به شرق اگر دهد هنر شرق احترام دهد

گزارش یک سفر

چندی پیش خانم گرته مارستین استاد بازنشسته هنر از دانشگاه اسلو(نروژ) و مشاور هنری سازمان فرهنگی هنری یونسکو، سفری به ایران داشت وبا دعوت اینجانب مهمان دانشکده هنر در شهرمان نیز شد. از برنامه های ایشان یکی ایراد سخنرانی پیرامون هنر مدرن در اروپا و نروژبود که در حضور جمعی از دانشجویان دانشکده هنر و هنرمندان نیشابوری برگزار شد که بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت . پس از آن بازدیدی از کارگاه های مجسمه سازی و نقاشی صورت گرفت که ایشان آثار خلق شده توسط دانشجویان و هنرمندان همشهری را با ارزش و ستودنی دانست.

پس از آن خانم مارستین در نیشابور، دنبال کارخانه های تولید سفال و شیشه می گشت . جستجویی که سبب تعجب شد و ما که از جستجوی او شگفت زده شده بودیم گفتیم: در دوره مغول شهر ویران شده و تمامی آن تمدن با شکوه از بین رفته است. خانم مارستین گفت: مهارتها که هیچگاه از بین نمی روند مگر اینکه تمامی آدمها کشته شوند و کسی نباشد که این مهارتها را به نسل بعد ی منتقل کند.به هرحال در ادامه گشت و گذاردر داخل شهر، در یکی از محلات به مغازه ای که سفال می فروخت رسیدیم؛با خوشحالیداخل مغازه شد و به من گفت: دیدی هنوز سفالگری در شهر شما زنده است و من هم احساس شادمانی کردم از فروشنده پرسیدم: کارگاه شما کجاست که با کمال تاسف ، ایشان در پاسخ گفت این سفال ها تولید همدان است. شادی من در یک لحظه تبدیل به غمی بزرگ شد، غم از دست دادن هنری که روزگاری شهره آفاق بود و….

سفر ایشان با بازدید از شهرهای اصفهان،شیراز،یزد و تهران به اتمام رسید و با خاطره ا ی خوش ایران را ترک کرد اما درسی بزرگ از او آموختم راستی کجا رفت آن همه شکوه و عظمت.این ابر شهر؟!

به شرق اگر دهد هنر شرق احترام دهد

(اقبال لاهوری)

با تشکر از خانم دلخوش که از هنرمندان و نقاشان شهرمان می باشد و این گزارش کوتاه اما جالب را برای ما فرستادند .

در این زمانه،ادعاهای توخالی مسئولین شهرمان،حقیقتی تلخ است. واقعیت این است منطقه ویژه گردشگری نیشابور حتی از داشتن یک دستگاه خود پرداز هم محروم است از دیگر امکانات شهری چیزی نمی گویم ….با شعار دادن و مردم فریبی؛ می خواهیم به کجا برسیم، ایا آبروی شهر با غوغاسالاری و تبلیغات توخالی احیا می شود. مردم باید به خود آیند و کمر همت ببندند که این ویرانه را به سرو سامانی برسانند با بی تفاوتی و سلب مسئولیت از خود بجایی نمی رسیم. بیایید هر کدام از ما مسئولیت بپذیریم و جوابگوی اعمال و رفتار خود باشیم واز امروز هر جا غفلت و کوتاهی می بینیم سکوت نکنیم و در حد توان خود کاری برای این شهر پر آوازه انجام دهیم شاید در پیشگاه آیندگان سرفراز باشیم و دین خود را به زادگاهمان بخوبی ادا کنیم .به امید آنروز..

نگارنده این سطور امیدوار است با انعکاس واقعیت موجود تلنگری به مسئولین شهرمان بزند! شاید به خود آیند و فقط در فکر ریاست و منافع شخصی خود نباشند و مسئولیت اجتماعی خود را فراموش نکنند و همیشه پاسخگو باشند.امید این که با همکاری همشهریان عزیز بتوانیم کوه مشکلات شهری را تبدیل به مسیری هموار نماییم . لذا به اجرا درآمدن برنامه های ذیل می تواند بخشی از نیازهای های فعلی رادر بخش گردشگری مرتفع کند .بدیهی است حل مشکلات شهری و مدیریت علمی آن زمان و وقت زیادی می طلبد.و مدیرانی قوی نیاز دارد. اینک پیشنهادات ما:

۱- تجهیز و بروز رسانی کارگاه های سفال و لعاب شهرستان

۲- راه اندازی یک پایگاه اطلاع رسانی قوی جهت ارایه خدمات به گردشگران و مهمانان خارجی

۳- استفاده از راهنمایان آگاه به فرهنگ و هنر و امکانات شهرمان

۴- هماهنگی لازم بین ادارات و ارگانهای شهری جهت ارایه خدمات به مردم

۵- ایجاد مرکزی جهت اجرای برنامه های فرهنگی و هنری(خانه هنرمندان)

۶- راه اندازی موزه بزرگ نیشابور

۷- تولید فیلم های آموزشی درباره توانمندیهای شهرمان و معرفی نیشابور با استفاده ازامکانات رسانه ملی

۸- فعال شدن مرکز نیشابور شناسی

۹- استفاده از آثار پژوهشگرانی که تاریخ و فرهنگ نیشابور را زنده کرده اند

۱۰-مدیریت شهری هماهنگ جهت حل مشکلات اقتصاد ی»فرهنگی و هنری» .وتوسعه متوازن شهری نیشابور

همشهریان عزیز آنچه گفته شد نکاتی از سر دلسوزی بود باشد که بخود آییم و هرکدام از ما سفیری شویم در معرفی این ابر شهر تاریخ؛ شاید بتوانیم گوشه ای از مسئولیتمان را به سرانجام رسانیم بی مسئولیتی دردیاست که ما را به اینجا رسانده است.فراموش نکنیم روزرگاری این شهر پایتخت ایران بوده است.دنبال مقصر نگردیم یادمان نرود تک تک ما در این خرابی ها سهیم و شریک هستیم.

نوشته شده توسط : هاشم مداح و کیانا دلخوش

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.