برگزاری اولین همایش زن، خانواده و سلامت ( فرصتی برای ارایه پژوهش های علمی درباره سلامت زنان )

آزاده مهدیار/ اولین همایش زن، خانواده و سلامت همزمان با آغاز هفته ملی سلامت با مشارکت امور بانوان فرمانداری، دانشکده علوم پزشکی و پارلمان زنان به مدت دو روز در نیشابور برگزار شد.

در روز اول همایش «تاثیر فضای مجازی بر سلامت جسمی و روانی زنان»، «تاثیر بیماری های حاد و مزمن زنان بر سلامت زنان سالمند»، «بهداشت روان در زنان، بیماری های فیزیکی و روان پزشکی در زنان سالمند» و «تاثیر اشتغال در سلامت روانی زنان» به صورت کارگاه آموزشی ارائه شد.

در روز دوم همایش پنل علمی و ارائه مقالات به صورت سخنرانی و پوستر در چهار محور زن و سلامت اقتصادی، زن و سلامت اجتماعی، زن و سلامت فرهنگی، زن و سلامت جسمی و روانی ارائه شد.

سخنرانی دکتر استیلایی با موضوع پیشگیری از خیانت در ازدواج و در ادامه برگزاری پنل علمی با داوری آقایان دکتر بلوکی، دکتر نوروز، دکتر بلقان آبادی و دکتر شریف نژاد از برنامه های روز دوم و نشست علمی این همایش ملی بود.

یکی از مقالات ارائه شده در نشست علمی، با موضوع «رابطه سبک های دلبستگی با اختلال های شخصیت در زندانیان زن شهرستان نیشابور» بود که آمار جالب توجهی را در تحقیقات نویسنده این مقاله برای حاضران بازگو می کرد.

بر اساس بخشی از اطلاعات ارایه شده در این مقاله،  ۵۰ درصد زندانیان زن شهرستان تحصیلات زیر دیپلم دارند و متوسط سن آنان ۳۸ سال است. کم سن ترین زندانی زن در نیشابور۲۷ سال دارد. نتیجه این تحقیق وجود رابطه معنادار میان عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران و کمک گرفتن از آنها با میزان مصرف مواد مخدر و الکل و نیز با ارتکاب به جرم و جنایت بود که توسط آزاده تقوی راد ارائه شد.

مقاله دیگر ارایه شده در همایش، «تبیین سهم نگرش قرآنی-عرفانی درسلامت معنوی زنان با تکیه بر داستان زن پارسا در الهی نامه عطار» بود که نویسنده تلاش داشت نشان دهد در این داستان، که بازگو کننده رویارویی حیا با هواپرستی و راستی در برابر دروغ گویی است، معنایی که سلامت معنوی به زندگی می دهد که ثابت می کند زن و مرد در رسیدن به درجات کرامت و معنویت هیچ تفاوتی با هم ندارند. این مقاله توسط مهری امینی ثانی ارائه شد.

مقاله بعدی با عنوان «بررسی شیوه زندگی در سلامت زنان ۳۰ تا ۵۹ ساله شهرستان فریمان» بود که انتخاب سبک زندگی همراه با ورزش، رژیم غذایی مناسب، ایمنی سازی در برابر بیماری ها مورد بررسی قرار گرفته و ارتباط سلامت زنان جامعه هدف با رژیم غذایی شامل مصرف نمک، نوشیدنی های گازدار، روغن، لبنیات، میوه و سبزی را بررسی کرده و ارتباط مستقیمی میان این عوامل و چاقی در زنان پیدا کرده بود این مقاله توسط تکتم فرقانی از شهرستان فریمان ارائه شد.

مقاله علمی دیگر ازایه شده در همایش عنوان «نگرش عرفانی به زن، سلامت معنوی و خانواده» را با خود داشت که توسط دکتر فلور ولی پور دکترای تخصصی عرفان اسلامی و از اهواز ارائه شد. نویسنده در این مقاله از لزوم آگاهی زنان به وجود خود و هستی شناسی و تاثیر آن در کاهش اضطراب سخن گفته شده بود و بر قدرت عشق ورزی زنان در خانواده تاکید شده بود.

ارائه دهنده این مقاله با بیان این که سلام مردم خوزستان را به شما مردم نیشابور می رسانم، از حضور در این شهر و زیارت بارگاه عطار، ابراز خشنودی کرد.

در پایان دبیر اجرایی همایش و مسئول امور بانوان فرمانداری با بیان این که دوست داشتیم این همایش در «سلامت» کامل برگزار شود، بابت مسائل پیش آمده در نشست علمی (برخورد دو تن از مسئولان سیاسی که در همین شماره خیام نامه به آن پرداخته شده است) عذرخواهی کرد.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.