تازه های کتاب

دستم را باز بگذارید می خواهم بنویسم آغوش!

سلام! به کلبه کتاب خوش آمدید. همین چند روز پیش خانمی با پسربچه ی خردسالش آمده بود کتاب فروشی ما و دنبال کتاب های کمک درسی سال دوم ابتدایی بود. کنجکاو که شدم گفت می خواهد تابستان با پسرش که امسال کلاس اولی بود کار کند. گفتم تازه از دست مدرسه راحت شده شما می خواهید فضای خانه را هم مثل مدرسه کنید و این چند ماه تعطیلی را به کامش تلخ! گفت خب چیکار کنم؟ گفتم کتاب داستان براش بگیرین، بفرستینش کلاس موسیقی، بفرستینش باشگاه ورزشی… گفت نه اینجوری پیشرفت نمی کنه. و بعد هم با چهره ای ناراضی کلبه ی ما را ترک کرد! حالا تا این خانم در جستجوی راهکارهای پیشرفت فرزندش است برویم و دو تا کتاب از مولفین نیشابوری را ورقی بزنیم:

عاشقِ شقایق ونانِ برشته

«من عاشقِ شقایق ونانِ برشته ام» اولین کتابِ شعرِ «قاسم رضادوست» است که توسط انتشارات «مایا» به چاپ رسیده و در نمایشگاه اخیر کتاب تهران رونمایی شده است. رضادوست در این کتاب، مجموعه ای از غزل های خود را به چاپ رسانده است. در گفتگوی کوتاهی که با این شاعر نیشابوری داشتم ایشان یادآور شد علاقمندان به فرهنگ اسطوره پیوند ابر شهر نیشابور، تابلوهای جدیدی از این اقلیم را در گوشه گوشه ی این کتاب به تماشا خواهند نشست. همچنین جدا از شعرهای اجتماعی و انتقادی می توان به موتیف اصلی اشعار این مجموعه که شادی و روشنایی های وجودی است اشاره کرد. بد نیست گفته شود انتشارات مایا با همکاری نشر نیماژ تقریبا همزمان با نمایشگاه کتاب تهران، انتشار تخصصی شعر را در دستور کار خود قرار داد. «من عاشقِ شقایق ونانِ برشته ام» در ۸۲ صفحه ی قطع رقعی و با قیمت ۷۰۰۰ تومان منتشر شده است. غزلی از این کتاب را می خوانیم:

بیرون فقط صدای سیاهی و جنگ بود/ همخوابگی مرد کنار تفنگ بود

مانند کوه شد همه ی خاطرات من/ از بس به دست کودک همسایه سنگ بود

تهمینه رد شد از بغل نانجیب من/ خروارها سر و بدنش زیر رنگ بود

یک عده از اهالی آنسوی پنجره/ دنیای بی نهایتشان در سرنگ بود

سهراب هم فقط سخن عاشقانه گفت/ اما درون خالی حوضش نهنگ بود

گل کاشتم مگر سرقبرت بیاورم/ گل کاشتم ولی گل سرخم فشنگ بود

تابوت شد تمام زمین در نگاه من/ اما به قامتم تن تابوت تنگ بود

دنیا سیاه بود شبیه دو چشم تو/ دنیا به این دلیل برایم قشنگ بود.

سنایی و ابوالعتاهیه

«سنایی و ابوالعتاهیه» با عنوان فرعی «بررسی تطبیقی اشعار زاهدانه» عنوان کتابی است که خانم اشرف کوثری تالیف نموده است. سنایی غزنوی شاعر فارسی زبان قرن های ۵ و ۶ و ابوالعتاهیه شاعر عرب در قرن دوم هجری قمری است. مولف در مقدمه ی کتاب توضیح داده است که سنایی از تجارب روحانی عارفان و زاهدان قرن های دوم تا پنجم برای تحول ساختار سنتی شعر فارسی کمک گرفت و چامه ی «زهد و مثل» را بوجود آورد. همچنین در زبان عربی شعر زهد در قرن دوم به اوج کمال خود رسید و نماینده ی ممتاز این نوع از شعر ابوالعتاهیه است. این کتاب در واقع خلاصه ای از پایان نامه ی خانم کوثری در مقطع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی است که با راهنمایی دکتر سیدحسین سیدی و مشاوره ی دکتر فرزاد عباسی در سال ۱۳۸۸ ارائه شده است و در اواخر سال ۱۳۹۳ به چاپ رسیده است. انتشارات مشق نیکو، این کتاب را در ۱۲۴ صفحه ی قطع رقعی و با قیمت ۵۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

تازه ها

مجموعه تازه ای از ترانه های کامران رسول زاده با عنوان «دستم را باز بگذارید می خواهم بنویسم آغوش» را نشر مروارید منتشر کرده است. قاسم صنعوی، نمایشنامه ای را با عنوان «کین» از ژان پل سارتر ترجمه کرده است. مسعود خیام، شاهنامه را در سه جلد به نثر در آورده و عنوانش را هم گذاشته «شاهنامه برای جوانان» که انتشارات نگاه این سه جلد را با قیمت ۵۵هزار تومان عرضه کرده است. فرهنگسرای میردشتی برای علاقمندان هنر عکاسی، کتابی را با عنوان «کتاب جامع عکاسی» منتشر کرده که تالیف بن لانگ و ترجمه ی داریوش اسماعیلی است و قیمتش هم ۱۴۰هزار تومان است. «ادبیات مانوی»، عنوان کتابی است تالیف مهرداد بهار و ابوالقاسم اسماعیل پور که نشر کارنامه با قیمت ۶۵هزار تومان منتشر کرده است. مشیت علائی کتابی را با عنوان طولانی «جستارهایی در زیباشناسی: مقالاتی در زیبایی شناسی، هرمنوتیک و ساختارشکنی» توسط نشر اختران راهی کتاب فروشی ها کرده است. انتشارات دیبایه در ادامه کتاب های سینمایی خود دو کتاب تازه اش را به مارتین اسکورسیزی و آندری تارکوفسکی اختصاص داده است. و سرانجام این که «مثل خون در رگ های من» نامه های احمد شاملو به آیدا را نشر چشمه منتشر کرده است. این کتاب ۱۷۲ صفحه دارد و با جلد زرکوب به قیمت ۲۲هزار تومان در دسترس علاقمندان است. قسمت هایی از این کتاب را می توانید در سایت کلبه کتاب کلیدر بخوانید. برای اطلاع روزانه از کتاب های تازه می توانید برنامه ی «تلگرام» را بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید و با فرستادن کلمه ی کتاب به شماره ۰۹۳۶۲۰۰۲۱۲۰ به گروه کلیدر بپیوندید. همچنین می توانید در سایت klidar.ir هر روز گزیده ای از یک کتاب جدید و تازه ترین خبرهای ادبی را دنبال کنید. تا دیداری دیگر شاد باشید و خوانا!

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.