تا برم گوهر خود را به خریدار دگر رویای شب هنرمند نیشابوری در بیروت

 

6مریم عارفی پور- جوانان هنرمند نیشابوری علاوه بر حضور فعال در عرصه های ملی، توانایی های خود را در خارج از مرزها به نمایش می گذارند.شاید یکی از عللی که حضور این هنرمندان در شهرستان کم رنگ شده، عدم حمایت مالی و فرهنگی از این قشر باشد که مسیر حرکت شان را به سوی دیگری سوق می دهد اما همچنان برای نیشابوری ها مایه افتخارند.

امید شایان از نقاشان جوان و خوش فکر نیشابوری است که در یک خانواده فرهنگی پرورش یافته است و این امر شرایطی را فراهم آورده تا بتواند خوش تر بدرخشد.

امید اواخر دهه ۵۰ در نیشابور متولد شده و سال های نوجوانی اش را در نیشابور گذرانده است. وی تحصیلات خود را در رشته  نقاشی در دانشکده هنرهای زیبا ادامه داده است و اولین آثار خودش را در دوران راهنمایی اش در سالن اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور به نمایش گذاشت و پس از آن در ۹ نمایشگاه انفرادی و بیش از ۴۰ نمایشگاه گروهی آثارش را در معرض دید مخاطبان قرار داد.

وی در خصوص نمایشگاه اخیرش که در گالری «آرت لب» و تحت عنوان «رویای شب خاورمیانه» بیروت برپا شده است، گفت: این مجموعه دربرگیرنده ۲۰ طراحی روی کاغذ با تکنیک مداد کنته و طراحی هایی با مداد تلفن همراه که روی شاسی چاپ شده اند و چون زیاد سفر می کنم و مدام در حال طراحی هستم برخی از طرح هایم را به وسیله ی مداد تلفن همراه انجام می دهم و سپس بر روی شاسی چاپ می کنم. این مجموعه همچنین دارای ۱۶ نقاشی بر روی بوم با تکنیک رنگ روغن و اکریلیک است.

شایان در خصوص موضوع نقاشی ها و طراحی هایش گفت: موضوع نقاشی ها و طراحی های من مرتبط با زندگی و شرایط فعلی من است. شرایطی که هر لحظه می تواند قابل تغییر باشد این خصلت زندگی در خاورمیانه است که شما از آینده و فردای خودتان خبر ندارید که این هم می تواند خوب باشد هم بد. ضمنا شیوه نقاشی من تلفیقی از رئالیسم و سوررئالیسم می باشد.

او در خصوص سوابق هنری اش این گونه می گوید: همکاری من با گالری «ماه» از سال ۸۵ و با شرکت در یک نمایشگاه گروهی آغاز شد و پس ازآن، گالری با من قرارداد بست و از آن زمان فعالیتم را به عنوان هنرمند این گالری ادامه دادم اما از دو سال پیش که تا حدودی بازار هنرهای تجسمی رونق خود را از دست داد، فعالیتم را با گالری «آرت لب» بیروت آغاز کرده ام و فکر می کنم تصمیم خوبی گرفته باشم. پیش از این نمایشگاهی با عنوان «درباره منجی» در گالری کمال الملک تهران داشته ام از دیگر مجموعه هایم می توان به مجموعه ای که درباره اتفاقات و ماجراهای داخلی ایران است و مربوط به سال ۱۳۸۷ می باشد، مجموعه «باد صبا» مربوط به سال ۱۳۹۰ و مجموعه «یک نامه برای خیام» بود که مربوط به سال ۱۳۹۱ است.

وی درباره برگزاری نمایشگاهی از آثارش در نیشابور گفت: نیشابور فضای مناسبی برای نمایش آثار از نظر امکانات نمایشی و حمایت مالی وجود ندارد. برای برپایی یک نمایشگاه زمان زیادی باید کار کنم و هزینه های زیادی برای من در پی دارد و اگر در فضای مناسبی ارایه نشود جز خسارت مالی چیزی عاید هنرمند نمی شود. در نیشابور گالری خصوصی یا دولتی با امکانات مناسب وجود ندارد و البته از این مهم تر خریداران آثار هنری هم وجود ندارد و هنوز خرید کار هنری در نیشابور فرهنگ سازی نشده است. این فرهنگ باید توسط دولت و مراکز فرهنگی بین مردم تزریق شود، چنان که درحال حاضر در اروپا همه خانواده ها آثار اصل از هنرمندان را خریداری می کنند، با قیمت های متفاوت و با توجه به بودجه خودشان، یکی ارزانتر و یکی گرانتر. اما خانواده های ایرانی هزینه های سنگینی برای خودرو یا لباس یا هر چیز دیگری پرداخت می کنند ولی هنوز فرهنگ خرید آثار هنری وجود ندارد.

این هنرمند جوان نیشابوری نمایشگاه بعدی خود را آبان ماه در گالری «ثالث» تهران برگزار خواهد کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.