بخوان این شعر را که ساختار محکمی ندارد ( کلبه کتاب )

ریحانه مهربانی

با سلام و درود! به کلبه کتاب خوش آمدید. من، ریحانه مهربانی عضو جدید کلبه کتاب مفتخرم که معرفی کتاب این هفته را به حضور شما دوست داران کتاب تقدیم کنم. در آغاز به سراغ آخرین کتابی که از صادق زیباکلام منتشر شده می رویم که البته چند ماهی از حضورش در کتاب فروشی ها می گذرد.

3-2غرب چگونه غرب شد؟

این عنوانِ کتابی است تالیف دکتر صادق زیبا کلام، استاد و پژوهشگر علوم سیاسی دانشگاه تهران که در مقدمه‌ی اثر از قول نویسنده آمده است: «غرب چگونه غرب شد برخلاف بسیاری از این آثار، نه در مقام محاکمه‌ی غرب برآمده است، نه سواد آن را دارد که فساد و تباهی غرب و تمدنش را برای مخاطب تشریح کند و سقوط محتوم آن را به اثبات برساند و نه برعکس می‌خواهد مخاطب را مجاب کند که غرب را باید بر روی تاج سرمان بگذاریم و آن را حلوا حلوا کنیم. این کتاب صرفا تلاش کرده است تا نشان دهد که غرب چگونه غرب شد. هدف کتاب آن است که نشان دهد آن تحول تاریخی که منجر به بیداری و پیشرفت غرب شد چگونه اتفاق افتاد.»

همچنین نویسنده در این کتاب بر این باور است که: «پاسخ به این پرسش که غرب چگونه غرب شد؟ در ایران روشن است. غرب در نتیجه غارت، تجاوز، ظلم و تعدی به کشورهای دیگر غرب شده است. بگذریم که بسیاری هم اصولا پیشرفتی در غرب سراغ ندارند و غرب و تمدنش را بجز توحش و مادی گری چیز دیگری نمی دانند. بنابراین در ایران این پرسش که «غرب چگونه غرب شد؟» خیلی موضوعیتی ندارد. حجم دانش ما پیرامون غرب و چگونگی پیدایش آن بشدت نازل و نوعا محدود می شود به مشتی تئوری های توطئه و ادبیات ایدئولوژیک زده ای که بسیاری از آنها ریشه در تفکرات مارکسیستی شصت هفتاد سال پیش دارند. این کتاب می خواهد به زبانی ساده نشان دهد که غرب امروز محصول تحولات تاریخی مهمی بوده است که در طی قریب به ۵۰۰ سال از پایان قرون وسطی به این سو اروپا را در می نوردد و بدون آگاهی اولیه از این تحولات نمی توان شناختی از تمدن امروزی غرب داشت.»

غرب، چگونه غرب شد؟/ صادق زیبا کلام/ انتشارات روزنه/ چاپ اول ۱۳۹۵/ ۲۹۶صفحه/ ۱۷۵۰۰ تومان

3-1با هم بودن

برای علاقمندان به داستان در ادامه به شرح مختصری از رمان «با هم بودن» اثر نویسنده ی فرانسوی آنا گاوالدا پرداخته ایم که روایت داستان کامیل دختری جوان است که به کارهای نظافت و خدمتکاری اشتغال دارد، به دنبال هم خانه نیست ولی از سر تصادف هم خانه ای پیدا می کند و به تدریج سر و کله آدم هایی دیگر نیز در زندگی اش پیدا می شود. در بحبوحه زندگی‌های به‌هم‌ریخته، نوری در تاریکی می‌درخشد و آنها به هم نزدیک ‌تر می‌شوند. «با هم بودن» رمانی درباره‌ زندگی شخصی، تجربه تنهایی و جست‌وجوی خوشبختی است؛ داستان آدم‌هایی که برای عشق‌ورزی و با هم بودن تلاش می‌کنند.

در این رمان دیالوگ‌های زیادی وجود دارد و خواننده شخصیت‌ها را از میان همین صحبت‌ها می‌شناسد این کتاب در سال ۲۰۰۴ در فرانسه منتشر شده و فیلمی نیز به همین نام در سال ۲۰۰۷ براساس این کتاب ساخته شده است.

این هم چند سطری از کتاب:

«هیچ کدام پرحرف نبودند و عادت به هم غذایی را از دست داده بودند. کامیل و فیلیبر با روال معاشرت چندان آشنا نبودند و رهایی از تنهایی برای هیچ یک آسان نبود؛ اما هر دو تربیت شده بودند و کوشیدند خوش باشند. شادی کردند، لیوان ها را به هم زدند و از محله صحبت کردند. از صندوق دارهای فروشگاه فرانپری، فیلیبر از موبوره خوشش می آمد و کامیل از آنکه موهایش قهوه ای بود، گردشگرها، بازی نور بر بدنه ی برج ایفل و کار خرابی سگ ها در خیابان. برخلاف انتظار، مهمانش بسیار خوش صحبت بود بی وقفه به حرف هایش ادامه می داد و هزار موضوع خوشایند و سطحی را عنوان می کرد. عاشق تاریخ فرانسه بود و اعتراف کرد که بیشتر اوقات فراغت را به بازدید از زندان های لویی یازدهم، پیش تالار فرانسوای اول و… می گذراند. کافی بود کامیل موضوع یا دوره ای را نام ببرد و فیلیبر جزئیات فراوان و کاملی را شرح می داد؛»

با هم بودن/ آنا گاوالدا(خجسته کیهان)/ انتشارات پارسه/ چاپ اول ۱۳۹۵/۵۹۴ص/۳۵۰۰۰تومان

3-3یک شب پرنده ای

«یک شب پرنده ای…» هم عنوان پنج دفتر اول از مجموعه اشعار لیلا کردبچه است و این شعر را همین حالا بخوان عنوان یکی از شعرهای این مجموعه است که آن را همین حالا می خوانیم:

«این شعر را همین حالا بخوان

وگرنه بعد ها باورت نمی شود

هنگام سرودنش چگونه دیوانه وار عاشقت بودم

همین حالا بخوان این شعر را که ساختار محکمی ندارد

و مثل شانه های تو هر بار گریه می کنم می لرزد

هر بار گریه می کنم،

و خاطره ی سبز چشمهایت از پیراهن خیس فصل

چکه می کند…»

یک شب پرنده ای/لیلا کردبچه/انتشارات نیماژ/چاپ اول۱۳۹۵/۲۳۱صفحه/۱۵۰۰۰تومان

برای اطلاع روزانه از تازه ترین کتاب های منتشرشده به کانال تلگرام کلبه کتاب کلیدر @teleklidar بپیوندید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.