برای اولین بار و توسط کالج زبان آموزشکده سما صورت گرفت: اجرای تأتر «بینوایان» به زبان انگلیسی در نیشابور

 

تأتر «بینوایان» نوشته ویکتور هوگو به زبان انگلیسی هفته گذشته و به همت کالج زبان سما در سالن آمفی تأتر دانشکده سما در حضور گرمابی نماینده نیشابور، شیبانی فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان اجرا گردید.

این تأتر به کارگردانی مهران سجادیان و با بازی اساتید و دانشجویان این کالج صحنه های بیاد ماندنی رمان بینوایان و ماجرای ژان والژان، کوزت و عشق او به ماریوس جوان انقلابی را به صورتی متفاوت اجرا می کند و در صحنه های مربوط به اوج انقلاب فرانسه، تماشاگر نه تنها خود را بیننده صرف، بلکه در صحنه نمایش می یابد، چرا که بازیگران بین جمعیت آمده و مثلا با توزیع بیانیه های انقلاب، درخواست دخترکان گل فروش برای خرید، یا پرس و جوهای پلیس از حضار، تبدیل به بخشی از نمایش می شوند.

به گزارش «خیام نامه» در پایان این نمایش خلاقانه  دکتر گرمابی به زبان انگلیسی نقد و نظرات خود را درباره این اجرا بیان نمود. ترجمه بخشی از این اظهارات در ادامه می آید:

زمانی که یک نوجوان بودم این کتاب را خریدم. به یاد دارم آخر هفته‌ای بود و من در طی  شبانه روز تا ۱۶ ساعت این کتاب را مطالعه کردم و در طی دو یا سه روز، مطالعه‌ی این کتاب تمام شد. و حتی آن را دوباره مطالعه کردم. چند سال پیش هم فیلمِ این رمان را تماشا کردم.

دکتر گرمابی در سخنان خود، که به زبان انگلیسی  خطاب به حضار و دست اندرکاران این نمایش بیان می شد، با یادآوری  نبرد بین «ژان والژان» و «ژاوی» و نبرد همیشگی بین خوبی و بدی و شیطان‌صفتی، به مطالعه این داستان در سال های مقارن با انقلاب اسلامی ایران و تداعی صحنه های داستان اشاره کرد و آن را یکی از به یادماندنی ترین و لذت بخش ترین کتاب هایی که خوانده است، دانست.

مهران سجادیان کارگردان این نمایش که سه تأتر دیگر را نیز در گذشته کارگردانی کرده، به خیام نامه می گوید به صورت تجربی و مطالعه در این زمینه کار کرده است.

الهه مرأتی مدیر کالج زبان سما نیز ارتباط بهتر بین استاد و فراگیران و تسلط و روانی مکالمه با زبان انگلیسی را از اهداف اجرای این نمایش که ماه ها تدارک و تمرین آن به طول انجامیده، دانست.

وی افزود: هدف دیگر ما آشنایی با ادبیات جهان و گسترش وسعت دید فراگیران بود و تأثیر تمرینات زیاد این نمایش بر روی تسلط آن ها به حدی بوده که نثر و شعر انگلیسی می نویسند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.