بخش سلامت در کل کشور مغفول واقع شده و در نیشابور بسیار بیشتر!

در مراسم معارفه قائم مقام دانشکده علوم پزشکی در امور مشارکت ها مردمی عنوان شد:

بخش سلامت در کل کشور مغفول واقع شده و در نیشابور بسیار بیشتر!

کمبود تخت های بیمارستانی نیشابور بیش از ۵۰ درصد است

الهام الماسیان/ سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور در مراسم معارفه دکتر مظلومی نژاد به عنوان قائم مقام این دانشکده در امور مشارکت های مردمی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت گفت: در کشورهای مترقی، بخش سلامت و تحقیقات نگاه و توجه خاصی را در دیدگاه افراد خیّر دارا ست. در کشور ما بحث مشارکت مردم در طی دهه های اخیر، بیشتر بر روی مدرسه سازی متمرکز شده بود، بنده به نوبه خودم درود می فرستم به عزیزانی که زحمات زیادی کشیدند و مشکل بزرگی را از بخش آموزش و پرورش کشور برطرف بکنند.

دکتر محسن عظیمی نژاد در جمع خیرین، مسئولین و مهمانان جلسه افزود: اما بخش سلامت و توجه مشارکت مردم در آن، در کشور ما مغفول واقع شده ولی در دولت یازدهم به این موضوع توجه خاصی شد و ما هم در نیشابور به تبع از سیاست های ایشان، باید این کار را به طور جدی دنبال کنیم. برای اولین بار است که در نظام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جایگاهی تحت عنوان قائم مقام وزیر در مشارکت های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد ایجاد شده و نشان از عزم وزارت بهداشت برای حرکت در این برنامه ها را دارد.

وی تأکید کرد: بخش سلامت در کل کشور مغفول واقع شده و در نیشابور بسیار بیشتر! لذا احداث بیمارستان و جذب مشارکت مردم خیّر، صرف نظر از بهبود مسائل سلامتی و علمی، به رونق اقتصادی شهر هم کمک شایانی خواهد کرد و فرصت های شغلی زیادی ایجاد خواهد کرد.

وی تصریح کرد : احداث بیمارستان ۲۲ بهمن مربوط به حدود ۷۰ سال قبل است و ساختمان آن کلنگی است بیمارستان حکیم نیز با ۹۶ تختخواب در سال ۱۳۸۰ توسط سازمان تأمین اجتماعی به دانشکده علوم پزشکی تحویل داده شد و در حال حاضر ۱۷۰ تخت بیمارستانی فعال دارد و با حداکثر ظرفیت در حال خدمت رسانی به مردم است.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور اضافه کرد: نیشابور و فیروزه حدود ۵۴۰ هزار نفر جمعیت دارد و شاخص های سلامت عنوان می کند که به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۶ تخت بیمارستانی باید وجود داشته باشد. لذا ما هم اکنون باید حداقل ۸۰۰ تخت بیمارستانی داشته باشیم در صورتی که مجموع تخت های بیمارستانی فعال، ۳۵۰ تخت می باشد و ۴۵۰ تخت بیمارستانی کمبود داریم.

او خاطرنشان کرد: دولت به تنهایی نمی تواند در توسعه فضاهای فیزیکی بخش سلامت تلاش اقدام مناسبی را انجام دهد. بنده مطمئن هستنم که در نیشابور، شخصیت های بزرگوار و خیرین نیک اندیشی وجود دارند که اگر این صدا به آن ها برسد قطعاً خواهند آمد و به مشکلات شهر در حوزه سلامت کمک خواهند کرد.

قائم مقام دانشکده علوم پزشکی نیشابور در امور مشارکت های مردمی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت با اشاره به جلسه ای با دکتر ایازی معاون مشارکت های وزارت بهداشت، اظهار داشت: ایشان در آن جلسه همراه با گلایه به من گفت گزارش شهرهای دیگر را ببینید و با شهر خودتان مقایسه کنید که چه کرده اید. در شهری مثل دزفول یک خیر بیمارستانی۵۰۰ تخت خوابی ساخته است و نیشابور در حوزه سلامت خیلی عقب است.

دکتر ظهیر مظلومی نژاد افزود: رویکرد خیرین نیشابور با توجه به سبقه علمی شهرمان تا کنون به سمت مدرسه سازی بوده پ و در این زمینه خیلی خوب عمل شده، اما باید توجه کنیم که در حوزه سلامت غافل مانده ایم.

وی مجمع خیرین سلامت را زیرمجموعه ای از این قائم مقامی دانست و ضمن تشکر از تلاش های این مجمع تصریح کرد: ما برنامه های مختلفی داریم و کار ما فقط خیر سازی نیست.

مظلومی نژاد خواستار اعتماد و همراهی خیرین شد و افزود: کسانی که خانواده و پدرم را می شناسند، می دانند که ما بسیار وسواسیم هرکسی با هر نیتی وارد امور خیر می شود، با همان نیت کمکش هزینه شود.

وی متذکر شد: هر دو بیمارستان نیشابور صرفا درمانی است در حالی که اغلب بیمارستان های دنیا صرفا درمانی نیست و یک بخش آن تحقیق و پژوهش است.

قائم مقام دانشکده علوم پزشکی نیشابور طرح حذف زیرمیزی ها را کاری بزرگ و سنگین دانست که در آن کرامت پزشک و بیمار به طور همزمان حفظ می شود.

مظلومی نژاد تأکید کرد: با توجه به برندی به نام خیام و عطار برای نیشابور، می توانیم طرح توریسم درمانی را به عنوانی موقعیتی عالی برای شهرمان پیگیر باشیم.

در ادامه جلسه احمد همت آبادی به نمایندگی از شورای شهر اظهار داشت: شورای شهر در جهت صدور رایگان پروانه و خاکبرداری ساختمان مرکز سلامت مادر و جنین اعلام حمایت و همراهی نموده است.

محمد رفیقیان رئیس انجمن مدیران صنایع نیز در این جلسه خواستار مشارکت همگانی برای توسعه حوزه سلامت شد و افزود: همه ما باید احساس مسئولیت کنیم. به راستی چرا برای بسیاری امور درمانی باید به مشهد برویم. اگر این مشارکت عمومی برای احداث این مرکز سلامت محقق شود، ضمن آنکه نیاز شهرستان حل می شود، از شهرهای اطراف نیز به نیشابور مراجعه می کنند و در این زمینه باید به طور جدی همراهی کنیم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.