکی دیگر از نمایندگان کسبه در این خصوص گفت:شهرداری در گذشته و ماه های گذشته مبالغ زیادی بابت تجاری نمودن از این کسبه دریافت نموده است پس چرا حالا ترمینال را منتقل می کنند؟ از طرف دیگر کسبه ی ترمینال حاضر هستند با فروش خانه و زندگی خود و تشکیل شرکت تعاونی با شهرداری برای ساخت ترمینال جدید مشارکت نمایند به نحوی که منافع شهروندان رعایت شود.

حسینی یکی دیگر از معتمدان کسبه می گوید: ترمینال فعلی بیش از پانزده هزار متر مربع وسعت دارد و از چهارطرف به خیابان محدود می شودو این ترمینال با دو درب بزرگ به بلوار فهمیده ارتباط می یابد حال آن که ترمینال جدید نه هزار متر وسعت دارد که گویا در حدود دو هزار متر مربع آن بنا احداث می شود و هفت هزار متر مربع باقی مانده برای رفت و آمد هزاران نفر مسافر در روز کفایت نخواهد کرد و اسباب دردسر فراوان خواهد بود. مهمتر این که را دسترسی به آن فقط از یک جهت است.

معترضان بی پول یا بی حق

حبیب اله بتویی، معاون شهردار که برای پاسخ گویی در جمع معترضان حضور یافته بود تلاش کرد با توجیه قراداد شهرداری با مجری ترمینال جدید، از میزان مخالفت ها بکاهد. بتویی سرمایه ی مورد نیاز برای احداث ترمینال جدید را بیش از سه میلیارد تومان ذکر کرد و تامین آن را از سوی معترضین غیر ممکن دانست!

واسطه گری در سرمایه گذاری برای شهرداری

بر اساس یافته های خیام نامه شهرداری با موافقت شورای شهر برای مطالعه و بررسی دقیق تر توسعه ی نیشابور با شرکتی به نام «صدرا» قرارداد کارگزاری به شماره ی ۲۷۹۳۶ امضا می نماید . این شرکت به نمایندگی از شهرداری نیشابور و به عنوان کارفرما، با شناسایی سرمایه گذاران و مذاکره با آنان، برای توسعه ی نیشابور تلاش می کند! شرکت مزبور با تبلیغات فراوان و صرف هزینه های هنگفت که بخش عمده ی آن از جیب شهرداری بود در مهر ماه ۹۳ مبادرت به برگزاری همایش «آرمان شهر» نمود که البته از دست آوردهای آن خبر زیادی در دست نیست.

توافق نامه ی احداث ترمینال روستایی نیز درتاریخ ۱۰/ ۴/ ۹۳به شماره ی۱۰۹۵۱ بین شرکت مزبور به عنوان کارگزار شهرداری نیشابور و یک سرمایه گذار بخش خصوصی منعقد می شود که دارای نسبت فامیلی نزدیکی با کارگزار شهرداری است! این قرارداد که به نظر می رسد دارای اشکالات گوناگون شکلی و محتوایی است در تاریخ ۳/۹/ ۹۳ مورد موافقت شورای محترم شهر نیز قرار می گیرد.

گفتنی است ترمینال بنیاد شهید در دهه ی هفتاد خورشیدی با هدف تسهیل در رفت وآمد مسافران روستاهای غرب نیشابور راه اندازی شده است و به دلیل مشکلات ترافیکی و فرهنگی نیازمند جابه جایی است. البته به نحوی که ضمن رعایت حقوق کسبه ی محل، حقوق شهرداری نیز مورد توجه باشد و شائبه ی ایجاد فرصت خاص برای افراد خاص و ویژه خواری در آن نباشد. در غیر این صورت شورای شهر و شهردار محترم در پیشگاه مردم و قانون باید پاسخگو باشند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.