بزکشی امکانات یا شأن ملی نمایندگی مجلس اورژانس هوایی در نیشابور یا سبزوار؟! مسئله چیز دیگری است! شایعه افکنی به بهانه انتقال اورژانس هوایی سبزوار به نیشابور

 

neyshabur emdadکم تر از یک ماه پس از آن که رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور از برقراری اورژانس هوایی در نیشابور برای امداد به حادثه دیدگان و راه اندازی آن در آینده ی نزدیک خبر داد، نماینده مردم سبزوار در مجلس حرف های مبنی بر انتقال اورژانس هوایی سبزوار به نیشابور را تکذیب کرده و آن را شایعه خوانده است.

به نظر می رسد در پی اعلام خبر انجام توافقات مربوط به راه اندازی اورژانس هوایی در نیشابور، اینک برخی افراد قصد دارند، به این موضوع  ابعاد تازه ای بدهند.

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با تسنیم در سبزوار با تاکید براینکه انتقال اورژانس هوایی سبزوار به نیشابور کذب محض است، با اشاره به فاصله شهرستان سبزوار با شهرهای شاهرود، اسفراین و بردسکن، افزود: وجود کوه‌های صعب العبور و منطقه کویری در حوزه شهرستان سبزوار استقرار اورژانس هوایی در منطقه را ضروری کرده است.

نماینده سبزوار مدعی شده است، استقرار اورژانس هوایی «سبزوار» جزو نخستین پایگاه ‌هایی است که در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد افتتاح و بهره برداری از این پایگاه در فاز نخست باشیم.

وی با اشاره به عدم توافق با وزارت دفاع به دلیل هزینه‌های اعلام شده برای بحث هلی کوپتر و پرواز، ادامه داد: پس از وزارت دفاع مذاکرات با بخش خصوصی آغاز شد و قرار بود در هفته دولت شاهد نخستین پرواز اورژانس هوایی با مشارکت بخش خصوصی باشیم که متاسفانه نتیجه مطلوبی از این بخش نیز بدست نیامد.

سبحانی فر با بیان اینکه در حال حاضر مذاکرات با هوانیروز (نیروی انتظامی) در حال انجام است، یادآور شد: این مذاکرات در مراحل نهایی است و احتمالاً در آینده نزدیک توافقات نهایی با این بخش را خواهیم داشت و از طریق هلی‌کوپترهای نیروی انتظامی شاهد پروازهای اورژانس هوایی شهرستان خواهیم بود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه کارهای کارشناسی این امر انجام شده، عنوان کرد: برای نهایی شدن این امر منتظر دستور فرماندهی نیروی انتظامی هستیم که طی پیگیری‌های انجام شده در چند روز گذشته قرار بود! جواب مثبت داده شود تا بتوانیم از طریق نیروی انتظامی از این ظرفیت در شهرستان استفاده کنیم.

مشخص نیست پیوند زدن موضوع راه اندازی اورژانس هوایی سبزوار به تاسیس این پایگاه در نیشابور با چه هدفی صورت می گیرد، اما آن چه مسلم است این که استفاده از برخی حساسیت ها و دامن زدن به رقابت های منطقه ای میان دو شهرستان می تواند امکان استفاده از پتانسیل افکار عمومی در سبزوار و ایجاد فشار بر نهادهای ملی برای اخذ تصمیم به سود آن شهرستان را در پی داشته باشد.

ضمن آن که به نماینده شهرستان سبزوار باید حق داد که راه اندازی این پایگاه در نیشابور را آن هم در آستانه انتخابات مجلس چندان خوش نداشته باشد و بر اساس روند ناصحیح «وعده دادن و رای گرفتن» که در کشور ما باب شده است، این موضوع را به سود خویش در انتخابات آتی مجلس قلمداد نکند، باید نکاتی را در این زمینه یادآور شد:

– مسئولان محترم نیشابور لازم است که مراقب انگیزه های احتمالی در پس پرده این گونه اظهار نظرها باشند، تا ایجاد فضای مطالبه گری در شهرستان هم جوار منجر به تضییع حق نیشابور نشود.

– دیگر این که، گل آلود کردن آب برای صید ماهی مقصود در آستانه انتخابات مجلس، اگر چه می تواند به نوعی منجر به امتیازگیری در سطح کلان کشور برای شهرستان و یا منطقه ای خاص گردد، اما لزوم حفظ مصالح ملی، امنیت و آرامش مردم و رفع فضاهای سوتفاهم و رقابت های ناسالم محلی، ایجاب می کند که برای کسب امکانات از این رفتارها و اظهارنظرهای تفرقه افکنانه تا حدی که حب جاه و مقام اجازه بدهد، خودداری شود.

– نماینده محترم سبزوار و اصولا نمایندگان مجلس، نماینده یک شهر و منطقه نیستند، قانون  اساسی، هر نماینده را نماینده همه مردم و دارای شان ملی تعریف کرده است. شان نمایندگی ایجاب می کند که به جای چانه زنی با استفاده از اهرم رقابت های قومی و محلی  و «بزکشیِ» امکانات میان شهرها، به فکر جذب امکانات جدید نه تنها برای شهرستان خود، بلکه برای کل استان باشند. نه آن که با اطلاع مردم حوزه انتخابیه خود از جذب امکانی برای نیشابور، به دنبال مشوب کردن فضا و اقناع افکار عمومی مردم محترم سبزوار  با اظهارات دوپهلو و تفرقه افکنانه باشند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.