بی مبالاتی پیمانکار یا ضعف نظارت کارفرما , چه کسی کودک ۱۲ ساله را کشت؟

امیرحسین دهنوی

 

UntitlASErftedشنبه گذشته  نوجوان ۱۲ ساله ایی به علت نامعلومی  به داخل کانال حفاری لوله گاز در شهرک بسیج سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

در اجرای پروژه ۱۶ اینچی گاز تقویتی خیابان ادیب شهرک بسیج، بیست روز قبل در حالی حفاری آن آغاز شد که با وجود این که منطقه اجرای حفر کانال بسیار پر رفت و آمد است اما هیچ گونه علائم ایمنی در آن رعایت نشده بود

در میان بی مبالاتی پیمانکار و بی مسئولتی ناظران ایمنی، شنبه هفته گذشته امیر، نوجوان دوازده ساله از دوستانش خواست تا با هم به مسجد محل بروند در حال برگشت از مسجد بودند که در نزدیکی چاله حفاری شده مشغول به بازی می شوند.

لوله های گازی که بدون هیچ گونه شرایط ایمنی روی خاک های نرم کنار کانال  رها شده بودند و انتظار  گام های شادمانه پسرکی را می کشیدند که قصد رد شدن از چاله را داشت. پیک مرگ لحظه ای پس از این که پای پسربچه روی خاک گذاشت، از کمین گاه حادثه درآمد و امیر به داخل گودال سُر خورد و به دنبال آن لوله رها شده هم به چاله می افتد و باعث شکستن قفسه سینه نهال امید یک خانواده شد.

بعد از این که نوجوان به کمک نیروهای آتش نشانی  از چاله خارج شد احیای قلبی، ریوی او توسط نیروهای اورژانس شروع شد اما به دلیل شدت آسیب های وارده این نوجوان جان خود را از دست داد.

پدر سیاه پوش او، که خطوط اندوه و اشک هنوز چهره او را پوشانده و با یادآوری روز حادثه به تلخی می گرید، در این باره به خیام نامه می گوید: تنها دلیلی که در این حادثه تاثیر گذار بوده بی توجهی پیمان کار شرکت گاز است که لوله های گاز را بدون رعایت مسایل ایمنی رها کرده بود و علایم هشدار دهنده را در محل نصب نکرده بود.

وی ادامه می دهد:اطلاعات دقیقی از دلیل این حادثه تاکنون در دست نیست اما دوستانش می گویند وقتی که پسرم در حال برگشت از مسجد محل بود و در حالی که قصد عبور از چاله حفاری شده را داشت پایش گیر می کند و به داخل چاله سقوط می کند که بعد از این اتفاق لوله گاز سُر خورده و به روی قفسه سینه پسرم می افتد.

پدر امیر ادامه می دهد: شب حادثه پیمان کار به من گفت پروژه دارای بیمه است و جای نگرانی وجود ندارد!! اما مگر می شود  بگوییم چون بیمه داشته نباید مسایل ایمنی را رعایت کنیم  هر کاری که دوست داریم انجام دهیم؟مگر می شود جان پسرم را با پول برگردانند.

این درحالی است که با بازدید خبرنگار ما از محل این حادثه مشخص شد که پیمان کار شب بعد از حادثه لوله ها را جمع می کند و اقدام به نصب علایم هشداردهنده می کند. این در حالی است که پیمان کار فقط  درمحل اتفاق افتادن حادثه  اقدام به نصب عوامل ایمنی می کند و تا این زمان که در حال تهیه گزارش هنوز در نیمی از محل اجرای پروژه اقدامات ایمنی انجام شده است.

رئیس سازمان آتش نشانی درباره این حادثه به خیام نامه گفت: مرگ نوجوان در حالی به وقوع پیوست که چنانچه نکات ایمنی کامل اجرا می شد می شد جلو حادثه را گرفت.

حاجی بگلو می افزاید: اگر  قبل از اینکه ارگان های ذی ربط اقدام به حفاری کنند از سازمان آتش نشانی استعلام کنند این سازمان اقدامات ایمنی مورد نظر را در محل حفاری شده انجام می دهد.

وی درباره نظارت آتش نشانی بر ایمنی حفاری های سطح شهر گفت: هر ایستگاه وظیفه دارد روزانه محدوده تحت پوشش خود را نظارت کند اما در بحث پیشگیری  باید هر ارگانی که قصد حفاری کردن درسطح شهر دارد نامه ای را به ما ارسال کند تا این سازمان اقدامات ایمنی لازم را در محل انجام دهد.

وی با بیان این که متاسفانه هیچ گونه درخواستی از سوی پیمان کار اداره گاز جهت ایمنی پروژه گازرسانی خیابان ادیب به آتش نشانی اعلام نشده بود گفت: غیر از نظارت آتش نشانی یکی از وظایف پیمانکار رعایت اصول ایمنی حفاری هاست که در این پروژه خود پیمان کار هم موارد ایمنی را نیز رعایت نکرده بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.