به قونیه بکشانیم پای تهران را

در مواجه نخستین با کتاب نام (استاد دکتر محمد علی موحد) پژوهنده، مورخ، نویسنده حقوق دان و مولوی شناس نادر ایران مخاطب را با اثری جدی و با شاعرانگی سنجیده رو در رو می نماید و هم نیز گرافیک جلد اثر( ساعد مشکی) گرافیست نامور کشور بر اهمیت این مجموعه بیشتر می فزاید

شاعر در عنوان بندی کتاب ارادت ورزی خود را بر آستان محمد بلخی، مولانای ابد سیر، ابراز می دارد و از آنجا که بیش از یک دهه است عاشقانه سر در گریبان مثنوی این اقیانوس مکتوب همه ی زمان ها نهاده است اشعارش طعم عارفانه ای یافته اند. ذهن و زبان خراسانی اش بر اهمیت اشعار بیشتر افزوده است. شاعر قونیه پرداز با (آمیزش افق ها) و درک جامعه و هم مزمزه نمودن جهان عرفانی شاعر افلاکی، پیر انسان پرداز و خداوندگار سخن مولوی کبیر به مرزهای ناشکافته و ناشناخته ای در سرایش ادبی دست یازیده که کمتر نصیب شاعری می شود، بیانی کوبنده، یقین یافته، مطمئن، محکم و رسا دارد، شجاع نویس می نماید و دقیقه شناس، فرم پرست نیست و از همقطارانش سر و گردنی بر فرازتر دیده می شود و از آنجا که نیک دریافته است که ادبیات قلمرو بیان نیّات انسان گراست نه بند بازی با واژگان، ضمن شناخت شخصیت واژه به عنوان یک موجود زنده به تاثیر روانی و تغییر دهنده آن شدیدا آگاه است، شعر برایش نردبان شهرت نیست که با صدای بلند فکر کردن است و مرقوم نمودن اندیشه ای که به بند آمده و پس از خلاصی و تن شستن در چشمه سار معنا به جانان متصل می شود، می کوشد در( اقلیم حضور) بزید و( افسون زدگی جدید) را در نوردد و (چشیدن طعم وقت) را در یابد، از (باغ سبز) گذر کند و (نوشته بر دریا) را ادراک نماید و (مقالات شمس) را بنوشد و چون با موسیقی مقامی آشنا و پنجه ای شرابی و شیرین در چگور نوازی دارد موسیقی شعر را شیرین تر نهادینه کرده است و توفیق مصاحبت و خوشه چینی از استاد حکیم علامه دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی «م، سرشک» بزرگ ادیب بلا منازع معاصر پنجره ای برایش واگشوده که (دفتر روشنایی ها) را بیشتر تورّق نماید و راه بزرگ مردان فرهنگ بشری را ره پو شود شاید و باشد معبری واگشاید تا فرو نشستگان امروز و فردا به اعجاز جاودانی کلمه و کلام و به تعبیر و فرموده مانیفست رهایی انسان(کلام مجید) تنویر افکار آموزند و به این دلیل که شاعر عرفان جو، حقوق دان و نویسنده (اجتماعی نویس) است شعرش به مردم نگاهی مشفقانه، دلسوزانه، مهرورزانه و دلجویانه دارد.

و ای کاش اشعار یک دست عارفانه ها در مجموعه مستقل و عاشقانه ها در گزینه شعری دیگر طرح می شد.

او همنگاه با مولانا معتقد است( بدون شمس تبریزی زمین بیهوده می چرخد). ادای احترامش در گشایش کتاب به پدر روشن اندیش و مادر نیک پندارش پیشکش شده است، تردید نیست که شاعری دست افشان و شراب آذین به شمیم شمس است. گاهی از زمین شعر جوش نیشابور نقبی می زند به کهکشان و آسمان کبوتر ریز تبریز و امید که از شمس به کلام وحی آسا و صاعقه وار خورشید تبریز خیمه زند.(شمسی که خود شطح است).

در غزلی در بیت فرجامین می نالد:

می خواستم برای شما درد دل کنم

اما ببخش، حال من انگار خوب نیست

گاهی سیزیف می شود و گاهی اطلس که بار درد همه ی بی دردان عالم را یک تنه بر دوش می کشد.

بار اندوه عالمم بر دوش، زخمی خنجر صدای تو نیز

رنج هستی برای من بود و لذت زندگی برای تو نیز

گاهی هم دلش به حال دخترکان کارتن زیست خیابان می گیرد.

دختر تمام زندگی اش را غزل سرود

اما چه حیف، قافیه را اشتباه کرد

دقایقی با گل محمد کلمیشی همدردی می کند و لحظه ای با مارال کلیدر و گاهی گریه های شوالیه ای در باد را می شنود، قلمش یادآور درّه نشین یمگانی ست به گاه استحاله در تبعید، آرزومند است بو سعید زمان خود باشد.و تیر ترکش آرش و رمیده از غزالها و غزالی ها. ایامی پیر هبوط کرده در رملستان مزینان و ستایش کننده کویر، شمع شاهد را تقدیر می نماید.

در جایی سروده: (مرا که غرق در سوالم مجاب فرمایید.) اگر صبوری نماید جهان ازلی و اندیشه های ابدی (پیر پرنیان اندیش) بلخ مجابش می کند. بعضی روزها در کوچه های بلاغت طوطیان اساطیری بلوغ را ناظر می شود شاعری که از دردی (بوف کور)ی رنج می برد و خود را در آیینه ای می نگرد که جوانی اش را پیر نشان می دهد و در همان حال خودش را لب ریز نیشابور و تب ریز شمس می یابد، او راهی ندارد جز اینکه محکوم به امید باشد و از شکستی به شکستی دیگر کوچد تا شکست را شکست دهد و این رازوارگی در هنر مانیفست هنر است.

او با مولوی زاده شد، در شمس بالید، در میکده عرفان شبی قدح نوش شد، در خم خانه معنا سبو کشید، در خانقاه معرفت خود کاوید و امروز به قونیه کشانیده است پای تهران را. باشد روزی بندهای عاشق وارانه ی وجود را بگسلد و با مولانا به فراسوی مولانا شمس نیشابور را در (مشرق اشراق عشق) بسراید.

حجت حسن ناظر

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.