تجمع خانواده های تعدادی از کارگران روزمزد مقابل شورا: گفته اند حضورتان در شهرداری غیر قانونی است

راه حل های شهردار برای مساعدت به کارگران

آزاده مهدیار/ در چهل و ششمین جلسه شورای پنجم ، لزوم اصلاح بودجه، ناچاری شهرداری از اجرای آرای کمیسیون ماده صد و نامناسب بودن محیط راه آهن به لحاظ بصری و نظافت و لزوم ساماندهی آن به بحث و بررسی گذاشته شد، تجمع خانواده‌های کارگران روزمزد شهرداری بابت دستور خروج شان از شهرداری مقابل ساختمان شورا نیز حاشیه این جلسه بود.

در ابتدای این جلسه، مصوبه کمیسیون اداری-مالی در رابطه با کارانه‌ی کارکنان شهرداری به شور گذاشته شد. کاظم صادقی در این باره گفت: شهرداری مشخص نکرده است مبلغ ۲ میلیارد ریال کارانه را از کدام ردیف اعتباری پرداخت خواهد کرد، بنابراین مقرر شد لایحه اصلاح شده و مجددا به شورا ارسال شود.

رئیس کمیسیون در ادامه گزارش مصوبات کمیسیون گفت: گزارش شهردار از بودجه و اولویت بندی عمرانی طبق مصوبه شورا هم باید کامل شود؛ خوشبختانه منابع مالی سه ماهه اول امسال وصول شده ولی بودجه مطالعات عمرانی و فضای سبز شهری در گزارش نیامده است؛ مواردی مثل درصد پیشرفت فیزیکی پروژه ها باید لحاظ شود؛ همچنین ساماندهی شب بازارها و چهارشنبه بازار و مسیر بلوار جمهوری، از نواقص گزارش است. به این ترتیب مقرر شد گزارش اصلاح شده به همراه زمان بندی پروژه ها مجددا به صحن شورا بیاید.

شهردار توضیح داد: زمانی که شورای پنجم آغاز به کار کرد، شهرداری ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی داشت، از آن زمان تا الان ۱۸ میلیارد تومان از بدهی ها در قالب پرداخت نقدی یا تهاتر پرداخت شده است، بخش پرداخت دیون در بودجه لحاظ نشده بود که در لایحه اصلاحیه خواهد آمد.

صادقی بحث را این طور ادامه داد که به تناسب بدهی ها، بستانکاری هم معوق هم بوده که در بودجه نیامده، مثلا علی رغم پیش بینی درآمد ۶۰۰ میلیون تومان در پروژه کشتارگاه، ۴۰۰ میلیون تومان وصول شده که باید اصلاح شود.

شهردار از اجرای جرایم کمیسیون ماده صد خبر داد و افزود: با توجه به بدهی ناشی از عوارض ساختمانیِ برخی شهروندان به شهرداری، چاره ای جز اعمال قانون نداریم و در چندین مورد جرایم این کمیسیون اعمال شده است.

کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست از جلسه با «کارگروه احیای کوچه باغ های نیشابور» خبر داد و افزود: بازدید از نهالستان بلوار دانش و باغ جمشید، انجام شده و مقرر شد شهرداری لایحه چگونگی بهره برداری از نهالستان را به صحن بفرستد و با توجه به استعداد مسیر باغ جمشید برای ایجاد «مسیر سلامت» و دوچرخه سواری، مقرر شد طرح آن با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط و سمن ها به شورا ارسال گردد.

بازگشایی بلوار مقاومت به بلوار پژوهش نیز از دیگر مصوبات این کمیسیون بود. محمدحسن زرندی پیشنهاد داد مالکین باغ های سنتی که از روی وظیفه شناسی اقدام به حفظ و آبیاری باغ شان می کنند، تشویق شوند، مثلا از طریق بخشش عوارض. شهردار هم پیشنهاد کرد: مالکین باغ های سنتی اجازه بهره برداری انتفاعی از باغ شان را بدهند که تفرج گاهی برای شهروندان ایجاد کنیم که این پیشنهاد با موافقت اعضای شورا و منوط به موافقت مالکین، همراه بود.

احمد همت آبادی، رئیس کمیسیون، ادامه داد: در بازدیدی که از حریم راه آهن داشتیم، وضعیت آن جا را نامناسب دیدیم. جلسه ای با حضور روسای راه آهن، شرکت برق و شهردار برگزار شد و مقرر شد مشکل تاریکی زیرگذرها ظرف مدت یک ماه حل شود و درخت کاری و ایجاد فضای سبز از محل ایستگاه به فاصله یک کیلومتر از دو طرف ایستگاه راه آهن توسط شهرداری انجام شود و حفظ و نگهداری درختان بر عهده راه آهن باشد.

وی افزود: مقرر شده که زیباسازی دیوارهای بتنی به این صورت انجام شود که تجهیزات و رنگ را اداره راه آهن مهیا کند و اجرای آن را شهرداری بر عهده گیرد. به گفته وی در مورد پاک سازی منطقه از زباله نیز مصوب شد، آگاهی رسانی به شهروندان از طریق بنر انجام و پاک سازی فصلی توسط راه آهن انجام گردد، این مصوبات کمیسیون از تصویب شورا نیز گذشت.

در این جلسه همچنین اعلام شد که نصب آنتن مخابراتی در خیابان احسان و در منزل یکی از شهروندان اعتراض همسایه ها را در پی داشته است و مقرر شد شهرداری لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی را مجددا تنظیم و به شورا ارسال کند.

شهردار در این رابطه گفت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی، شهرداری امکان جمع آوری آنتن های مخابراتی را ندارد. ترقی در این خصوص گفت: در جلسه ای که در مشهد داشتیم، آن ها هم همین مشکل را در شهر داشتند و مصوب کردند از نصب آنتن جدید در منازل مسکونی جلوگیری شود. من پیشنهاد می کنم ما نیز چنین مصوبه ای داشته باشیم تا این طور نباشد هر کس بدون پرداخت عوارض خانه اش را برای نصب آنتن در اختیار اپراتورهای مخابرات قرار دهد.

این پیشنهاد با موافقت دیگر اعضای شورا همراه شد.

زرندی در پایان جلسه اعلام کرد: خبری که مبنی بر لزوم ارائه سرویس رفت و آمد رایگان به دانشجویان دانشگاه آزاد منتشر شده بود، توضیحی لازم دارد، حساب‌های دانشگاه آزاد تجمیع شده و درآمد حاصل از آن به استان یا کشور واریز می‌ شود، چرا شهرداری به دانشجویان سرویس رایگان ارائه دهد در حالی که درآمد دانشگاه از نیشابور خارج می شود؟

نایب رییس شورا از نشستی با رییس دانشگاه و مسئولان مربوط در هفته آتی برای تصمیم گیری در این مورد خبر داد.

تجمع خانواده کارگران روزمزد در برابر شورا

تجمع خانواده های تعدادی از کارگران روزمزد شهرداری در حوزه خدمات عمرانی و فضای سبز مقابل شورا که تا پایان جلسه ادامه داشت و گاهی صدای اعتراض شان به صحن می ‌رسید از دید خبرنگاران پنهان نماند.

این معترضین به خبرنگار «خیام نامه» توضیح دادند که همسران شان حدود ۴ یا ۵ سال در شهرداری مشغول کار بوده اند و ناگهان به آن ها گفته شده که حضورشان غیر قانونی است و باید شهرداری را ترک کنند.

یکی از خانم های معترض گفت: شهردار و معاون مالی شهرداری اصلا جواب ما را نمی دهند، معترضین تعداد این کارگران را ۱۴ نفر اعلام می کنند.

شهردار در این باره به خبرنگاران گفت: حدود ۷ یا ۸ نفر، چند سال پیش بنا به ضرورت آن زمان به صورت روزمزد در شهرداری به کار گرفته شدند اما طبق بخش نامه جدید وزارت، دستور منع ادامه کار کارگران «روزمزد» صادر شده است.

نجفی افزود: به آن ها پیشنهاد داده ایم شرکتی ثبت کنند و در قالب پیمانکاری کار کنند که مطمئنا از لحاظ درآمدی به نفع آن هاست.

اعضای شورا از عدم توانایی آن ها برای ثبت شرکت گفتند و پیشنهادهایی مبنی بر نحوه همکاری با آن ها ارائه کردند که مقرر شد واحد حقوقی شهرداری برای تاسیس شرکت به آن ها کمک کند و تا ثبت شرکت، در قالب قرارداد پیمانکاری در شهرداری مشغول به کار باشند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.