به بهانه ی نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر نسبت به آینده ی شهرمان احساس مسئولیت کنیم. نمایندگی  مردم؛ جایگاه شایسته ترین ها است

 

ترجمه و تلخیص:‌حبیب اله قربانی

کارشناس ارشد مطالعات جهان

در جمهوری اسلامی ایران ، مردم بالاترین مسئولیت را دارند. در نظام های سیاسی مردم سالار، انتخابات یکی از مهمترین ارکان حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است که به نظر می رسد امروزه بیش از پیش جایگاه و اهمیت خود را نزد ایرانیان به دست آورده و همگان نسبت به آن احساس مسئولیت می کنند. انتخاب کارگزاران اداره کشور به طور مستقیم بر تمامی حوزه های زندگی، اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی تاثیر می گذارد. نحوه ی توزیع ثروت و اشتغال، فعالیت های مدنی و گروهی، کارهای فرهنگی و علمی و حتی بنیان خانواده و تعداد فرزندان، تحت تاثیر تصمیماتی است که در سطوح مختلف نظام سیاسی گرفته می شود.

بخش عمده  نقش های نظام سیاسی ایران با رای مستقیم یا غیر مستقیم مردم انتخاب می شوند. رهبر انقلاب، به عنوان عالی ترین مقام کشور، توسط مجلس خبرگان که منتخب مردم است انتخاب می شوند. روسای قوای مقننه و قضائیه نیز با رای غیر مستقیم مردم انتخاب می شوند. رئیس جمهور، نمایندگان مجلس خبرگان و قوه ی مقننه و اعضای شورای شهر انتخاب شان به صورت مستقیم توسط مردم صورت می گیرد.

از بین انتخاب هایی که توسط رای مستقیم مردم صورت می گیرد، انتخاب اعضای شورای شهر از جایگاه ممتازی برخوردار است.  پروانه ی مافی از فعالین سیاسی معتقد است« گزینش اعضای شورای شهر به دلیل آنکه با نیازهای ملموس و عینی و منطقه ای مردم سر و کار دارد، باعث افزایش دقت رای دهندگان شده و می تواند تمرین خوبی برای تعمیق مردم سالاری و افزایش حساسیت در انتخاب نمایندگان فرا دستی باشد. علاوه براین، نقطه ی آغاز پیشرفت و توسعه در هر کشوری، پیشرفت و توسعه در شهرها و روستا های آن کشور است». مسئولیت پذیری و حضور پر شور مردم در انتخاب اعضای شورای شهر در کنار گزینش شایسته ترین افراد می تواند مقدمه ای برای پیشرفت کشور در سطح ملی باشد.

با این حال انتخاب نمایندگان شورای شهر، با توجه به ویژگی های جمعیتی، قومی، فرهنگی و اجتماعی شهرها و روستاها، دشواری های خاص خود را دارد. فراز و فرود ها و اتفاقات حاکم بر شهر نیشابور در دوره ی قبل که ناشی از عدم انسجام و ضعف برخی از اعضای شورای شهر بود باعث افزایش حساسیت مردم نسبت به انتخاب اعضای شورای شهر  و عملکرد آن ها شده است. از طرف دیگر، افزایش احساس مسئولیت مردم موجب شده تا تعداد بیشتری از شهروندان نسبت به دوره ی قبل برای نمایندگی در شورا شهر نامزد شده و ثبت نام کنند. رشد تقریبا صد درصدی ثبت نام کنندگان در شورای شهر نیشابور، نشانه ی خوبی از افزایش مسئولیت پذیری شهروندان نسبت به سرنوشت خویش است.

اگرچه رشد صد درصدی ثبت نام نامزدهای نمایندگی برای شورای شهر نشانه ی خوبی از افزایش احساس مسئولیت مردم در اداره شهر می باشد ولی از طرف دیگراین افزایش تعدادکاندیداها،  انتخاب را برای مردم بسیار سخت خواهد کرد. درشهر نیشابور ۲۱۲ نفر از شهروندان از جنس و سن و قوم و گروه های گوناگون برای رقابت و ورود به شورای شهر ثبت نام کرده اند. تعداد زیادی از ثبت نام کنندگان وابسته به طیف های سیاسی مطرح کشور هستند. برخی به خاطر عقبه ی قومی و نژادی خود ثبت نام کرده اند. احساس مسئولیت برخی به دلیل شهرت اجتماعی و فرهنگی شان بوده است. گروهی دیگر با توجه به توانایی های علمی و تجربیات مدیریتی، خود را محق رفتن به شورای شهر و پذیرش وکالت مردم در شورا می دانند. عده ی دیگر ممکن است نامزدی در شورای شهر را فرصتی برای مشهور شدن خود تلقی کرده باشند. با توجه به اهداف گوناگون ثبت نام کنندگان، انتخاب شورای شهر در این دوره مسئولیت شهروندان نیشابوری را در انتخاب سنگین تر نموده است.

به نظر می رسد از هم اکنون مردم باید تلاش کنند که با مطالعه و تحقیق ، بار مسئولیت نمایندگی را بر دوش کسانی بگذارند که شایسته ترین ها هستند. ممکن است در بین ثبت نام کنندگان کسانی باشند که در برخی زمینه ها دارای شهرت بوده و سرشناس باشند. همچنین تردیدی نیست که تعداد زیادی از این افراد ممکن است با ما همکار، فامیل، دوست و یا هم محله ای باشند. آیا صرف آشنایی و داشتن رابطه می تواند معیاری برای شایسته بودن فرد باشد. علاوه براین ممکن است ما به این دلیل به یک نفر رای دهیم که با پول های باد آورده، سفره ای پهن کرده و در مراسم … خود از ما نظر خواسته و حتی درخواست نموده که در ستاد انتخاباتی اش فعالیت کنیم. آیا دعوت از ما می تواند نشان دهنده ی توان فرد مورد نظر برای نمایندگی در شورای شهر باشد.

فارغ از تمام قوم گرایی ها و روابط پیدا و پنهان با نامزدهای شورای شهر، نباید مسئولیت واقعی خود را نسبت به سایر شهروندان و فرزندانی که در آینده شهر از آن آنها خواهد بود فراموش کنیم. شهر نیشابور و حتی روستا ها به نمایندگانی نیاز دارد که علاوه بر تجربه تخصص و علم لازم را هم برای شهری به بزرگی نیشابور که جمعیتش از چندین مرکز استان بیشتر است؛ داشته باشد. وظیفه شورای شهر قانون گذاری برای رشد و توسعه ی شهر و نظارت بر فعالیت نهادهای مختلف خدمات عمومی از جمله شهرداری است.

مدرک تحصیلی، تجربه و سوابق اجرایی وتوانمندی های مدیریتی، پاک دستی، شناخت درد و مشکلات مردم می توانند از ملاک هایی باشند که در انتخاب مورد توجه قرار گیرند. حضور در جلسات تبلیغاتی و رابطه ی چهره به چهره با نامزدها نقش موثری در شناخت کاندیداها خواهد داشت. علاوه براین باید دید که حامیان نامزد ها چه کسانی هستند. اگر مشاهد شد که حامیان اصلی نامزدها انسان های فرصت طلب که تا به امروز فقط به دنبال سهم خواهی از به قول خودشان سفره ی انقلاب بوده اند و باز به دنبال ایجاد رانت جدیدی هستند، ایشان نمی توانند نماینده ای شایسته برای شهر باشند.

تعداد زیاد نامزدها گاهی موجب می شود تا عده ای به دلایل مختلف و از جمله شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت انتخاب، ترتیب حروف الفبا را در نظر گرفته و از شماره ی یک شروع به انتخاب کنند . چه خوب خواهد بود جناح های سیاسی مورد اعتماد مردم همچون شهر تهران لیست کاملی از بهترین و شایسته ترین ها را در انتخابات به مردم معرفی کند.. در واقع برخی از جناح های سیاسی و هواداران آنها در طول سالها توانسته اند سرمایه ی خوبی از اعتماد مردم به دست آورند. سرمایه ی اجتماعی که حاصل پاک دستی و احساس مسئولیت نسبت به آینده ی سرزمین مان ایران دارد. این جناح ها می توانند با ارائه ی لیست مورد اعتماد خود به مردم و کسانی که فرصت کمتری برای تحقیق و مطالعه دارند، کمک شایانی به انتخاب بهترین ها داشته باشند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.