بررسی چرایی پیدایش، وظایف و عملکرد شوراها: رعایت حق الناس؛ تامین منافع اکثریت مردم؟! 

به تصدیق قرآن کریم، روایات گوناگون و اصول ۶، ۷، ۱۰۰ و ۱۰۱ قانون اساسی، برترین روش برای اداره ی امور اجتماعی، تکیه بر خرد جمعی و شورا است. بر همین اساس و به باور بنیان گذارجمهوری اسلامی، تشکیل شوراها برای اداره ی امور محل شهر و روستا در سرتاسر ایران، در راستای استقرار حکومت جمهوری اسلامی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است.

انجمن یا شورای شهر، از نظر تاریخی نتیجه ی نبردی است که در دهه ی پنجاه و شصت میلادی به منظور رفع تبعیض نژادی در آمریکا صورت گرفت. در آن زمان، سفید پوستان، به انواع حیل و ترفندها سیاه پوستان را از حقوق شهروندی محروم نموده و بیشتر مزایای اجتماعی را به نفع خود مصادره می کردند. در منطقه ی «می سی سی پی» نشریه ای به نام «انجمن شهر» منتشر می شد که فرهنگ سازی بین سفید پوستان در جهت رفع نابرابری از اهداف اولیه آن به شمار می آمد. دست اندرکاران نشریه می خواستند از تفکیک نژادی و بازگشت قوانین برتری جویانه ی سفید پوستان جلو گیری کنند. به اعتقاد آنها از این رهگذر، صلح، نظم، آرامش و آسودگی برای کلیه ی شهروندان فراهم می شد. گسترش و مقبولیت مبانی اندیشه ی این نشریه به تدریج باعث شد تا شوراهای محلی به عنوان یک رکن از ارکان دموکراسی محسوب شده و تصمیمات محلی به آن محول گردد.

اختیار و قدرتی که مردم از طریق صندوق های رای به اعضای شورا می دهند به آنها این امکان را می دهد که نقش قابل توجهی در بهبود روند توسعه و پیشرفت حوزه ی خود داشته باشند. با این حال وظایف شورای شهر، در ماده ی ۷۱ قانون تشکیلات و وظایف شواراهای اسلامی کشور، پیش بینی شده است. مهمترین وظیفه ی شوراها، بلافاصله بعد از انتخابات، تعیین شهردار است. علاوه بر این بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های گوناگون در حوزه ی انتخابیه، وظایف دیگری است که قانون در سطح محلی به اعضای شورای شهر منتخب مردم واگذار کرده است. از این مهمتر، اعضای شورا باید بتوانند با تکیه بر علم و تخصص خود، برای مشکلات شناخته شده در حوزه ی انتخابیه ی خود، راه حل های کاربردی طرح و اجرا نمایند. نظارت بر اجرای طرح ها و پیشنهادات مصوب شورا، تصویب بودجه ی شهرداری، اصلاح متمم بودجه و تفریغ بودجه ی شهرداری و …از دیگر وظایفی است که شورای شهر به آن باید اهتمام ورزد.

اهمیت و وسعت کار شورا ایجاب می کند که مردم در انتخاب خود ملاک های دقیق و مناسبی را به کار گیرند. شهرداری از جمله نهادهایی است که به طور مستقیم برای بهبود زندگی شهروندان شکل گرفته است. برنامه ریزی شهری، قواعد و مقررات مربوط به بخش اصناف، مسکن، پارک ها، فضای سبز، پاکیزگی و نشاط فضای شهری، ترافیک و راه های درون شهری، خدمات آتش نشانی و بسیاری دیگر، به سرعت بر زندگی مردم تاثیر می گذارند. اگر ملاک ها برای انتخاب نمایندگان شورا مناسب و دقیق نباشد یا اعضای شورا منافع سیاسی و جناحی خود را بر منافع اکثریت ترجیح دهند و یا توانایی شناخت معضلات شهری را نداشته باشند، اثرش خیلی زودتر از تصمیمات برگزیدگان مردم در سایر نهادها از جمله قوه ی مقننه، زندگی مردم یک شهر را آشفته و پریشان می کند.

هر چه اعضای شورای شهر از شایستگی و توانایی بیشتری برخوردار باشند، امکان پیشرفت و آبادانی شهر  بیشتر خواهد بود. برای نیل به این مهم، باید عملکرد شورا مورد نقد و واکاوی قرار گرفته و با اطلاع رسانی، رفتارهای نادرست اصلاح و تصمیمات نافی منافع جمعی اصلاح شود. از طرف دیگر باید معیارهای درست و مناسبی در اختیار افکار عمومی گذاشته شود تا در انتخابات شوراها در سال ۹۶، شایسته ترین ها برای خدمت به مردم به شورای شهر راه یابند.

نگاه فراگیر و علمی به مسائل و مشکلات شهر ایجاب می کند، طرف های مختلف و گاه رقیب بتوانند دیدگاه خود را شفاف بیان نموده و در فضایی خردورزانه مورد نقد قرار دهند. همانگونه که خوانندگان محترم نشریه می دانند تا کنون مهمترین دغدغه ی خیام نامه در برخورد با شورای شهر و به طور کل، مجموعه ی شهرداری، حق الناس و تامین منافع اکثریت مردم بوده است. با این حال، نقد منصفانه ایجاب می نماید اعضای محترم شورای شهر در سال پایانی خدمت خود، گزارش عملکرد خود را به اطلاع افکار عمومی برسانند. آنها می توانند طرح ها و پیشنهاداتی را که برای بهبود زندگی و معیشت مردم در شورا ارائه و به تصویب رسانده اند بازگو نمایند. همچنین در صورت امکان میزان دست یابی خود به شعارهای انتخاباتی که در زمان تبلیغات مطرح نموده اند را صادقانه به اطلاع شهروندان عزیز نیشابوری برسانند و چالش ها و موانعی که در این راه با آن برخورد کرده اند را ذکر نمایند.

مردم نیشابور در انتخابات اسفند ۹۴ نشان دادند که هوشمندانه به بسیاری از ترفندها و شعارهای تبلیغاتی اشراف دارند. مردم به نامزدها نشان دادند که صداقت، امانت داری و رعایت حق الناس معیارهای اند که هرگز فراموش نمی شوند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.