بدون تشریفات در تشریفات

گفت و گوی سازنده همکاران در دورهمی آخر سال خانواده ی «خیام نامه»

فروغ خراشادی/آخرین نشست خانواده ی خیام نامه در سال ۹۶ و با حضور حداکثری اعضا در سالن تشریفات نیشابور برگزار شد. رئوس مطالب این جلسه، با گفتگو پیرامون سه محور اصلی مشخص شد: نسبت نشریه با مخاطب، دلیل تداوم کار نشریه و هدف گزاری روشن برای ادامه ی کار نشریه.

نخست مجید نصرآبادی به عنوان یکی از ستون نویسان و همراهان با سابقه ی نشریه درباره ی محور نخست بحث، گفتگو را آغاز کرد: با توجه به حیطه ی کاری من که در صفحه ی هنر و اندیشه است، به رغم مخاطبان خاص اما کم شمار صفحه،  انتظار می رود خواستهای این طیف از مخاطبان از طریق صفحه هنر و اندیشه برآورده شود؛ انعکاس تیتر و خبر مربوط به این صفحه در میان تیترهای سیاسی محو می شود، که به نظر می رسد این کاستی باید حتما جبران شود.

وی با بیان این نکته که کمبود تیترهای فرهنگی هنری در صفحه ی یک، حتی در کانال نشریه، مطلوب مخاطب ویژه ی این صفحه نیست، بر لزوم توجه بیشتر به مسائل فرهنگی تاکید کرد.  محمد طاهر گاراژیان، دبیر سرویس هنری، نیز ضمن پذیرش این نکته گفت: همیشه این گونه نیست که محتوای صفحه ی هنر و اندیشه، همه کس پسند نباشد اما گهگاه حتی تیترهای محلی بر کار فرهنگی جهانی می چربد و این صفحه مورد غفلت واقع می شود.

خیام نامه؛ بدون تغییر

در ادامه و برای ورود بیشتر به مبحث انتظارات مردمی، آزاده مهدیار، خبرنگار سرویس سیاسی نشریه که تقریبا در همه جلسات شورای شهر هم برای پوشش اخبار آن حضور دارد، گفت: به عنوان کسی که در سال بیش از ۵۰ بار در جلسات مختلف شورا حضور می یابم، باید بگویم که رویکرد خیام نامه با انتخابات شورای شهر و حضور آقای مهرداد در آن، تغییر نکرده است و تا کنون از سوی مدیریت و سردبیر نشریه کوچک ترین نکته ای برای جرح و تعدیل مطالب به من گوشزد نشده است، ضمن این که من به عنوان خبرنگار وظایف م را در قبال مخاطب فراموش نمی کنم. اما در مورد این انتظار که تیترهای جنجالی از شورا مانند گذشته کار شود، باید بگویم نوع مباحث و جلسات شورای پنجم با شورای قبلی قابل مقایسه نیست و حاشیه ها در آن به حد اقل رسیده است.

در ادامه ی صحبت های خبرنگار، سعید لگزیان، از همراهان همیشگی خیام نامه، با اشاره به این که نشریات چشم و گوش مردم هستند، گفت: نگاه مردم به «خیام نامه»، توقع یک نشریه انتقادی است واین نگاه انتقادی  نباید کمرنگ شود. وی از بازخورد نشریه در جنوب و حاشیه ی شهر،  هم گفت و یادآور شد که  اغلب نشریات از مردم حاشیه جدا افتاده اند؟ آیا بهتر نیست برای کم کردن و حذف این فاصله، شماره های برگشتی را در این مناطق به رایگان توزیع کنیم؟

شایعه حاصل ابهام است

اما در این بین، نظر مجید نصرآبادی، فلسفه دان و ستون نویس خیام نامه قابل تامل بود: نظر به این که افکار سنجی مساله ی مهمی ست، توجه به این نکته که شایعه ی بزرگ حاصل خبر دروغی ست که با ابهام درآمیخته، شاید ابهام زدایی از اخبار و حواشی در اطلاع رسانی از دستگاه ها راه حل باشد. نصرآبادی افزود: شایعه خود حاصل خبر راست اما مبهم است؛ مردم انتظار محافظه کاری از خیام نامه ندارند پس بهتر است هر آن چه در شورا می گذرد، حتی اگر اتفاق مهمی هم نیست، منعکس شود.

سردبیر خیام نامه هم در تایید گفته های مهدیار با اشاره به این نکته که در شورای سیاستگذاری با موافقت خود رضا مهرداد، مقرر شده که از ابتدای شورای پنجم، مدیر مسئول در گزارش های شورا ویرایش و اظهار نظر نکندف گفت: حتی یک مورد هم خلاف این موضوع عمل نکرده ایم. در شورای فعلی حاشیه ها کم شده است و از سویی ضمن اطلاع رسانی همه جانبه از دو نهاد شورا و شهرداری که سهم مهمی در زندگی اجتماعی مردم دارند، فراموش نکنیم که موضوعات و حاشیه های سرنوشت ساز دیگر هم در شهر کم نیست که خیام نامه با استقلال و بی طرفی کامل به ان ها پرداخته و می پردازد.

ستون نویس دیگر خیام نامه، حبیب قربانی، هم گفت: بعد سیاسی نشریه به چشم انداز اجتماعی اش می چربد، با توجه به بحران های عدیده از آب و هوا تا فضای مجازی، نشریه در سال آینده نسبت به بررسی مسائل اجتماعی اهتمام بیشتری داشته باشد. این کارشناس ارشد مطالعات جهان افزود: باید نسبت به افزایش فعالیت در فضای مجازی هوشیارتر باشیم.

روزنامه خوانی عادت قشر متوسط جامعه

هادی بکاییان، پژوهشگر تاریخ و همراه دیرین نشریه، هم در خصوص صفحه ی “چراغ راه” و “هنر و اندیشه” سخن راند؛ از گردآوری و تهیه ی مطالب تاریخ معاصر نیشابور گفت که کاری بس سترگ است و یک سره بر دوش یک تن یعنی «نعمت اله صادقی» است.

بکاییان در بخشی از سخنان ش به موضوعات مناسبتی اشاره کرد و فقدان این مناسبت ها در در این دو صفحه را نشانه ی ضعف نشریه دانست. وی ادامه داد: در تاریخ روزنامه نگاری، خواندن روزنامه مختص قشر متوسط بوده است. برای نقصان بازخورد در مناطق کم تر برخوردار شهر، کافی ست خبرنگار حرفه ای در آن مناطق داشته باشیم تا موضوعات روز را پوشش دهند.

وی همچنین  با اشاره به ضرورت تداوم مسیر «خیام نامه» گفت: وقتی برای مردم زمینه ای فراهم می کنید، وظیفه دارید که ادامه اش دهید.

تهدید تعطیلی و تحدید قضایی

اما موضوع دیگری که مورد گفتگو قرار گرفت در خصوص تهدید تعطیلی نشریه و روند قانونی پرونده های قضایی نشریه بود؛ مبحثی که به رغم نگرانی های مجموعه ی خیام نامه، ختم به خیر شده است. رضا مهرداد، مدیر مسئول، در این زمینه گفت: پرونده های شخصی مختومه شده، پرونده ای دیگر، رای برائت گرفته، یکی از احکام صادر شده از مرجع قضایی تهران، نقض شده و تنها یک پرونده ی مفتوحه در نیشابور باقی مانده است که امیدواریم آن هم به سرانجام خیر برسد.

کمبود امکانات؛ نتیجه ی استقلال

مهرداد در بخشی دیگر از سخنانش گفت: به تیم خیام نامه می بالیم. اگر چه امکانات کم، نتیجه ی استقلال خیام نامه است، اما مردم گمان می کنند که تیغ نقد ما کند شده است؛ ولی ما نقد را از خود آغاز می کنیم و تیغ را با انتقاد از خودمان تیز می کنیم.

مدیر مسئول بر حفظ سیاست انتقادی نشریه و پرداختن بیش تر به حوزه های اجتماعی تاکید کرد.

شب نشینی دوستانه «خیام نامه»ای ها با صرف «شام آخر» سال و اهدای هدایایی به همکاران،  با روشن شدن اهداف سال پیش رو، اهتمام در رفع نقایص و همدلی برای برآوردن انتظارات به حق مخاطبان، پایان یافت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.