برگزاری همایش «تجلیل از مقام کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی»

آزاده مهدیار/

325438_663یکی از اتفاقات خوب هفته کتاب و کتابخوانی، برگزاری همایش «تجلیل از مقام کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی» با حضور جمعی از مسئولین و همشهریان کتاب دوست و نیز خبر پیوستن دو کتابخانه جدید به جمع کتابخانه های نیشابور بود.

در این همایش که روز سه شنبه بیست و ششم آبان ماه در محل سالن ادیب اداره فرهنگ و ارشاد برگزار شد، معاون اداری مالی فرماندار ضمن بیان این دغدغه که وضعیت سرانه کتابخوانی و وجود کتاب در سبد خانوارهای سراسر کشور امیدوار کننده نیست، تصریح کرد: در این بین اقلیتی که برای رسالت کتابخوانی تلاش می کنند و از میان امکانات مدرن امروزی، متقاضی کتاب هستند، باید ارج گذاشته شوند.

سعید شیبانی با اشاره به اینکه اگر فرهنگ کتابخوانی گسترش نیابد جامعه با انواع بحران های جبران ناپذیر رو به رو خواهد بود، اظهار داشت: فرهنگ کتابخوانی اقیانوسی است که هرچقدر نویسنده و ناشر و کتابدار و خواننده در آن غوطه ور شوند، سوال های جدیدتری از خلقت می یابند که پاسخ به آنها سال ها زمان نیاز دارد.

وی توقف فرهنگ کتابخوانی را توقف حیات عنوان کرد و افزود: ناطق بودن وجه تمایز انسان و حیوان است و از دل همین نطق ها اندیشه ها به وجود می آید و مسئولیت، آزادی، عدالت خواهی، اخلاق و دیگر فضایل انسانی نمود پیدا می کند.

این مقام مسئول پرفروغ نگاه داشتن چراغ کتابخوانی در جامعه را رسالت مهم اهالی کتاب معرفی کرد.

در ادامه رئیس کتابخانه های عمومی نیشابور از ۱۱۰ کتابخانه فعال و ۱۵ کتابخانه عمومی در شهرستان خبر داد و افزود: به مناسبت هفته کتاب دو کتابخانه دیگر نیز به جمع کتابخانه های نیشابور اضافه خواهد شد.

محمد زمانی وضعیت کتابخوانی در نیشابور را در مقام قیاس با سه شاخص اصلی کتابخانه های عمومی چنین عنوان کرد: کتابخانه های نیشابور سالانه بیش از یک میلیون مراجعه کننده و ۱۶ هزار عضو فعال و بالغ بر ۱۶ هزار نسخه کتاب دارد که به لحاظ فضا به ازای هر صد نفر یک متر مربع فضا وجود دارد در حالیکه با استاندارد جهانی آن یعنی ۸ متر مربع برای هر صد نفر فاصله دارد. وی افزود: سرانه کتاب برای هر نیشابوری نیم کتاب است در حالی که استاندارد آن ۴ کتاب به ازای هر نفر است و نیز طبق استاندارد باید ۳۵ درصد شهروندان عضو کتابخانه باشند اما تنها ۴ درصد نیشابوریان عضو کتابخانه هستند.

زمانی در عین حال عضویت نیشابوریان در کتابخانه و بهره مندی آنان از کتاب را نسبت به سایر شهرستان های استان قابل توجه توصیف کرد.

در ادامه مراسم، دکتر هادی بکائیان از مولفان و تلاشگران فرهنگ کتابخوانی نیشابور به پشت تریبون دعوت شد و ضمن بیان این که در قرون گذشته مرگ نیشابور با مرگ کتابخانه های این شهر همزمان بود، تصریح کرد: وقتی قُزها به نیشابور حمله کردند، تمام کتابخانه های این شهر را آتش زدند و کتاب های ارزشمند آن زمان را به نرخ کاغذ به فروش رساندند و با از بین بردن آخرین کتابخانه نیشابور یعنی کتابخانه مسجد جامع، عملا نیشابور را از بین بردند.

این کتابخوان نیشابوری یکی از دلایل استیلای جوامع غربی بر دیگر جوامع را بهره مندی آنان از کتابهای جوامع شرقی دانست و اظهار کرد: امروز اگر می خواهیم در زمینه سیاست، اقتصاد و فرهنگ حرفی بزنیم باید کتاب بخوانیم، آن وقت است که با هم مهربان تر خواهیم بود، بهتر رانندگی خواهیم کرد، حقوق یکدیگر را به نیکی رعایت می کنیم و بسیاری تأثیرات مثبت دیگر.

وی با بیان اینکه به دلیل گسترش شبکه های مجازی شاید نسل ما آخرین نسلی باشد که به کتاب مراجعه می کند، از ترویج مطالب به گفته وی غلط و اکثرا بی پایه در این شبکه ها انتقاد کرد و جوانان را به سوی کتابخانه ها دعوت کرد.

بکائیان در پایان افزود: هر انسانی به اندازه ای که می فهمد زنده است و آدمی جز مطالعه و اندیشیدن، تنها مرداری خواهد بود که خاک را آلوده می کند.

در پایان همایش از خیرین فعال در حوزه کتاب، فعالین کتابخوانی و نیز کتابداران نمونه نیشابور تقدیر به عمل آمد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.