به بهانه ی ۱۰ مهرماه روز جهانی سالمندان , پایان مشترک سرنوشت های متفاوت سالمندان نیشابوردرخانه مجردها!

 

14مریم عارفی پور– در دوران کودکی جمله ای از بزرگ ترها می شنیدیم که می گفتند «الهی پیر شوی»! آن زمان متوجه دعای خیرشان نمی شدیم و با خود می اندیشیدیم که چه دعای بدی برای مان  کرده اند. غافل از این که پیری دوران به ثمر رسیدن همه ی تلاش های دوران جوانی است و انسان با کوله باری از تجربه همراه است.

اما پیری برای بعضی از مادربزرگ ها و پدربزرگ ها خیر و برکتی ندارد و تنهایی عمر خود را به پایان می برند و چشم انتظار عزیزان شان، به جهان باقی می شتابند. ۱۰ مهر  مصادف با ۱ اکتبر روز جهانی سالمند است، به همین بهانه سری به مرکز نگهداری سالمندان امام علی (ع) که اندکی از شهر دور افتاده، زدیم و احوالشان را جویا شدیم.

خانه سالمندان امام علی (ع) کجاست؟

خانه سالمندان امام علی واقع در ابتدای روستای فرخک، مرکزی برای نگهداری سالمندان مرد است که سال ۷۵ تاسیس شده و فعالیت خود را با هدف نگهداری از سالمندان بی سرپرست، مجهول الهویه و بلاصاحب آغاز کرده است. این مرکز در زمان تاسیس خود اولین مرکز خیریه در سطح کشور بوده است که به صورت هیئت امنایی اداره می شود.

مجید پوریوسف، مدیر داخلی این خانه سالمندان، تعداد کسانی  را که در این مرکز نگهداری می شوند، ۷۰ نفر خواند و گفت: ظرفیت این مرکز ۸۰ نفر است اما در حال حاضر ۷۰ نفر نگداری می شوند و از این تعداد ۶۴ نفرشان یارانه ای هستند و از بهزیستی یارانه دریافت می کنند و مابقی به صورت آزاد می باشند.

پوریوسف درباره هزینه های نگهداری سالمندان این مرکز گفت: هزینه نگهداری هر سالمند برای مرکز ماهانه نزدیک به ۱ میلیون و دویست هزار تومان است که شامل خوراک، پوشاک، تجهیزات، هزینه های درمان (فیزیوتراپی، ویزیت پزشک و…)، بازدید های تفریحی و … است.

وی ادامه داد: بهزیستی برای ۶۴ نفر از سالمندان مرکز مبلغ ۵۰۰ هزار تومان تحت عنوان یارانه واریز می کند که متاسفانه این مبلغ حتی نیمی از هزینه های آنها را شامل نمی شود و مابقی هزینه ها به صورت خیریه پرداخت می شود.

وی هزینه نگهداری آزاد را  ۸۶۰ هزار تومان دانست و گفت: این مبلغ توسط بهزیستی تعیین شده است و در حال حاضر فقط ۵ نفر از سالمندان توانایی پرداخت این هزینه را دارند و مابقی در حد توان خود از ۵۰هزار تومان به بالا پرداخت می کنند و سالمندانی که حقوق بازنشستگی دریافت می کنند، درآمدشان صرف هزینه های نگهداری شان خواهد شد.

پوریوسف در پاسخ به سوال خبرنگار خیام نامه در خصوص امکان نگهداری سالمندان مرد و زن در کنار هم گفت: سالمندانی که زوج هستند و هر دو در خانه سالمندان نگهداری می شوند، اگر خانواده شان درخواست نگهداری هر دو سالمند در کنار هم را داشته باشند، سوئیتی داریم که می توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: تا کنون فقط یک زوج سالمند داشته ایم که متاسفانه هفته گذشته مرد سالمند فوت شد که این خانواده هم درخواستی برای نگهداری در کنار هم نداشتند البته مرد نیز آلزایمر شدید داشت و بینایی اش را از دست داده بود و حتی فرزندانش را به خاطر نمی آورد و تشخیص زمان و مکان را نداشت.

پوریوسف از حضور نزدیک به ۴۰ نفر از سالمندان مجهول الهویه در مرکز امام علی(ع) خبر داد و گفت: بسیاری از این افراد از شهرهای اطراف در این مرکز نگهداری می شوند و برخی از آنها گم شده هایی هستند که به اینجا آورده شده اند که ما تا کنون توانسته ایم به کمک بهزیستی و ثبت احوال برای برخی از این افراد شناسنامه صادر کنیم و حتی در برخی موارد فرد به خانواده خود بازگشته است.

پوریوسف ادامه داد: افرادی هم که بلاصاحب و بلامکان هستند، تحت پوشش بهزیستی در این مرکز نگهداری می شوند که برخی از این افراد تاکنون مزدوج نشده اند.

سالمندی که از همسرش جدا زندگی می کند

در حال حاضر سه نفر از سالمندانی که در مرکز امام علی (ع) زندگی می کنند، دارای همسر هستند و همسرشان در خانه است. به گفته ی پوریوسف دو نفر از این سالمندان دچار آلزایمر هستند و توانایی گفتگو را ندارند و فقط یکی از این افراد می توانست با خبرنگار خیام نامه گفتگو کند.

وی پیرمردی است ۶۷ ساله که بیش از یک سال است که در مرکز امام علی(ع) زندگی می کند و به گفته ی خودش همسر دوم اش در قید حیات است و به علت مشکلاتی که با وی دارد، خود را به خانه سالمندان معرفی کرده است.

این سالمند شغل ش در گذشته لباس فروشی بوده و یک مغازه در چهارراه امام داشته است و در حال حاضر ۱۰ روز حقوق بازنشستگی دریافت می کند و یک دختر و یک پسر از همسر اول ش دارد.

او علت معرفی خود به خانه سالمندان را این گونه توضیح می دهد: پس از فوت همسر اول م مدتی را تنها زندگی کردم و همسر دوم م که نسبت فامیل دوری با وی دارم از طریق دخترش به من پیشنهاد ازدواج داد و من با وجود مخالف خانواده و فرزندان م با او ازدواج کردم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه من خانه ای ندارم؛ برای زندگی به خانه ی همسرم رفتم و مدتی را با او سپری کردم. اما از همان ابتدا با او مشکل داشتم. تا جایی که از من خواست حقوق بازنشستگی ام را به نام او بزنم و وقتی مخالفت م برای این کار را دید، کارت بانکی ام را خالی کرد و بعد از کتک زدن، مرا از خانه بیرون انداخت و حتی با این که می دانست من ناراحتی قلبی دارم، پولی برای پرداخت هزینه ی آنژیوگرافی ام برایش نگذاشت.

او همچنین گفت: با وجود شرایط پیش آمده، ترجیح دادم بقیه ی عمرم را در خانه سالمندان بگذرانم بنابراین خودم را به مرکز امام علی (ع) معرفی کردم.

این مرد ۶۷ ساله درباره ملاقات با همسرش گفت: در حال حاضر او را نمی بینم اما مدتی پیش به مرکز مراجعه کرد و می خواست مجددا با من زندگی کند. ولی متاسفانه به محض رفتن به خانه اش، همه ی درهای خانه را به رویم قفل کرد و رفت. خوشبختانه توانستم با اورژانس تماس بگیرم و از آنها درخواست کمک کنم. مسئولین خانه امام علی خود را به موقع رساندند و مرا نجات دادند. از آن پس دیگر با او ملاقات ندارم.

وی ادامه داد: من در حال حاضر به صورت یارانه ای نگهداری می شوم و مبلغی از حقوق م به دستم نمی رسد چرا که همسرم مهریه و نفقه اش را اجرا گذاشته است.

مسن ترین و باسابقه ترین پیرمرد خانه سالمندان

علی بابا یکی از کسانی است که با ۱۱۵ سال سن در خانه سالمندان امام علی (ع) زندگی می کند. او که پیش از این در خانه ی خانواده ای سرایدار بوده است، پس از بالا رفتن سن اش او را تحویل خانه سالمندان شده است و در حال حاضر بی کس و کار است. به گفته ی پوریوسف؛ وی از سلامت جسمانی خوبی برخوردار است و غذای کافی در روز میل می کند. گفتنی است علی بابا بلامکان است.

یکی دیگر از ساکنان خانه سالمندان آقای دوستی است که نزدیک به ۲۰ سال است که در مرکز) زندگی می کند و از کسانی است که در سال اول تاسیس این مرکز، به اینجا آورده شده است.

خانه سالمندان، نیازمند یاری خیرین و مردم است

ابوالفضل سعید، مدیر عامل مرکز خیریه امام علی ضمن ابراز خرسندی از تغییر نگرش مردم به خانه ی سالمندان گفت: نگهداری از سالمندان نیاز به شرایط و مراقبت های ویژه دارد و بسیاری از خانواده ها توانایی نگهداری از سالمند خود در منزل را ندارند.

وی همچنین ادامه داد: در حال حاضر در مرکز، علاوه بر سالمندان مجهول الهویه و بی کس و کار، سالمندانی زندگی می کنند که توسط خانواده شان به اینجا آورده شده اند.

به گفته ی سعید در حال حاضر ۲۱ نفر در این مرکز مشغول به کارند و به صورت ۲۴ ساعته ارائه خدمات می کنند.

ابوالفضل سعید خود یکی از خیرین است و به صورت افتخاری این مرکز را مدیریت می کند، درباره کاستی های این مرکز می گوید: با توجه به این که این مرکز خیریه است، نیازمند کمک خیرین و مردم عزیز نیشابور است. با این که برای ۶۴ نفر از ساکنان مرکز، یارانه واریز می شود، اما باز هم پاسخگوی هزینه های آن ها نیست چراکه هزینه برق، گاز، حقوق کارکنان، تهیه پوشاک و ملحفه، تجهیزات مانند تخت و امکانات پزشکی چیزی بیشتر از این مبلغ خواهد شد.

به گفته ی مدیر عامل مرکز، یکی دیگر از مشکلات آنها دور بودن از شهر است و با توجه به بلاتکلیفی پروژه ی باغرود، رفت و آمد به مرکز را برای همشهریان دچار مشکل کرده است.

وی همچنین گفت: یارانه ی دارو فقط به افرادی که دارای دفترچه هستند تعلق می گیرد و برای بقیه ی افراد به صورت آزاد دارو خریداری می شود که این امر هزینه های زیادی را به مرکز متحمل می کند.

سعید در پایان از خیرین، همشهریان، بیمارستان های نیشابور و کلیه کسانی که با این مرکز همکاری دارند، تشکر و قدردانی کرد.

راه ارتباطی با مرکز خیریه امام علی (ع)

گفتنی است، همشهریان می توانند کمک های خود را اعم از نقدی و غیرنقدی به این مرکز که در کیلومتر ۱۲ جاده باغرود، ابتدای روستای فرخک واقع شده، برسانند.

همچنین مرکز، برای بازدید کلیه همشهریان و مردم فهیم نیشابور اعلام آمادگی کرده و خاطر نشان نمود که سالمندان بیش از هرچیزی نیازمند توجه و بازدید مردم هستند.

کمک های مردمی به این مرکز هم از طریق شماره حساب ۵۰/ ۱۶۷۴۷۸۲۹ حساب جاری بانک ملت- شعبه خیام نیشابور و

شماره کارت: ۵۴۵۷-۳۹۲۸-۳۳۷۸-۶۱۰۴ بانک ملت امکان پذیر است.

به گفته مسئولان این مرکز، همشهریان می توانند کمک های غیرنقدی خود شامل نذورات، هزینه مراسم ترحیم، عقیقه فرزندان و قربانی را به صورت مستقیم به مرکز تحویل دهند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.