بهره وری آب با استفاده از لیزر دو برابر می شود

معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور با بیان اینکه ناهمواری زمین های کشاورزی از مهمترین دلایل پایین بودن بازده آبیاری اس، گفت: تسطیح لیزری اراضی یکی از چشمگیرترین پیشرفت‌ها در آبیاری سطحی است.

وی ادامه داد: با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی و ترویجی و در نتیجه ترغیب کشاورزان به بهره‌گیری از تکنولوژی تسطیح لیزری زمین ها، تعدادی دستگاه تسطیح لیزری توسط شرکت‌های تعاونی در شهرستان خریداری شده است.

محمدعلی فرهمند راد بیان کرد: امکان معرفی کشاورزان متقاضی جهت خرید این دستگاه‌ها از محل خط اعتباری مکانیزاسیون فراهم است که باید درخواست شان را به مرکز جهاد کشاورزی بخش خود ارایه کنند.
وی افزود: ناهمواری زمین کشاورزی باعث کاهش قابل ملاحظه بازده محصول و توزیع غیریکنواخت آب در مزارع می شود به نحوی که نقاط پست بیش از اندازه و نقاط مرتفع کم آبیاری می شوند.
فرهمند راد از جمله مزایای تسطیح اراضی را افزایش بازده کاربرد آب و بازده توزیع آب در مزرعه (آبیاری مناسب، کاهش عمق آبیاری و کاهش زمان آبیاری) ، آسان شدن عملیات کشاورزی (کاشت، داشت و برداشت) و کاهش هزینه های آن، کاهش علف های هرز، کاهش اثرات شوری خاک را نام برد.
وی تصریح کرد: دستگاه های تسطیح لیزری به دلیل دقت و کارآئی مناسب و سرعت عمل بالا و بکار گیری در مزارع کوچک و بزرگ مورد توجه و استقبال کشاورزان قرار گرفته است و مدیریت یک مزرعه تسطیح شده به مراتب آسان‌تر و مقرون‌ به صرفه‌تر از مزرعه مشابهی با توپوگرافی طبیعی نامناسب است و علاوه بر این، تسطیح، یک روش خوب حفاظتی برای خاک‌های در حال فرسایش است.
فرهمندراد اظهار داشت: زمین‌های ناهموار از کودهای شیمیایی و کار ماشین‌آلات کشاورزی نیز به خوبی برخوردار نشده و یک زمین با شیب‌بندی و تسطیح مناسب نه تنها موجب توزیع یکنواخت آب و در نتیجه بالا بردن راندمان آبیاری می‌شود بلکه دیگر فعالیت‌های زراعی کاشت، داشت و برداشت را آسان می‌کند.
 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.