بیمه ای که دیگر «طلایی» نیست؟

بالا گرفتن اعتراض های فرهنگیان نیشابور

بیمه ای که دیگر «طلایی» نیست؟

فرهنگیان ایران را باید عظیم ترین و در عین حال متفرق ترین، قشر جامعه دانست. به نظر می رسد متفرق بودن و متکثر بودن این قشر در طول تاریخ آموزش و پرورش سبب وارد آمدن خسارات گوناگون مادی و معنوی به آنان شده است. حاجی بابایی در طول دوران صدارت خود با انجام اقداماتی چون: بیمه ی طلایی، دانشگاه فرهنگیان، یک وعده پذیرایی رایگان در ستادهای اسکان و افطاری های پر سرو صدا و کم محتوی، تلاش نمود تا از گرده ی فرهنگیان نردبانی برای ترقی خود بسازد که البته روزگار بر مرادش نرفت.

حالا فرهنگیان نیشابور به نحوه خدمات دهی و نوع پوشش بیمه های موسوم به طلایی شان اعتراض دارند. حتی بعضی از آن ها در هفته های گذشته به صورت مجزا اقدام به تنظیم طومارهای اعتراضی نسبت به خدماتِ به گفته آن ها «نامناسب» بیمه طلایی نموده اند. هزینه های بالای برخی خدمات پزشکی، و کاهش سطح دریافت حقوق و دستمزد نسبت به نرخ تورم و افزایش قیمت مایحتاج اولیه، در سال های اخیر و ناکافی بودن تعهدات عمومی بیمه های خدمات درمانی و تامین اجتماعی، استفاده از پوشش های بیمه ای فوق العاده (نظیر بیمه طلایی فرهنگیان) را به عنوان راهکاری جبرانی مورد توجه و اقبال قرار داده است. اما گویا این موضوع حالا منشا مشکلاتی گردیده که نارضایتی معلمان را در پی داشته است و البته آن را هم از چشم دولت می بینند.

در متن یکی از طومارهای اعتراضی فرهنگیان نیشابور آمده: «با سکانداری دولت تدبیر و امید انتظار می رفت که تدبیر وزارت آموزش و پرورش بر آن تعلق گیرد که گام بلندی در جهت ارتقاء سطح رفاه و معیشت همکاران فرهنگی برداشته شده و حداقل بخشی از کاستی ها و تبعیض ها مرتفع شود. لیکن مشاهده می شود که بر خلاف امید و انتظار همکاران فرهنگی بیمه به اصطلاح طلایی با چالش ها و کاستی های فراوان روبرو گردیده و نه تنها در مقایسه با گذشته بهبود نیافت بلکه از کارایی آن به شدت کاسته شد.»

گویا در دور تازه بیمه طلایی، بخشی از تعهدات حذف گردیده است. آن هم تعهداتی که معمولا هزینه های بالایی را در برمی گیرند، از جمله خدمات دندان پزشکی.

یک فرهنگی در این زمینه به خیام نامه می گوید: تعهدات دندانپزشکی، مامایی، شنوایی سنجی و گفتار درمانی حذف شده است، در حالی که معمولا این موارد برای هر فردی بسیار هزینه بر است و البته دو مورد اول آن بسیار هم مورد نیاز و محل مراجعه است. اگر این ها از پوشش بیمه تکمیلی حذف شوند، موارد دیگر که اغلب مورد استفاده هم قرار نمی گیرند، فقط منت اش بر سر فرهنگی می ماند.

البته در شهرستان نیشابور گویا تنها مشکل حذف تعهدات مذکور نیست. نحوه خدمات دهی شرکت بیمه گر به بیش از ۵۰۰۰ فرهنگی هم مورد اعتراض قرار گرفته است.

خانم بردبار به خیام نامه می گوید: باید مدارک و فاکتورهای هزینه خود را به شعب فرعی بیمه آتیه سازان حافظ، که ۴ تا شعبه هم بیش تر ندارد، تحویل دهیم. بعد از تحویل مدارک به شعب هم هیچ گونه شفافیتی در خصوص میزان هزینه های تایید شده وجود ندارد و در باره دلیل رد مدارک هم پاسخی دریافت نمی کنیم.

در یک طومار اعتراضی فرهنگیان نیشابور به روند طولانی بیش از ۵۰ روزه رسیدگی به مدارک که بایستی به شعبه مرکزی شهرستان منتقل و پس از تایید، آن هم در پشت درهای بسته به مرکز استان ارسال شود، اشاره شده است. امضا کنندگان این طومار ضمن اعتراض به روند موجود خواستار تسریع در پرداخت، شفافیت و پاسخگویی شرکت بیمه گر شده و عملکرد بیمه آتیه سازان را سوال برانگیز و غیر شفاف و زمینه ساز نارضایتی و بروز اعتراضات بیشتر توصیف کرده اند.

پیگیری موضوع و پاسخ مسئولان

اداره آموزش و پرورش شهرستان در خصوص انتخاب شرکت بیمه فعلی و نارضایتی همکاران به این موضوع اشاره می کند که عقد این قرارداد توسط وزارتخانه و به صورت سراسری صورت گرفته و ادارات شهرستان متولی این موضوع نیستند.

اما به نظر می رسد عدم پرداخت سهم دولت در زمان وی به بیمه ی ایران، امروز علاوه بر تغییر شرکت بیمه کارگزار به آتیه سازان حافظ، سبب ایجاد تنش و نارضایتی جدی فرهنگیان بابت تغییر کمی و کیفی قرارداد شده است.

برای پیدا کردن پاسخی شفاف به این اعتراضات و شایعات پس از نتیجه نگرفتن در شهرستان سراغ مسئولین وزارتی رفتیم. تنها عایدی ما از صرف بیش از یک ساعت وقت نکته ای کوتاه اما مهم بود: طومار اعتراض فرهنگیان نیشابور به وزارت رسیده و بزودی مورد رسیگی قرار می گیرد! فعلا توضیح بیش تری نداریم.

برای تکمیل گزارش و رعایت حق پاسخگویی شرکت بیمه مذکور، با دفتر مرکزی شرکت بیمه ی آتیه نیز تماس گرفتیم که البته جز صدای سیستم پاسخگوی خودکار چیزی نشنیدیم.

در این میان به نظر می رسد که نبود تشکل های صنفی برای ایجاد بستر گفتگو و حل و فصل مشکلات، عدم اطلاع رسانی شفاف از جانب مسئولان و نیز وجود سوابق سوء استفاده از سرمایه های مادی و معنوی فرهنگیان، به شایعات گوناگونی در این خصوص دامن زده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.