تاملی بر نمایشگاه تصویرگری« پرده عشاق»

تورق و تاملی

حجت حسن ناظر

در نقش نگاره های «لیلا» یاسمن نوبهاری

به بهانه ی روز ملی بزرگداشت عطار
9 (2sw)شیخ صنعان پیر عهد خویش به روایت تصویرگری در نقش مایه های ایرانی و اما این آن چه پیش روست:

ادراک هنرمندانه از نشانه های تصویری به عنوان عناصر پایه، اساسی و اصلی ارتباط.

به کارگیری نقوش سخنگو و زیبایی شناسانه ی سفالینه های نیشابور اسطوره پیوند.

نزدیک شدن به غنی ترین شاهکار بی بدیل و بلامنازع منظوم عرفانی پیر اسرار. تکیه زنی بر میراث گرانبار و گرانسنگ عرفان ایرانی. تکاپوی مجدانه در مسیر غبار زدایی از سیمای کم شناخته و مغفول آن که سخنش «تازیانه ی اهل سلوک» است.

احاطه و اشراف استادانه بر موسیقی و زبان رنگ به مثابه ی عنصری تعیین کننده در تولد یک اثر تجسمی. دست یازیدن به بیان روانی تصویر و تجلی لایه های پنهان مانده و هزار توی تفکر خالق سیمرغ. هضم, خوانش تصویری و روایتگری جهان در مه نشسته ی اشعار و متون کهن عارفانه. همامیزی رنگ فیروزه ای و همسایگی با رنگ طلایی که در هنر ایرانی جایگاهی چشم نواز، بشکوه و نمادین دارد. انتخاب بجا و آگاهانه از کاربرد کادر دایره که جهان شمولی در سیر استفهام آمیز جهان ازلی و هم نیز خاطره ی ازلی را یادآور است. هم نفسی با رمزآمیزی «عدد ۳۰» که حکایتگرانه وا می غرد که: «گنج سیمرغ است باقی رنج و درد / بیش از این بیهوده در عالم مگرد». بهره گیری از تکنیک میکس مدیا در هفت اثر طی طریق گونه «سایه در خورشید» وار. دل سپاری به معناگستری عارف غریب و ناشناخته ی سرزمین خویش حضرت عطار آن که عطر اندیشه اش از زندگی زنده تر، از خوشبختی جدی تر و از لذت لذیذتر می نماید. نور گستری در «پرده عشاق» هوشمندانه بیانگر نقش انکار ناپذیر نور مطلق خرد جاویدان دانای کل از ازل تا به ابد می باشد.

با نگاه فرمالیستی آثار ارائه شده به دریافتی کار بلدانه و راه بلدانه دست یازیده اند، اما با نگاه محتوایی ضمن حرمت گذاری به تکاپوها و تلاش های بی وقفه و خستگی ناشناسانه ی هنرمند پیگیر باید دانست که گستره و دامنه ی حقیقت تا بی نهایت واگشاده است و هرکس از ظن خود یار شود و «یک عمر می توان سخن از زلف یار گفت» و همچنان حکایت ناتمام و باقی واما این از ارزش آثار نکاهیده بلکه طعم، شمیم، رایحه و مزه ی هر نگاه را یادآور است.

گه دم عشق علی الاطلاق زن/ گه نوای پرده ی «عشاق زن»

خالق آثار «پرده عشاق» دانش آموخته ی گرافیک و آکادمیسین است و شرکت کننده در نمایشگاه های متعدد و برنده ی جوایز قابل توجه از جشنواره بین المللی و هم نیز داخلی که در بیوگرافی اش نمایان است و این خود راه بلدی، مهارت و شناختش را به تجسم هنر و هنرهای تجسمی آشکار می نماید. سر سپردگی اش را به هفت شهر عشق  تبریک گفته و همت آرمیده و غنوده در خلال آثار انسان ساز شیخ شهید نیشابور عطار فلک پیما و ابد سیر بدرقه ی راه خم اندر خم و کرانه ناپیدایش.

پنجه های همیشه رنگینش را احترام گذارانه قدر می نهیم و گالری احساس و هم نیز نگارخانه ذوقش را ارادتمندانه ارج گذاریم، به انتظار استاده ایم تا در نگاهی دیگر، نمایشگاهی دیگر و آثاری دیگر و از نمایی بدیع تر لایه هایی ناشکافته، ناگشاده و ناشناخته از کهکشان معنای معرفت پیر اسرار را بر دیوارهای تاریخ هنر فردا ناظر باشیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.