بخشی دیگر از باغ شهر دررود در آستانه ی نابودی: تخریب و تغییر کاربری باغ ها برای احداث راه دسترسی مسکن مهر دررود؟!

 

1364402837_یکی از کارهای ظاهرا خوب دولت احمدی نژاد، پروژه ی احداث مسکن مهر در  اقصی نقاط ایران بود. در آغاز این  حرکت پر سر و صدا،سیاسی و غیر کارشناسی؛ مشکلات و معضلات آن چندان به چشم نمی آمد، اما هر چه این  پروژه ها به سوی تکمیل شدن در پیش رفت و می رود؛ هر روز مشکلات و معایب آن بیشتر رخ می نمایاند. مشکلاتی نظیر عدم پیش بینی مراکز رفاهی، ورزشی،آموزشی و بهداشتی بر این پروژه ها سایه افکنده است. پروژه ی مسکن مهر شهر دررود نیز از این معایب و مشکلات بیرون نیست. به عنوان مثال مکان یابی برای احداث مسکن مهر در این شهر، از چنان وضعیت غیر کارشناسانه ای برخورداراست که بخش عمده ی آن در منتهی الیه مخروط افکنه ی  یک دره ی سیلابی  بنا شده است. اکنون بعد از مدت ها پیگیری و ادامه ی تکمیل پروژه با هیئت مدیره جدید، شاهد رخ نمودن بخشی دیگر از مشکلات این پروژه ی کارشناسی شده! هستیم. چنانکه با ساکن شدن تدریجی مالکین این پروژه، ساکنان متوجه شده اند جاده ی دسترسی کارشناسی شده ای برایشان تعریف نشده است. از همین رو هیئت مدیره در تلاش است با  فشار دسته جمعی ساکنان بر شهرداری، کوتاهترین راه را، که به گمانشان بهترین راه می باشد؛ احداث نمایند. فاجعه این جاست که این مسیراز داخل باغ های منطقه ی غرب شهر درود عبور می کند! و تنها گروه فعال زیست محیطی دررود نیز مخالف تجاوز به حریم طبیعت بوده و به گفته ی نماینده ی این  گروه – گروه همیاران طیبعت سبزدررود – بسیاری از اعضای شورا در دیدار با آنان مخالفت خود را با تخریب محیط زیست برای احداث این جاده اعلام نمو ده اند هر چند در مصوبه به شکل دیگری عمل نموده اند. همچنین این تشکل زیست محیطی؛ درتاریخ ۲۳/۴/۹۴  نامه ای به شماره ثبت ۵۳۶۲ به فرمانداری شهرستان ارسال و در خصوص این وضعیت  توضیحاتی ارایه شده که تاکنون از سوی فرمانداری جوابی دریافت نشده است.

یکی از مطلعین و کارشناسان شهرداری دررود در گفتگو با نگارنده اظهار نمود که:  شهرداری بنا به دلایل گوناگون از احداث این جاده از خیابان نواب صفوی غربی(راهی که از داخل باغ ها می گذرد) استقبال نمی کند. بنا به گفته ی وی احداث این  جاده ی   ۶۰۰ متری از داخل باغ ها سبب از بین رفتن مستقیم بیش از ۵ هزار متر مربع از باغات و اشجار کهنسال و برای تعریض و احداث اماکن تجاری برای توافق با مالکین؛ بیش از ۲۵هزار متراز این باغ ها از بین خواهد رفت. وی با اشاره به احداث ۲۷۰ واحد مسکن مهر و تراکم شدید بار ترافیکی آن در آینده گفت: در صورت احداث این جاده از داخل باغ ها و اتصال آن به صورت مستقیم به خیابان اصلی شهر؛ – با توجه به این که هیچ گونه خروجی دیگری ندارد– موجب بوجود آمدن بار ترافیکی در ساعات اولیه ی صبح خواهد شد.

ایشان اظهار داشت: بر اساس مصوبه ی شورای شهر دررود؛ شهرداری ملزم به بازگشایی راه از داخل باغات بدون تغییر کاربری است.  البته به نظر شهرداری مناسب ترین احداث جاده برای ساکنین مسکن مهر، راهی است که از انتهای خیابان ابوذر درود می گذرد که هیچ گونه آسیبی به محیط زیست و پوشش گیاهی نخواهد زد. طول این راه نیز تفاوت چندانی با راه مورد نظر ساکنان مسکن مهر ندارد.

به عنوان نکته ی پایانی باید این سوال را از نماینده های  وقت شهرستان(زمان احداث پروژه ی مسکن مهر) جناب حسین سبحانی نیا و سیدعلی حسینی پرسید: چرا در آن سال ها کمترین نظارتی برکاردولت دوست و یارغارشان احمدی نژاد و عملکرد آنان در این حوزه نداشتند که امروزه این گونه مردم گرفتاراین معضلات نباشند!؟…

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.