تاخیر در انتخاب فرماندار؛ ظلم به مردم شهرستان فیروزه!

محمد بدخشانی نیشابوری

باید از وزارت کشور و استاندار خراسان رضوی  بپرسیم که چرا شهرستان فیروزه حدود ۷ ماه است فرماندار ندارد؟ یکی از مصادیق حقوق شهروندی توسعه و پیشرفت است؛ حق مردم یک منطقه  است که هر روز بیش از گذشته پیشرفت کنند، اما ادامه این روند بر خلاف حقوق شهروندی است.

فیروزه شهرستانی محروم با مردمی مظلوم است که از بی برنامگی، عقب ماندگی ها و مشکلات عدیده ای رنج می برد. مردم امیدوارند با تدبیر مدیران توانمند لااقل به برخی از مطالبات شان برسند. فقدان فرماندر در شهرستانی چون فیروزه که از سال ۱۳۸۶ با ارتقا در تقسیمات کشوری ، در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است ، باعث عقب ماندگی بیشتر آن می شود.

هیات دولت با تغییر در تقسیمات کشوری از انضمام دو بخش تحت جلگه و طاغنکوه شهرستان نیشابور در جلسه مورخه ۲۰ آذر ۱۳۸۶ و ارتقای این منطقه به شهرستان فیروزه موافقت کرد و اولین فرماندار آن در ۲۸ اسفند سال ۱۳۸۷ معارفه شد که حدود ۵ سال و ۷ ماه در این سمت قرار داشت . اولین سرپرست فرمانداری در این شهرستان نیز از ۲۹ مهرماه تا ۱۸ دیماه ۹۳ (حدود سه ماه ) سکان فرمانداری را بر عهده گرفت و از ۱۸ دیماه ۹۳ تا ۱۴ مرداد ماه ۹۷ دومین فرماندار عهده دار امور این شهرستان شد (حدود سه سال و ۷ ماه ). از ۱۴ مرداد ۹۷ تا کنون دومین سرپرست فرمانداری در این شهرستان مشغول به کار است(حدود ۷ ماه).

اگر چه ماده ۷ طرح‌ تعیین‌ وظایف‌ و اختیارات‌ استانداران‌ و فرمانداران‌ و نحوه‌ عزل‌ و نصب‌ آنان‌ می گوید : «در صورت‌ استعفاء، عزل‌، فوت‌ یا سایر مواردی‌ که‌ مانع‌ از انجام‌ وظایف‌ فرمانداران‌ و بخشداران‌ باشد، سرپرست‌ فرمانداری‌ یا بخشداری‌ از طریق‌ استاندار تعیین‌ می‌گردد. استاندار و فرماندار موظفند حداکثر ظرف‌ مدت‌ یک‌ماه‌ نسبت‌ به‌
معرفی‌  فرماندار و بخشدار جدید اقدام‌ لازم‌ را معمول‌ دارند.»

اما ماده ۹۴ قانون مدیریت خدمات کشوری «تصدی بیش از یک پست سازمانی را برای کلیه کارمندان دولت ممنوع اعلام کرده و در لحاظ ضروری تصدی بیش از یک پست سازمانی حساس به صورت سرپرستی حداکثر ۴ ماه را بلامانع         می داند.» سرپرست فرمانداری طبق قانون به مدت ۴ ماه می تواند سرپرستی آنجا را داشته باشد و تمام وظایف خود را به عنوان کسی که آنجا مسئول است و به عنوان فرماندار انجام دهد. که البته این زمان در شهرستان فیروزه وارد هفتمین ماه خود شده است.

این که مسئولان افرادی را به صورت طولانی مدت به عنوان سرپرست یک اداره معرفی کنند در تعارض با حق مردم است زیرا اگر فرد انتخاب شده لیاقت دارد باید بعد از مدت کوتاهی حکم مدیریت او صادر شود و اگرشرایط آن پست را ندارد نباید اجازه دهند به مردم ظلم شود. ادامه این وضعیت، ظلم به مردم و به منزله توهین به مردم فرهیخته و شهیدپرور این خطه است.

در شرایط فعلی که نمایندگان مجلس  در حال بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۸ هستند همه مسئولان از همه شهرها به دنبال انعکاس مشکلات خود برای جذب اعتبارات بیشتر هستند، در چنین شرایطی شهرستان فیروزه بدون فرماندار است. هر چند می توان یکی از علل عدم معرفی فرماندار فیروزه  را فشار احزاب یا سیاسی بازی برخی افراد خاص عنوان کرد، ولی به هر حال ضرورت انتخاب و معرفی فرد اصلح که مورد وثوق مردم باشد بیش از گذشته اهمیت دارد.

در این شهرستان و شهرستان نیشابور افراد تحصیل کرده و باتجربه  بسیاری هستند که می توانند به عنوان فرماندار خدمت کنند، اگر استانداری و دولت به دنبال انتخاب فردی از حزب و جناح خود و یا افراد غیر بومی هست هم باید سریع تر اقدام کند زیرا حق مردم مظلوم فیروزه در معرض تضییع است.

متأسفانه مردم مظلوم شهرستان فیروزه در مدت ۱۰ سال گذشته از بسیاری از حقوق خود محروم شده اند، شهرها و مناطق هم تراز با فیروزه در این مدت توسعه بسیار یافته اند اما در فیروزه با تغییرزود هنگام مدیران و عدم توجه مسولان استانی و کشوری و نمایندگان مجلس کارهای زیادی نیمه تمام مانده است و علیرغم توانمندی های بسیار، متاسفانه تا جایگاه واقعی خود و توسعه یافتگی فاصله بسیار دارد.

در این میان بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه هم در طی دولت آقای روحانی بیشترین تغییر مدیریت سیاسی را تجربه کرده است که شاید بتوان آن را یک رکورد محسوب نمود. از مرداد ۹۲ تا کنون و در طی حدود ۵سال و نیم ۴ نفر و در ۵ بازه زمانی و مدیریتی در راس اداره این بخش محروم قرار گرفته اند و اکنون نیز بنا بر اخبار منتشر شده از اوایل بهمن با انتقال بخشدارآن  به استانداری، فاقد بخشدار و سرپرستی است. در حالی که فرمانداری فیروزه حدود ۷ ماه است با سرپرستی اداره می شود، نبود نماینده عالی دولت در طاغنکوه خود ظلمی مضاعف به به این خطه است.

از اولین روز شروع به کار این دولت (۱۲ مرداد ۱۳۹۲) که بخشدار فقید این بخش فوت نمود، تا کنون یک دوره ۹ماهه سرپرستی بخشداری (تا ۱۸ اردیبهشت ۹۳) ، یک دوره یک سال و نیم برای بخشدار(تا ۱۷آذر ۹۴) ، یک دوره سرپرستی یکساله و سپس یک دوره بخشداری (تا ۲۶ دیماه ۹۶) و دوره بخشداری یک ساله تا اوایل بهمن ۱۳۹۷ و اکنون نیزاین بخش فاقد بخشدار است.

بخش محرومی که در ۷ بهمن ۱۳۸۳با هدف رفع محرومیت از دهستان به بخش ارتقا یافت اما در سال های اخیر با مدیریت لرزان و کوتاه مدت مدیران سیاسی در بخش، نتوانسته است آثار محرومیت را از چهره خود بزداید.

حال با توجه به شرایط موجود می طلبد از سوی دولت محترم و استاندار خراسان رضوی تدبیری اندیشیده شود که صندلی فرماندار پایتختِ فیروزه ی جهان بیش از این خالی نماند و به زودی فردی کارآمد و امتحان پس داده که بتواند سکاندار خوبی برای مردم فیروزه باشد بر صندلی فرمانداری آن تکیه زند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.