به بهانه دهم دسامبر روز جهانی حقوق حیوانات؛ جنگ نابرابر حیوان ناطق با حیوانات

 

Screen-Shot-2015-11-08-at-6.10.44-AMخیام نامه/ هر فعالیت و جریانی که در پی حمایت واقعی از حقوق حیوانات باشد ارزشمند است و باید مورد تقدیر قرار گیرد. نامگذاری دهم دسامبر به عنوان روز جهانی حقوق حیوانات در سال ۱۹۹۸ نیز دلیلی محکم بر محترم شمردن این مهم است چرا که بی شک یک جامعه مترقی و سالم، جامعه‌ای است که حقوق همه ساکنان آن اعم از انسان، حیوان و گیاهان محترم شمرده شود.

یکی از مسائلی که این روزها احساسات عمومی و حامیان حقوق حیوانات را در کشور  جریحه دار کرده است جمع آوری و معدوم سازی سگ های بی سرپرست به بهانه بهداشت عمومی جامعه و کنترل جمعیت سگ هاست .

نظر به این که شهریور سال ۹۳، شهرهای اراک، نیشابور، ارومیه و اسلامشهر با تخصیص بودجه، به عنوان شهرهای پایلوت در زمینه جمع آوری و اجرای طرح عقیم سازی سگ ها انتخاب شدندکه البته پی گیری هایی نیز در این زمینه پیش تر انجام شده و البته در شماره های آتی نیز نتایج پیگیری های جدید منتشر خواهد شد.

شباهنگ مداح، فعال و حامی حقوق حیوانات است، وی در گفت و گو با خیام نامه گفت: ماده ۲ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد مصوب پاییز ۱۳۸۷ می گوید: کنترل بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان از طریق شناسایی کانون تجمع سگ های ولگرد و کنترل جمعیت آن ها با انتخاب روش مناسب، روش مناسبی که در مصوبه ذکر شده است در حال حاضر به جز در چند شهر به شکل معدود، صرفا جمع آوری و کشتار سگ هاست .

وی ادامه داد: در شهریور سال ۱۳۹۳، مدیرکل هماهنگی و خدمات شهری سازمان شهرداری ‌ها و دهیاری‌ های کشور از انتخاب شهرهای اراک، نیشابور، ارومیه و اسلامشهر با تخصیص بودجه، به عنوان شهرهای پایلوت در زمینه جمع آوری و اجرای طرح عقیم سازی سگ ها نام برد. شهرداری اراک در این زمینه موفق عمل نموده که از این موفقیت باید در قالب زنده گیری سگ ها و انتقال به پناهگاه حیوانات حیات نام برد . به طوری که بحث کشتار کاملا متوقف شده و سگ ها در این پناهگاه واکسینه، عقیم و پلاک گذاری می شوند. حال آن که انتظار می رفت در نیشابور نیز مسئولین از این امتیاز پایلوت انتخاب شدن شهر، نهایت استفاده را داشته و با اتخاذ تصمیمات علمی گامی در جهت ساماندهی به زندگی سگ های بی خانمان بردارند.

این فعال حقوق حیوانات اظهار کرد:  بدون شک چنین اقدام شایسته ای نشان از توجه و آگاهی مسئولین به این مهم خواهد بود؛ دیدن صحنه های کشته شدن این آفریده های خداوند تاسف برانگیز است. در این بین باید از فعالین و علاقه مندان حقوق حیوانات یاد کرد که در نقاط مختلف کشور با هزینه های شخصی و کمک های مادی و معنوی حمایت کنندگان اقدام به تأسیس پناهگاه هایی جهت جلوگیری از کشتار حیوانات شهری نموده اند و با وجود تمامی مشکلات موجود همچنان برای حقوق این حیوانات تلاش می کنند؛ نمونه بارز این پناهگاه ها، شفاخانه آناهیتا در لاکان شهر در حومه  شهر رشت است که توسط خانم آزاده محجوب که در سال ۱۳۹۳ به عنوان چهره زیست محیطی سال اتنخاب شد با هزینه شخصی و تلاش های ایشان در نگهداری و درمان حیوانات بیمار و آسیب دیده نام برد .

این فعال حقوق حیوانات، خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است این که معدوم سازی سگ ها در طی این سال ها نه تنها مانع از کنترل جمعیت آنها نشده بلکه با تصمیم گیری های غیر اصولی منجر به هدر رفتن بیت المال نیز شده است.

گفتنی است، ۱۹ آذر ۱۳۹۴ همزمان با روز جهانی حقوق حیوانات، کمپین «سگ کشی؛ نه!» با هدف توقف قطعی و دائمی کشتار حیوانات با توجیه کنترل ازدیاد جمعیت اعلام موجودیت کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.