به مناسبت روز جهانی صلیب و هلال سرخ ( انسانیت نمرده است! )

به نظر می رسد هیچ کس نمی داند برای نشستن لبخند بر صورت یک فرد، چند عضله باید درگیر شوند. برخی می گویند ۱۷ عضله و گروهی دیگر از ۱۲ عضله یاد می کنند. اما گفته می شود بیش از ۷ میلیون نفر عضو جمعیت بین المللی هلال احمر و صلیب سرخ شده اند. البته این ذهن های پرتلاش و عضله های نیرومند با احتساب داوطلبین، تقریبا ۱۲ میلیون نفر تخمین زده می شوند.

هر روز آنها با مردمی سر و کار دارند که با بدترین لحظات و بحران های زندگی شان، جنگ یا مصیبت دست و پنجه نرم می کنند. اعضای این جمعیت اولین یاور و سفیران خط مقدم  صلیب سرخ و هلال احمر هستند. قدرت رشد و در دسترس بودن شبکه ی جهانی هلال احمر به خاطر افرادی نظیر آنها است: در سراسر جهان، در مکان های خطرناک و بی ثبات، با فعالیت بی طرفانه، مستقل و خیرخواهانه ی انسانی، بهترین فرصت را به کسانی که بیشترین نیاز به آن دارند می رسانند. اگر این جمعیت می تواند ادعا کند در هر کجای دنیا برای کمک به هر کسی حضور دارند به دلیل بودن افرادی نظیر آنها است.

در روز جهانی صلیب و هلال سرخ، می خواهیم از کار آنها قدر دانی کنیم و دین خود را به خدماتی که ارائه می کنند ابراز داریم.

کاری که اعضای جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ انجام می دهند ساده نیست. امروزه انسانیت موضوعی است که خیلی بیشتر از گذشته مورد تهدید و حمله قرار می گیرد و متاسفانه هر سال به طور غم انگیزی کارمندان و داوطلبان بسیاری از جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ در راه خدمت رسانی به هم نوعان شان شهید می شوند. هر سال ما جای خالی بیشتری از این عزیزان که ترک مان کرده اند روبه رو می شویم و کلمات هرگز قادر نیستند میزان ارادت و تقدیر انسانیت را از شرافت و بزرگی آنها ابراز کنند.

با همه ی سختی ها و خطرات کارمندان و داوطلبان هلال احمر به راه شان ادامه می دهند. آنها در محل بحران های شدید و مناطق پر خطر و بسیار پیچیده مشغول خدمت رسانی اند. آنها می دانند مردمی که خدمت شان را دریافت می کنند، خیلی طولانی در وضعیت دشوار نمی مانند. با این وجود همراه آنها می مانند. از ارائه ی کمک های فوری و نجات زندگی گرفته تا هنگام بازتوانی و برنامه های بازپروری در کنارشان می مانند.

آنها در زلزله منجیل، آذربایجان، کرمانشاه و سیل سیستان و بلوچستان و بسیاری از اتفاقات ناگوار گذشته در کنار مردم بودند. همچنین در مصایب اخیر، گمیشان، اهواز، حمیدیه، پل دختر و … در کنار و همراه و یاور مردم هستند. در آینده هم در کنار مردم خواهند بود. تنها هدف شان کاهش آلام و تسکین درد مصیبت دیدگان و باز توانی آنها است. علاوه براین آموزش به مردم ستم دیده در مناطق پر خطر برای سالم ماندن و سالم زیستن از جمله فعالیت های بیشماری است که اعضای این جمعیت بر عهده گرفتنه اند.

داستان های  اعضای جمعیت هلال احمر پر از خلاقیت و داراری اصالت هستند.  آنها همچنین نشان می دهند چه اندازه جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر در تلاش است تا مردم را در مرکز فعالیت های انسان دوستانه قرار دهد.کارکنان و داوطلبان هلال احمر از اجتماعاتی حمایت می کنند تا بازتوانی و بالندگی خود را به دست آورند. آنها تخصص خود را در اختیار اجتماعات می گذارند تا در بلند مدت بتوانند قوی تر شوند.

به طرق گوناگون، آنها سعی می کنند بی منت و توقع کار کنند فارغ از درآمدهای نجومی و این آن نوع از دگر خواهی است که گنجینه ی انسانیت است. این اشتیاق به نوع دوستی و احساس مسئولیت نسبت به دیگران است که بین توده های مردم در اقصا نقاط دنیا کار جمعیت هلال احمر را یگانه می کند. برای آنهایی که می گویند انسانیت مرده است می گوییم خیر! ما در دنیا  ۱۲ میلیون مثال داریم که نشان می دهد اشتباه می کنید. و این عینا همان چیزی است که ارزش دارد به آن لبخند بزنیم.

(ترجمه وتلخیص: حبیب اله قربانی- کارشناس ارشد مطالعت شبه قاره هند)

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.