تأثیر خوشنویسی روی انسان، منضبط ساختن اوست

تأثیر خوشنویسی روی انسان، منضبط ساختن اوست

گفتگو با: اکرم سلیمانی فوق ممتاز رشته خوشنویسی و مدرس خط

خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبا نویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرایند توسط او انجام میگیرد خوش نویس نام دارد .در ایران بعداز اسلام خطاطی به شیوه نسخ وجود داشت .در زمان حکومت ایلخانیان در ایران ،تذ هیب و نقشهای تزیینی به خط اضافه و در حکومت تیموریان خوشنویسی به اوج کمال و زیبایی خود رسید.میرعلی تبریزی خط نستعلیق رابنیان نهاد وبالاخره در زمان شاه عباس صفوی میرعماد حسنی خط نستعلیق را به اوج زیبایی رساند.درزمان قاجار خوشنویسی از کاربرد اصلی خود یعنی کتابت بازماند وبا تاکید وتمرین سیاه مشق به سمت هنر ناب سوق داده شد و با پدیدار شدن روزنامه و چاپ سنگی به هنرهای کاربردی نزدیک شد.در قبل از انقلاب نیازهای مدرن خط را از کنج کتابخانه ها به بستر اجتماع کشاند و جریانات مدرن هنری شیوه هایی همچون نقاشی خط رابه وجود آورد.که کماکان مورد توجه محافل هنری جهان قرار دارد.در سالهای بعد از انقلاب خوشنویسی با اقبال عمومی روبرو شد و انجمن خوشنویسان ایران که در سال۱۳۳۹ تشکیل شده بود نقش بارزی در رشد و توسعه کمی و کیفی این هنر به عهده گرفت.از آخرین دستاوردهای خوشنویسی ایران می توان به ابداع خط سبحان اشاره کرد.برای آشنایی با این هنر ملی گفتگویی داشته ایم با خانم سلیمانی که مرخله فوق ممتاز خوشنویسی را طی نموده است.

 

آشنایی شما با هنر خوشنویسی به چه زمانی بر می گردد؟

پس از اتمام دوره تحصیلی متوسطه ابتدا به فیلمسازی روی آوردم حتی دوره ای هم در رشته فیلمسازی در انجمن سینمای جوان به اتمام رساندم اما علاقه و کشش من به هنر دیگری بود. ابتدا بادیدن تابلو انجمن خوشنویسان ایر ان شعبه نیشابور جذب این انجمن شده و در کلاسهای آموزشی آن ثبت نام کردم.عامل بعدی خط خوش پدرم بود که مشوق من در ادامه راه شد.

چه مراحلی طی شد تا جنابعالی به مدارج بالای خوشنویسی راه پیدا کردید؟

ابتدا در کلاسهای خانم محبوبی شرکت و پس از آن مربی و استادم جناب شایان بود.مدارک متوسط-خوش-عالی و ممتاز حاصل کوشش من در این دوره بودکه حدود ده سال طول کشید.تمامی این مراحل به صورت کتبی و با تایید انجمن خوشنویسان ایران بوده است.

خب پس از آن چه شد؟

پس از کسب مدرک ممتاز به دلیل نبودن کلاس فوق ممتاز مجبور شدم در انجمن خوشنویسان مشهد نزد استاد قایم مقامی (سرایدار} به کسب فیض بپردازم.دوران سختی بود برای شخص هنرمند که دنبال جای دنجی جهت خلاقیت می گردد رفت و آمد در جاده و ترافیک شهری عذاب آور می باشد.باهمه این احوال به علت عشق و علاقه ای که به این هنر داشتم سختی ها را به جان خریدم این دوره حدود سه سال طول کشید اما به دلیل شخصیت والای استادم زمان برای من بسرعت سپری شد و آموزش به پایان رسیده و هنگام آزمایش اندوخته ها فرارسید.

مراحل کسب مدرک در رشته خوشنویسی چگونه است؟

متوسط (خط نستعلیق یک سطر) خوش (خط نستعلیق دو سطرو آشنایی باکتابت) عالی (چلیپا-کتابت-خط دوم-شکسته نستعلیق) ممتاز (چلیپا-کتابت-خط دوم) که به صورت امتحان و عملی میباشد.

درباره فعالیتهای هنری خود برای علاقه مندان این رشته توضیحاتی ارایه نمایید؟

همزمان با شرکت در کلاسهای آموزشی در نمایشگاههای زیادی شرکت داشته ام .رتبه سوم دانشجویان کشور در سال۸۶ -مقامهای دوم و سوم شهرستان ودر سالهای۸۶ و ۸۷ و مقام دوم کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در رشته خوشنویسی از جمله این فعالیتها می باشد.

هنر خوشنویسی چه اثر ی روی شخصیت شما داشته و زندگی روزمره شما چگونه می گذرد؟

تاثیر مستقیم خوشنویسی روی انسان منضبط ساختن اوست. به این معنی که در خطاطی هر کلمه بااسلوب و ضابطه خاصی نوشته میشود. لذا پس از مدتی خوشنویس باید خود را با این قوانین تطبیق دهد. این نظام مند شدن کم کم روی زندگی روزمره آدمها تاثیر مثبت گذاشته و اورا منضبط بار می آورد. ضمنا چون سرمشق هنر جو از متون درخشان ادب فارسی انتخاب می شود،این سر مشق ها روی اخلاق و رفتار هنر جو اثر مثبت دارد .لذا اگر به شخصیت خوشنویسان دقت شود شما با انسانهای متین وآرامی مواجه می شوید. از طرفی این هنرمتون ادبی ما را مملو اززیبایی و کمال نموده و گیرایی خاصی به آن داده است.

در حال حاضر مشغول چه فعالیتی می باشید؟

ضمن اشتغال به آموزگاری ،با تاسیس آموزشگاه آزادهنری در خدمت شهروندان عزیزهستم.ضمنا خودم در حین آموزش به هنر جویان هر زمان به سخن نغز یا مطلب جالبی بر خورد می کنم شروع به خوشنوسی می کنم و برایم جالب است اینکار انگار غیر ارادی است.

و سخن پایانی

با هم ازاستادم کمال تشکررا دارم که آنچه آموخته ام مدیون زحمات ایشان می باشد.قابل ذکر است که استاد قائم مقامی(سرایدار) به مدت پانزده سال در نیشابور اقامت داشته است.پیام من به پدرها ومادرها این است که به خوشنویسی کودکانشان اهمیت بدهند که این کار چندین حسن دارد.ابتدا کودک به نظم و ترتیب عادت می کند و در نتیجه روی درس و اخلاقش نیز موثر می باشد .

هاشم مداح

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.