تازه های کتاب

صفی برای کتاب

درود! به کلبه کتاب خوش آمدید. این هفته سری می زنیم به مراسم رونمایی آثار دو نویسنده و شاعر که همین تازگی ها در تهران برگزار شد و بعد هم نگاهی به تازه های کتابِ این روزهای سرد زمستانی می کنیم. همین اول کار هم یادآور می شویم که اگرمایلید در شبکه های اجتماعی وایبر، لاین و تلگرام از تازه های بازار کتاب و رویدادهای فرهنگی باخبر شوید می توانید شماره ۰۹۳۶۲۰۰۲۱۲۰ را به مخاطبین خود اضافه کنید و سپس کلمه ی «کتاب» را برایمان بفرستید.

بیضایی و سلطان مار

انتشارات روشنگران و مطالعات زنان که از ناشران پرکار و پرانرژی کشور است و علاقه ی ویژه ای هم به استاد بهرام بیضایی دارد همین چند روز پیش برای چاپ تازه ی دو اثر قدیمی این کارگردان مولف ایرانی مراسم رونمایی برگزار کرد. البته در این مراسم، بهرام بیضایی حضور نداشت چرا که خانم شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران گفت: «همزمان با نمایشنامه خوانیِ ما در دفتر روشنگران، بهرام بیضایی نیز در همین روز بعد از پنج ماه تمرین در استنفورد نمایش «ارداویراف» را اجرا کرد.» و در ادامه توضیح داد: «تقریبا ربع قرن است که با بیضایی در چاپ و انتشار کتابهایش همکاری داشته ایم و هروقت سکوتی بوده و بیضایی آن طور که باید امکان ارائه ی هنرش را نداشته، ما سعی کردیم با چاپ کارهایش دائما او را در اذهان دوستدارانش زنده نگه داریم.» در این مراسم دو کتاب «سلطان مار» و «ضیافت- میراث» رونمایی شد. جالب است که چاپ نخست این کتاب ها در سال های ۱۳۴۴ و ۱۳۴۶ انجام شده و بهرام بیضایی با ضیافت، اولین تجریه ی کارگردانی بر صحنه ی تئاتر را تجربه کرده است.

امضا پس از ۳۵ سال

«کتاب کوچک معصومیت و امید» عنوان یکی از تازه ترین کتاب های سیدعلی صالحی است که نشر ثالث منتشرش کرده است. این شاعر معاصر، در ضیافتی که برای دیدار با علاقه‌مندان به آثارش در کتابفروشی ثالث برگزار شده بود، گفت: «بالاخره بعد ازحدود ۳۵ سال پذیرفتم در مراسمی تحت عنوان «جشن امضای کتاب» حضور داشته باشم؛ به شدت خوشحال هستم و فکر نمی‌کردم تا این حد استقبال شود، وگرنه حتما زودتر رضایت می‌دادم.» کتابفروشی ثالث به تازگی مراسم رونمایی پنج کتاب جدید از سید علی صالحی را برگزار کرد که در خبرها آمد علاقمندان، ساعتی پیش از زمان اعلام شده برای دیدار با این شاعر معاصر و امضای کتاب هایش صف کشیده بودند! یعنی می شود امیدوار بود که این صف ها باز هم تکرار شوند؟!

تازه های کتاب

«شاگرد قصاب» عنوان تازه ترین داستان خارجی است که پیمان خاکسار به ویترین کتاب فروشی ها فرستاده است و از آن با عنوان رمان جنجالی پاتریک مک کیب یاد شده است. مترجم می گوید: «این کتاب کاندید جایزه بوکر سال ۱۹۹۲ بوده و در فهرست «۱۰۰۱ کتابی که پیش از مرگ باید خواند» نشریه ی گاردین نیز هست. از پاترک مک کیب به فارسی تا به حال کتابی ترجمه نشده و این رمان اولین اثری است که از این نویسنده ایرلندی برگردانده شده است و معروف ترین و بهترین اثر او هم هست. از برایان تریسی، دو کتاب تازه ی «بازاریابی» و «مدیریت» را انتشارات ذهن آویز به بازار فرستاده است. قیمت هردوی این کتاب ها ۷۰۰۰ تومان است. رابرت کیوساکی را هم نشر آوین با کتاب «شاهراه ثروت» به ویترین کتاب فروشی ها فرستاده است. این کتاب ۲۷۴ صفحه ای ۲۲۰۰۰ تومان قیمت دارد و اگر خریداران را به شاهراه ثروت نرساند یقینا خود آقای کیوساکی را خواهد رساند البته نه در ایران که کپی رایت نداریم و از فروش نسبتا بالای آثار این نویسنده، دو ریال هم نصیب ایشان نخواهد شد! مترجم پرکار ادبیات داستانی، جناب آقای احسان لامع هم یکی دیگر از شاهکارهای کلاسیک جهان را از ارنست همینگوی توسط نشر نگاه منتشر کرده است با عنوان «خورشید همچنان می دمد» که با ۳۰۰ صفحه ی جلد زرکوب، ۱۷۰۰۰ تومان قیمت دارد. یک کتاب تازه هم پرویز جاهد گردآوری کرده که نگاهی دارد به یک قرن موسیقی فیلم. این کتاب ۳۵۰ صفحه ای هم ۲۵۰۰۰ تومان قیمت دارد و لابد خوره های فیلم دوست از آن استقبال خواهند کرد. از شمس لنگرودی «منظومه ی بازگشت» توسط نشر چشمه منتشر شده است. و سرآخر این که کتاب «تمامی آن چه مردان در باب زنان می دانند» از محمد صالح علا به چاپ بیست و هشتم رسید. سال ها پیش، نسخه ای از این کتاب را حجت حسن ناظر داشت که هر وقت کسی با دیدن عنوان روی جلدش کنجکاو می شد تا پی به رازهای زنان ببرد آن را می گشود و بعد حیرت زده می شد که تمامی صفحات کتاب، سفید است! به هر حال نمی دانم آیا منظور نویسنده این بوده که زنان رازی ندارند یا منظورش این بوده که مردان هرگز پی به رازهای آنان نخواهند برد؟ نظر شما چیست؟ تا دیداری دیگر شاد باشید و کتاب خوان!

کلبه کتاب

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.