برنامه تحقیقاتی ژاپنی ها برای نجات دشت نیشابور

کارشناس ژاپنی: مشکل نیشابور کمبود بارش نیست!

آزاده مهدیار/ هفته گذشته نمایندگانی از یک موسسه علمی تحقیقاتی ژاپنی در نیشابور حضور یافتند تا برای بحران منابع پایدار آب دشت نیشابور، که بنا به گفته کارشناسان، زوال آن حیات را در این حوزه دیرپای تمدنی به مخاطره انداخته است، چاره جویی را آغاز کنند.

نمایندگان موسسه «مانومیرا»ی ژاپن برای بررسی آغاز به کار پروژه «مدیریت مشارکتی جامع منابع پایدار آب های زیرزمینی دشت نیشابور» در پنجمین جلسه «شورای هماهنگی دشت نیشابور» حضور یافتند تا زمینه های آغاز پروژه مدیریت منابع آبی دشت نیشابور را با اتکا به تجربه های ۳۰ساله تحقیقاتی خود در گفت و گو با مسئولان و فعالان نیشابوری مدیریت منابع آب بررسی کنند.

موسسه «مانومیرا»، به گفته نمایندگان آن، اقدام به سفر به نقاط مختلفی از آسیا و آفریقا کرده و طی پروژه تحقیقاتی ۳۰ ساله، تجربیاتی کسب کرده که برای در اختیار گذاشتن آن ها به دیگر شهرها اعلام آمادگی کرده است.

در این نشست که روز سه شنبه، هشتم اسفند، در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، قائم مقام آب منطقه ای خراسان با تاکید بر این که تمدن ایران آموزه های زیادی به مردم دنیا بخشیده، اظهار کرد: نادیده انگاشتن مردم و نهادهای برآمده از مردم و نیز نفی مالکیت مردمی برای منابع آبی پیامدهای ویرانگری را به بار آورده است و امروز هم بدون حضور و تاثیر مردم، نمی توانیم کارها را به سرانجام برسانیم.

علایی افزود: میانگین بارش در ایران یک سوم میانگین جهانی است، بالا بودن درجه حرارت و تبخیر، کشور ما را در کمربند خشک جهان قرار داده است.

به گفته این مقام مسئول، حالا وزارت نیرو هم به این نتیجه رسیده که باید با مردم و فعالان محیط زیستی آشتی کند. موضوعی که دولت تدبیر و امید و شخص رئیس جمهور به آن باور دارند؛ مردم باید در امور تصمیم گیری، تصمیم سازی و اجرا و بهره برداری پروژه هایی این چنینی مشارکت کنند.

قائم مقام آب منطقه ای خراسان در این نشست گریزی هم به تفاوت های فرهنگی حاضران در نشست زد و با بیان این که برای فرهنگ ژاپنی ۳ شاخص را برشمرده اند: صبر، صبر، صبر، اذعان کرد: این شاخصه جزو آموزه های دین و نیاکان ما هم بوده اما در عمل ما بسیار پرتوقع و کم صبر نشان داده ایم.

علایی بی بین این که امیدوار است خداوند بارش باران را با عملکرد ما در حوزه حفظ منابع آبی و بهره برداری از آن همخوان نکند، به مجوز حفر چاه در دولت دهم اشاره و تصریح کرد: متاسفانه حفر غیرقانونی چاه ها در آن دوره، به تنش و بحران دامن زد و الان به این جا رسیده ایم.

وی بار دیگر تاکید کرد: مردم نشان داده اند از دولت و نظام جلوترند و برای این خاک جان هم می دهند، پس باید از مشارکت شان در همه ارکان استفاده کرد.

مسئول اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی نیشابور در این نشست از وجود ۱۳ شرکت تولیدی روستایی که با روش های مکانیزه اقدام به تولیدات کشاورزی می کنند، خبر داد  و گل هایی را که تولید یکی از این تعاونی ها بود به ۲ مهمان ژاپنی تقدیم کرد.

مدیر عامل موسسه ژاپنی «مانومیرا» در سخنانی که از سوی مترجم برگردان می شد، گفت: این دومین بار است که به نیشابور سفر می کنم، دفعه قبلی ۲ سال پیش بود و به یکی از روستاهای این شهر رفتیم، کشاورزان پسته کشت کرده بودند و نگران کم آبی بودند و می گفتند هر سال باید به این فکر کنیم که چه محصولی کشت کنیم؛ این یعنی مردم متوجه مشکل بحران آب هستند فقط راه مقابله با آن را نمی دانند.

ناکاتا افزود: به نظر می رسد  دولت ایران هم به این نتیجه رسیده و خواهان همراهی با کشاورزان برای حل مسئله است، ولی هنوز ارتباط بین دولت و بدنه مردم در این خصوص برقرار نشده است. باید مکانیزمی برای آموزش مردم تعریف شود، ما آمده ایم که مدتی در ایران اقامت کرده و به تحقیق بپردازیم.

در پی سخنان مدیرعامل موسسه ژاپنی، کارشناس همراه او نیز اظهار کرد: ما از سوی موسسه به روستاهای زیادی در جهان سفر تحقیقاتی داشته ایم، کشور اندونزی که کشوری پرباران است نیز با مشکل کمبود آب کشاورزی مواجه است؛ پس مسئله تنها کمبود بارندگی نیست، بلکه مسئله «نحوه مصرف آب» است.

وادا، با اشاره به آیه ای از کتاب مقدس مسلمانان در خصوص «نزول باران به همان اندازه که لازم است»، بیان کرد: من به این موضوع معتقد هستم اما خداوند باران را تنها برای انسان خلق نکرده بلکه برای جانوران و محیط زیست هم هست. این ما هستیم که باید به درستی آن را مدیریت کنیم.

وی افزود: شور شدن خاک و حفر چاه از دیگر معضلات محیط زیستی ایران است که باید برای حل آن برنامه ریزی داشت.

نماینده مردم نیشابور در مجلس نیز سازه های آبی شوشتر و قنوات قدیمی ایران را گواه توجه نیاکان ما به مسئله آب دانست و افزود: برای حل این موضوع دیر به فکر افتاده ایم و حال به بحران رسیده ایم. وقتی ۸۵ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است راهی جز روی آوردن به روش های مکانیزه و کشت گلخانه ای نداریم.

حمید گرمابی ادامه داد: در حل مسئله استفاده از سمن های زیست محیطی و نیز تکنولوژی دنیا ضروری به نظر می رسد.

در ادامه، سعید شیبانی، فرماندار نیز با تاکید بر این که برای حل بحران آب در کشور باید از هر تجربه ای استفاده کرد، اظهار داشت: از مشارکت همه دست اندرکاران و صاحب نظران استفاده خواهد شد.

فرماندار افزود: کشور ژاپن تجربه موفقی در این حوزه داشته است و زمینه استفاده از این تجربیات را فراهم خواهیم کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.