بررسی «جوالدوز شیطان» در نیشابور

جامعه هرچقدر قدرت پیدا کند بازهم وابسته به سنت است

مریم عارفی پور– نشست نقد و بررسی مجموعه داستان «جوالدوز شیطان»‌، نوشته ی «محمد اسعدی»، به همت علاقه مندان به ادبیات داستانی در نیشابور برگزار شد.

«جوالدوز شیطان» تازه ترین اثر محمد اسعدی، داستان نویس نیشابوری ساکن تهران است که به تازگی توسط انتشارات خورشید آفرین روانه ی بازار کتاب شده است.

در نشست نقد و بررسی این اثر که بعدازظهر شنبه ۱۸ شهریور ماه در پژوهش سرای دانش آموزی سینا مسیح آبادی برگزار شد، مرتضی قربان بیگی، مصطفی بیان، هادی خورشاهیان، حجت حسن ناظر، سیما رحمتی و سرور محمدی به بررسی این اثر پرداختند.

مرتضی قربان بیگی با بیان این که در این داستان، فضا به کمک تصویر آمده است، گفت: فضاسازی های مکانی، زمانی، حسی، غم، شادی، قدرت، ضعف، کوچه و ساختمان ها، این فضاسازی هاست که آثار خوب را پدید می آورد. فضاسازی، از گذشته شناختی به خواننده می دهد و او را با جنبه های روانشناختی داستان و افراد بیشتر آشنا می کند.

این مدرس و منتقد ادبی ادامه داد: چرا مرگ از دیگر موارد در داستان ها پیشی گرفته است؛ آیا نویسنده ی ما به راه خیام رفته است؟

مصطفی بیان، داستان نویس و دبیر انجمن داستان سیمرغ نیز در مورد این اثر گفت: مهاجرت و انزوای درونی و رسیدن به دنیای آزاد وهمی، دلایلی است آشکار در دو داستان «خنده ی بهار» و «اسفند» که به خواننده اطلاعات بدهد که سطح جامعه، طبقه اجتماعی متوسط و نیازهای انسانی افراد، می ‌تواند نشان دهد که جامعه انسانی هر چقدر هم که قدرت پیدا کند اما وابسته به سنت است و سنت و مدرنیته در کنار هم همچون دو خط موازی، می تواند نیازهای افراد را به سمت اهداف ممتاز اجتماعی هدایت کند.

بیان با اشاره به داستان کوتاه «قاب شکسته»، اثر همین نویسنده، ادامه داد: نویسنده در نگارش این داستان به جای روایت یک قصه، تصمیم می گیرد با فضایی متفاوت، گونه ادبی وحشت را تجربه کند و یک داستان وحشت تعریف کند. ولی نمی توان به طور جدی وحشت را در چهره خواننده دید؛ بلکه از روی کلمات و تعاریف، می توان این داستان را در این دسته قرار داد.

گفتنی است محمد اسعدی، متولد خرداد ۱۳۳۹ در نیشابور است. وی فارغ التحصیل دوره لیسانس اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی و فوق لیسانس مدیریت اجرایی از پردیس فارابی دانشگاه تهران است.

گفتنی است این نشست‌ با مشارکت دو انجمن کتاب سیمرغ، داستان سیمرغ و کلبه کتاب کلیدر برگزار شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.