بودجه دانشگاه نیشابور «قطره چکانی» است

بودجه دانشگاه نیشابور «قطره چکانی» است

آزاده مهدیار/ رییس دانشگاه نیشابور با بیان اینکه سال ۹۱ هیچ بودجه ای به دانشگاه نیشابور اختصاص پیدا نکرد و از آن سال به بعد بودجه به صورت قطره چکانی داده شد، از تمام تلاش خود برای توسعه داتشگاه نیشابور اطلاع داد.

محمود سخایی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار که به دعوت دانشگاه نیشابور برگزار شد با تبریک ۱۷ مرداد، اظهار داشت: در جهان سوم خبرنگاران بیشتر با مشکل مواجه هستند و بیان حقایق گاه یا مقاومت روبرو می شود. ما دانشگاهیان به شما خبرنگاران نزدیک تریم تا به سیاستمداران و از خبرنگاران خواست در انتشار مطالب ملاحظه کنند اما نه به گونه ای که به خود سانسوری منجر شود.

وی رشد تعداد اعضای هیئت علمی را از ۱۶ به ۴۹ نفر اعلام کرد که ۳۳ نفر از آن ها شاگرد ممتاز دانشگاه های مطرح کشور هستند. وی همچنین آمار مقالات ISIطی سه سال گذشته را به ترتیب ۱۵، ۲۲ و امسال ۲۶ مقاله اعلام کرد.

دکتر سخایی در رابطه با ارتقاء مکان فیزیکی و جایگاه دانشگاه اظهار داشت: متاسفانه نیشابوری ها کمال گرا هستند و اعلای هر چیزی را همان روز اول می خواهند.

وی با پذیرفتن نواقصی که برگزاری کنکور در دانشگاه داشت، اعلام کرد: کنکور سال آینده نیز در همین جا برگزار خواهد شد ولی سعی می کنیم مشکلات را برطرف کنیم و به سرعت اینجا را درختکاری و سبز خواهیم کرد.

این مقام مسئول افزود: ساختمان آموزشی دانشگاه نیز به رغم آن که بودجه مصوب نداشته با کمک خیرین و وزارت مهر ماه به بهره برداری می رسد که با دانش جویان جدیدالورود پیش بینی می شود حدود ۱۷۰۰ نفر دانشجو داشته باشیم. البته در تلاشیم مشکل خوابگاه را نیز حل کنیم.

وی از نصب گنبد رصد خانه دانشکده علوم دانشگاه نیشابور، گرفتن مجوز پژوهشکده نجوم و باستان شناسی نیشابور و همچنین خریداری ۸۰ کامپیوتر برای راه اندازی سایت دانشگاه و ساماندهی سرویس تردد دانشجویان خبر داد.

دکتر محمود سخایی بیان داشت: نیشابور در کل جهان شناخته شده است و بیش از هزار سال پیش دانشگاه داشته است. نام نیشابور خود یک برند معتبر است و شناساندن و ارتقاء دانشگاه نیشابور، یعنی احیا کردن عظمت سابق.

وی در رابطه با تاریخچه دانشگاه نیشابور اظهار داشت: واحد نیشابور در سال ۷۳ زیر نظر دانشگاه فردوسی مشهد در دو رشته راه اندازی گردید و در سال ۷۸ دانشکده هنر واحد نیشابور فعالیت خود را با پذیرش دانشجو آغاز کرد. در سال ۸۸ شورای گسترش آموزش عالی با انفکاک قطعی مجتمع آموزش عالی نیشابور از دانشگاه فردوسی موافقت نمود و پس از آن ایجاد یک دانشگاه دولتی که آرزوی دیرینه مردم نیشابور بوده تحقق یافت و هم اکنون با افتتاح دانشگاه در پردیس ۲۰۰۰ هکتاری، این دانشگاه در ۱۲ رشته مقطع کارشناسی و ۸ رشته کارشناسی ارشد مشغول فعالیت است.

سخایی تعداد دانشکده های مصوب در دانشگاه نیشابور را ۵ دانشکده و دانشکده های فعال را ۴ دانشکده اعلام کرد. دانشگاه نیشابور در حال حاضر دانشکده علوم پایه با رشته های فیزیک، ریاضی و آمار؛ دانشکده ادبیات و علوم انسانی با رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی و باستان شناسی؛ و دانشکده هنر با رشته های نقاشی، گرافیک و هنرهای تجسمی در مقطع کارشناسی فعالیت می کند و بنا به گفته رییس دانشگاه رشته مهندسی برق نیز از امسال به رشته های آن افزوده می شود.

گفتنی است: رشته های ریاضی کاربردی، ریاضی محض، فیزیک هسته ای، فیزیک حالت جامد، فیزیک ذرات بنیادی، زبان و ادبیات فارسی، باستان شناسی و پژوهش هنر رشته های مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است و قرار است رشته های مهندسی نساجی، مهندسی کامپیوتر و مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی و نیز کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی و نیز دکتری فیزیک و شیمی به مجموعه رشته های دانشگاه افزوده شود.

حاشیه قابل توجه این نشست، جلوگیری از حضور یکی از خبرنگاران به دلایل نامعلوم در جلسه بود که دکتر سخایی به جمله «در این رابطه نظری ندارم.» در پاسخ به دلیل آن بسنده کرد.

همچنین رئیس دانشگاه به رغم اظهارات خود در ابتدای جلسه در خصوص اهمیت نقد و عملکرد آزادانه مطبوعات، از انتقادهای نشریات محلی در خصوص مشکلات برگزاری کنکور در مکان این دانشگاه انتقاد کرد و با نیت خوانی، آن را دلیل دشمنی یا کینه ورزی دانست. گرچه بعد از اعتراض خبرگاران حرف خود را تلطیف نمود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.