تا سال ۱۴۰۰، مدرسه «وکیلی ۱۰۰» ساخته می‌شود

 • برای سال ۱۴۰۰ افتتاح وکیلی شماره ۱۰۰ را به عنوان بزرگ‌ترین واحد آموزشی کشور و بلکه خاورمیانه در دست اجرا داریم. هم اکنون سالن ورزشی اختصاصی مدارس وکیلی درآموزشگاه وکیلی شماره ۱۰۰ در دست احداث است
 • من همیشه این مطلب را به کسانی که می‌خواهند کار خیرانجام دهند گفته‌ام که عمر گذراست و روزی باید با دنیا و تمام متعلقاتش خداحافظی کرده و به دیار باقی برویم چه بهتر که با اعمال نیکو در دنیا نامی نیک از خود به جا بگذاریم

در کشاکش مشکلات اقتصادی جامعه، که دامن کارآفرینان و سرمایه گذاران را هم گرفته است، شنیدن این خبر از زبان یکی از نام آورترین خیّران مدرسه ساز  کشور، که نیک اندیشی و اهتمام به امور خیر در کهن شهر نیشابور، به نام او پیوند خورده است، شوق آفرین است.

عبدالرضا وکیلی، همشهری نیک اندیشی است که در شهر نظامیه ها و مدارس تاریخی، از میانه دهه ۸۰ آستین همت بالا زد تا لکه فرسودگی مدارس را از چهره شهرش پاک کند و شرایطی شایسته برای تحصیل نونهالان و آینده سازان شهرش ایجاد کند.  او که بی چشم داشت، ثروت وسرمایه خود را صرف در مسیری سرمایه گذاری نموده که بهره وری معنوی و دعای مردم بزرگ ترین بهره آن است، در مصاحبه ای با روزنامه «قدس» وعده داد که یکصدمین مدرسه وکیلی را تا سال ۱۴۰۰ به پایان برساند. تجربه نشان می دهد که وکیلی به وعده های خود عمل کرده و بر خلاف بسیاری، حرف بدون پشتوانه و تبلیغاتی نمی زند، چه این که نیازی هم به این کار ندارد.

«خیام نامه» مشروح این گفت و گو  را برای اطلاع بیش تر همشهریان، بازنشر می دهد:

 • جناب آقای وکیلی! لطفاً بفرمایید انگیزه شما برای فعالیت درحوزه مدرسه سازی چه بوده است؟
 • مهم‌ترین واصلی‌ترین انگیزه من برای فعالیت در این عرصه، به آموزه‌های پدر و مادرم و تشویق‌های آن‌ ها برمی گردد، زیرا از زمانی که در نیشابور با خانواده‌ام زندگی می‌کردم بر انجام امورخیرخواهانه توسط آن‌ ها بسیار تأکید می‌شد. طوری که همواره آرزو داشتم روزی بتوانم به مردم کشورم و به خصوص به همشهریان م خدمت کنم. ازهمین رو با ورود به فعالیت‌های اقتصادی و پیشرفت دراین مسیر انجام امورخیرخواهانه در زادگاه م را شروع کرده و ازطریق پدرم به خانواده ‌های نیازمند کمک ‌های مالی و مادی می‌کردیم. سپس با توصیه‌های ایشان اولین آموزشگاه وکیلی را در سال ۱۳۷۴ با هدف رضایت پروردگار، خدمت به همشهریان و تعالی نام نیشابور بنا کردم.
 •   طی این سال‌ها چند مدرسه ساخته‌اید و چه میزان برای آن‌ها هزینه کرده‌اید؟
 • در حال حاضر ۱۹ مدرسه را در دست ساخت داریم که به زودی آموزشگاه وکیلی شماره ۸۰  را به عنوان تازه ترین مدرسه از این دست مدارس در ماه آینده افتتاح خواهیم کرد. همچنین مقررشده که در سال تحصیلی آینده ۱۰ مدرسه دیگر ساخته و تعداد مدارس وکیلی را به ۹۰ برسانم. ناگفته نماند که در حال حاضر حدود۲۰ هزار دانش‌آموز در این مراکز مشغول به تحصیل هستند. درباره هزینه ساخت نیز باید اشاره کنم که هزینه ساخت آن‌ها بسیار متفاوت بوده است. چنان که برای ساخت آموزشگاه وکیلی شماره یک در سال ۱۳۷۴ حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه شده، اما ساخت آموزشگاه وکیلی ۶۶ که سال گذشته افتتاح شد چند صد میلیون تومان و بعضی از مدارس بالای یک میلیارد تومان هزینه در برداشته است. البته باید توجه داشت که میزان زیربنای سازه‌های۸۰ باب آموزشگاه‌های وکیلی بالغ بر ۶۰ هزار مترمربع بوده است. همچنین بیش از ۲۰ هزار مترمربع دیوارکشی و بالغ بر ۴۰ هزار مترمربع محوطه‌سازی را شامل می‌شده که اگر امروز بخواهیم همین میزان را به انجام برسانیم، باید بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه کنیم.
 •   آیا به جز ساخت مدرسه در دیگر فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟
 • سنت حسنه مدرسه‌سازی سابقه‌ای طولانی درجامعه ما داشته و عمر آن به بیش از یک قرن و دوران مشروطه می‌رسد. ازهمین رو مدرسه ‌سازی یکی از مهم‌ترین خدماتی است که هر فردی می‌تواند برای هموطنان خودش که امکان تحصیل را ندارند، فراهم کند. البته من به جز فعالیت دراین عرصه، فرهنگ سرای وکیلی را که شامل کتابخانه عمومی و سالن آمفی تئاتر بوده برای استفاده دانش‌آموزان و دانشجویان نیشابوری ساخته‌ام. همچنین از آنجا که بخشی از دانش‌آموزان شرایط زندگی با والدین را نداشته‌اند خوابگاه مجهزی بنا کردم که این دانش‌آموزان در آن سکونت داشته و در مدارس وکیلی تحصیل می‌کنند. در حوزه بهداشت و درمان نیز ساختمان سه طبقه بخش دیالیز و ساختمان مراقبت‌های ویژه را در بیمارستان مرکزی شهر ساخته‌ام. همچنین در تکمیل بخش سی تی اسکن این بیمارستان مشارکت داشته‌ام.
 •   آقای مهندس وکیلی! تلاش‌های شما در زمینه مدرسه سازی چه تأثیری بر زندگی شما و اطرافیان تان داشته است؟
 • من با انجام این فعالیت‌ها آرامش گرفته و به اغنای روحی رسیده و از اینکه عمرم را صرف این امور می‌کنم بسیار خوشحالم. همچنین انجام این امور موجب شده که اطرافیان ودوستان نیز به تبعیت از من قدم در این راه گذاشته و به انجام امور خیر مشغول شوند که به این امر افتخار می‌کنم.
 •   جناب وکیلی! در ماه‌های گذشته شاهد تنگناهای ارزی و اقتصادی در جامعه بوده‌ایم این امر چه تأثیری بر برنامه‌های نیکوکارانه شما داشته است؟
 • چالش نوسانات ارزش ارزهای خارجی را درگذشته نیز داشته‌ایم که موجب تحمیل صدها میلیون تومان ضرر و زیان به من شده است. درحالی که اگر قیمت ارز حتی در یک قیمت بالا تثبیت شود مشکلی ایجاد نمی‌کند. چرا که پیمانکاران بر همان اساس با من قرارداد می‌بندند، ولی نوسانات روزانه ارز به هیچ پیمانکاری اجازه انعقاد قرارداد را نمی‌دهد…
 •   لطفاً بفرمایید چه برنامه‌هایی برای آینده دارید و آیا نمی‌خواهید در حوزه اشتغال یا دیگر اموراقتصادی فعالیت‌هایی را در شهر نیشابور تجربه کنید؟
 • برنامه‌ریزی ما برای سال آینده ساخت ۱۰ مدرسه دیگر است. به تعبیر دیگر مدارس وکیلی شماره ۸۱ تا شماره ۹۰ را خواهیم ساخت. همچنین برای سال ۱۴۰۰ افتتاح وکیلی شماره ۱۰۰ را به عنوان بزرگ‌ترین واحد آموزشی کشور و بلکه خاورمیانه در دست اجرا داریم. هم اکنون سالن ورزشی اختصاصی مدارس وکیلی درآموزشگاه وکیلی شماره ۱۰۰ در دست احداث است. در حال حاضر تصمیمی برای ورود به بخش تولید در نیشابور ندارم، چون این امور را درسایر شهرها انجام می‌دهم. البته به طور کلی علاقه‌ای به ورود به کارهای انتفاعی در زادگاه م ندارم و ترجیح می‌دهم در آنجا تنها یک نیکوکار باشم تا یک صنعتگر؛ چون در این صورت ممکن است انجام امور عام المنفعه به امور کاری و انتفاعی ربط داده شود که تحت هیچ شرایطی حاضر به قبول این موضوع نیستم.
 •    به عنوان آخرین پرسش چه توصیه‌ای به علاقه‌مندان به ورود به حوزه مدرسه‌سازی دارید؟
 •  من همیشه این مطلب را به کسانی که می‌خواهند کار خیرانجام دهند گفته‌ام که عمر گذراست و روزی باید با دنیا و تمام متعلقاتش خداحافظی کرده و به دیار باقی برویم چه بهتر که با اعمال نیکو در دنیا نامی نیک از خود به جا بگذاریم؛ همانگونه که حافظ نیز می‌فرماید:

«بدین رواق زبرجد نوشته‌اند به زر

 که جزنکویی اهل کرم نخواهد ماند»

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.