تا این که خود نیز در بطری شدم! (کلبه کتاب)

مهدی کاکولی

درود! به نشریه خیام نامه و به کلبه کتاب کلیدر خوش آمدید! یک کتاب تازه از آقای «محمد سعیدیان» به دستمان رسیده که همین اول کار چند سطری از آن را با هم می خوانیم:

5-3«از وقتی توی دبستان درس تصمیم کبری را خوانده بودم، عاشق کبری دختر همسایه مان بودم، از همان بچگی، کبری به مدرسه ی راهنمایی شهید حسینی می رفت. وقتی شلوار لی برادرش را می پوشید و پیراهن نارنجی گلدارش را روی آن می انداخت و جلوی در یک لحظه ظاهر می شد تا مثلا ببیند برادرش توی کوچه هست یا نه، من او را می دیدم و تخم چشمم تیر می کشید، درست مثل وقتی که تابستان ها آلاسکا یا بستنی می خوردم و تخم چشمم تیر می کشید. باز با خودم می گفتم: «احمق! تو دیگه مهندسی، برو حرفتو بزن. خیلی هم دلشان بخواهد دامادشان مهندس باشد.» آن روزها هروقت عباس آقا پدر کبری مرا توی کوچه می دید در جواب سلام م با صدای بلند می گفت: «سلام مهندس… چطوری؟» و من کلی ذوق می کردم.»

آن چه خواندید سطرهایی بود از کتاب «تصمیم کبری» که مجموعه ای است از چند داستان کوتاه به قلم آقای محمد سعیدیان که ساکن نیشابور هستند و این نخستین تجربه ی ایشان در انتشار کتاب است. این کتاب را انتشارات خورشیدباران در ۸۰ صفحه ی قطع رقعی منتشر کرده و قیمتش هم ۸۰۰۰ تومان است.

 

منطق الطیرخوانی مادر و فرزند

«من مادر یک دختر۱۰ساله ام. هرشب قبل از خواب با دخترم یک صفحه شعر فارسی و یک صفحه نثر فارسی رو می خونیم. همچنان که باید برای راه افتادن کودک، مادر دست دلبندشو بگیره و پا به پا باهاش راه بره تا راه رفتنو یاد بگیره منم با دخترم می شینم منطق الطیرو باز می کنم و یک بیت می خونم و بعد دخترم با عشق منو همراهی می کنه و بیت رو می خونه. حتا گاهی لحن خوندنمو آهنگین می کنم و دخترم با خوندنم کیف می کنه و باهام همصدا می شه و بعد گلستان سعدی رو باز می کنم و یک پاراگراف می خونم گوش می ده و بعد با صدای کودکانه می خونه. گاهی اگه شعر یا نثر، داستان داره با لحن وعشق مادرانه براش داستانشو می گم. اینطوری بین مادر و کودک یک ارتباط مطالعاتی بوجود میاد و شاید هیچکس مثل یک مادر نتونه این عشق رو بوجود بیاره. حتا این عشق به خوندن درکودک باعث میشه کودک دست مادرو بگیره و با التماس از مادر خواهش کنه تا باهاش کتاب بخونه. لذت مطالعه از خانواده شروع شده و ادبیات ما رشد می کنه. خانواده به سمت وسوی کتابخوانی قدم می ذاره و از فضای مجازی و به دست گرفتن گوشی و تبلت دوری می کنه و از آسیب دیدن چشمها به نورسرطان زای موبایل در شب ها و طلاق عاطفی بین خانواده جلوگیری می کنه.»

و این هم تجربه ی خانم «نرگس کرخی» بود برای مطالعه شبانه ی خانوادگی. خانم کرخی خودشان نیز اهل شعر و شاعری اند و از ایشان کتاب «به لهجه ی ریواس ها می خوانمت» توسط نشر شادیاخ نیشابور منتشر شده است.

 
5-1

نوشته هایم را

که حالا به هیچ چاپ نمی خورد

درون بطری کردم رها به آب

سالی یک بطری، تا پنجاه و شصت.

تا این که خود نیز در بطری شدم.

عاشقان، لال و

لال ها ناطق.

دریا را می آراییم با فکرهامان منتشر در آن

دریا را می آلاییم.

***

و این هم قطعه شعری بود از جواد مجابی در کتاب «سر بر خط عاشقی». این کتاب را انتشارات ثالث در ۲۱۰ صفحه منتشر کرده و قیمتش هم ۱۶۵۰۰ تومان است. یادآوری می کنم برای اطلاع روزانه از تازه های نشر و خبرهای دنیای کتاب کافی است به کانال تلگرام @teleklidar  بپیوندید. تا دیداری دیگر بدرود!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.