به بهانه ممنوع اعلام شد ن حضور زنان در ورزشگاه انقلاب نیشابور: زنان و قوانین نانوشته

درحالی‌که دستاوردهای زنان ایرانی هر روز بیش از پیش می‌شود، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های پیرامون‌شان بیشتر رخ می‌نماید. محدودیت‌هایی برخاسته از قوانین نانوشته!

تیم ملّی فوتسال زنان ایران در مسابقات قهرمانی فوتسال زنان آسیا با شکست تیم ملّی ژاپن، قهرمان این مسابقات شد؛ امّا این مسابقات از صداوسیمای ملّی پخش نشد. افتخارآفرینیِ بزرگی که مردم از دیدن آن محروم بودند. محدودیّت‌ها به همین‌جا خلاصه نمی‌شود. رفتن زنان ایرانی در داخل ایران به ورزشگاه‌ها برای دیدن مسابقات مردان ممنوع است. فرشته کریمی یکی از پرافتخارترین زنان فوتسالیست ایرانی در دیدار رئیس‌جمهور با ورزشکاران از ایشان درخواست کرد پیگیر حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده و مسابقات‌شان از صداوسیما پخش شود. رئیس‌جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور این خواسته را پذیرفت و خواهان اجرایی شدن آن شد. حال سوالی که مطرح می‌شود، این است: چگونه مجریان قانون، قوانین نانوشته را اجرایی می‌کنند و برای اجرایی شدنِ خواست قانونی زنان، از مرجعی که برای همگان نامعلوم است، درخواست و مطالبه می‌کنند؟ ممنوعیت رفتن زنان به ورزشگاه به دلایل واهی از جمله این که مردان در ورزشگاه از الفاظ نامناسب استفاده می‌کنند، جای بسی تعجّب است. در واقع به جای فراهم کردن بستری مناسب برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها، دیواری بین زنان و مردان کشیده و زنان را از حقوق اجتماعی‌شان محروم می‌کنند. زنان برای رسیدن به جایگاه تماشاگران، مسیرهای زیادی را پیموده‌اند. آنها بارها به ورزشگاه‌‌ها رفته‌اند که هر بار از حضورشان ممانعت شده و درها به روی‌شان بسته شده است. گاهی برای رسیدن به سکو از ترفند تغییر چهره استفاده کرده‌اند و در قالب مردان وارد ورزشگاه شده‌اند و گاهی از مردان خواسته‌اند به نشانه‌ی اعتراض به عدم حضور زنان، به ورزشگاه نروند. در میان تمام محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها، گاهی استثناهایی وجود داشته است. از آن جمله مسابقات فوتسال جام رمضان است که هر سال بعد از افطار در سراسر کشور برگزار می‌شود. ازجمله تفاوت‌های این مسابقات ،فرصتی است که برای خانواده‌ها فراهم می‌کند تا ساعتی در کنار هم به تماشای بازی فوتسال بنشینند. فرصتی که به تازگی از زنان نیشابوری گرفته شده است. مسئولین برگزاری مسابقات اذعان دارند که حضور خانواده‌ها در جایگاه تماشاچیان، سبب می‌شود در طول مسابقات الفاظ نامناسب به‌کار برده نشود و در واقع تماشاچی و بازیکن، فضا را خانوادگی حس کند.

در نیشابور و در جریان برگزاری مسابقات فوتسال جام رمضان در ورزشگاه انقلاب، زمانی ‌که مسابقات وارد سومین شب برگزاری می‌شد، یک ‌باره حضور زنان توسّط اداره‌ی ورزش و جوانان ممنوع اعلام شد. این ممنوعیّت در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر آزاد بودن ورود زنان به ورزشگاه صورت گرفت. رئیس اداره‌ی ورزش و جوانان نیشابور پس از اعلام این ممنوعیّت، در پی توجیه آن برآمد و از حضور زنان در ورزشگاه در شب‌های قبل اظهار بی‌اطّلاعی کرد. این سخن همان‌قدر باورنکردنی‌ است که ممنوعیت یک‌باره‌ی حضور زنان در ورزشگاه انقلاب!

گویی حضور زنان در ورزشگاه تا جایی که بتوان از آن به عنوان “آزادی‌های یواشکی” نام برد، منع قانونی نداشته است و پس از علنی شدن “منع قانونی” پیدا می‌کند!

آنچه در این میان اهمّیّت بیشتری دارد، اصرار زنان برای احقاق حقوق از دست رفته و یا معطّل ماندن شان است که برای رسیدن به آنها مدّت‌هاست کفش‌های آهنین پوشیده‌اند و تا رسیدن به هدف ، خستگی به خود راه نمی‌دهند.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.