بحث های داغ بر سر مصوبات مالی

آخرین جلسه علنی دی ماه شورا:

بحث های داغ بر سر مصوبات مالی

بودجه شهرداری همچنان گوشت قربانی است؟

جلسه هفتگی شورای شهر با ارائه لایحه ی شهرداری مبنی بر بخشودگی درصدی بدهی ها، نامه ها و پیشنهاداتی همراه بود که حضور اعضای پر هیاهوی شورا، بحث ها را به جنجال کشاند.

در آخرین جلسه دی ماه، اعضای شورا اعضای شورا با لایحه تمدید مهلت تخفیف جریمه های تخلفات حوزه شهرسازی مخالفت کردند، برای تامین مالی دفتر واحد مرکزی خبر در نیشابور با هزینه شهرداری تصمیم گیری شد و بذل اعتبار به یک جشنواره غیر رسمی را هم مورد تصویب قرار دادند.

بخشودگی جریمه ها؛
بحث داغ اعضا

سه شنبه، آخرین روز دی ماه، جلسه شورای شهر با قرائت لایحه شهرداری آغاز شد که در آن «با توجه به نیاز مبرم شهرداری به منابع مالی حاصل از وصول بدهی ها»، آن دسته از شهروندانی که اقدام به پرداخت بدهی خود نکرده اند مشمول ۳۰ درصد بخشودگی قرار گیرند، که بحث و جدل فراوانی را میان موافقان و مخالفان به همراه داشت.

علی جدی با عنوان این که از آنجایی که قبلا اعلام کرده ایم بخشودگی درصدی بدهی ها قابل تمدید نمی باشد، اظهار داشت: تصویب این لایحه اعتبار شورا را زیر سوال می برد. این موضع واکنش مظاهر اقبالی را چنین به دنبال داشت: شورا گود کشتی نیست که بر حرفی تأکید کند بلکه میتوان بنا بر مصلحت شهر گاهی انعطاف داشت.

حسینی که از موافقان لایحه بود با بیان این که این یک رویه است که هر سال نزدیک دهه فجر این تخفیفات در نظر گرفته می شود، ادامه داد: از طرفی با توجه به رکود بازار، این تخفیفات مردم را دلگرم می کند. وی افزود: چرا برای شهر وام ۲۸ درصدی بگیریم در حالیکه وصول این بدهی ها نیاز به وام را از بین می برد.

شریعتمداری نیز در جایگاه موافق بیان کرد: چرا سود ده میلیارد وام را به جیب بانک بریزیم در حالی که با همین تخفیف می توان این پول را به شهروندان داد؟ وی افزود: همین آقایانی که دائم می گویند شهرداری بحران مالی دارد، چه اتفاقی افتاده است که با این لایحه مخالفت می کنند؟! اگر می خواهید شهردار را زمین بزنید و بگویید آقای زرندی «آدم بَده» است و ما نظارت مان را کردیم حرف دیگری است!

محمدکاظم صادقی به عنوان مخالف لایحه اظهار داشت: بسیاری از شهروندان بر مبنای مصوبه قبلی ما با شهرداری تسویه حساب کرده اند.

پارسا نیز دیگر مخالف لایحه بود که ارائه مصوبه جدید میان مصوبات قبلی شورا را فحش به شورا تلقی کرد!

جدی به عنوان مخالف اظهار داشت: یک بار هم که شده روی تصمیم شورا بایستید تا مصوبات به سخره گرفته نشود. شریعتمداری با تاکید بر نیاز مجموعه مدیریت شهری به تزریق نقدینگی پافشاری کرد که هوشمند پاسخ داد: ما در قبال رأی مان شرعا مسئولیم.

و اینگونه جدال لفظی شریعتمداری و هوشمند بالا گرفت و حتی به بیان الفاظ ناپسند نیز منجر شد.

شریعتمداری در پاسخ هوشمند گفت: چرا هر چه شما می گویید شرعی است و هر چه ما می گوییم شرعا مجاز نیست؟! انگار شما شرع سنج هم دارید!

لفظ به کار بردده شده از سوی هوشمند که آقای شریعتمدار! شما باید بدانید که با سر و صدا و «عربده کشی» نمی توانید به زور حرف خود را بقبولانید برای دقایقی صحن شورا را دچار تنش کرد و استفاده از این لفظ مورد اعتراض برخی اعضا قرار گرفت.

صالح آبادی بالاخره با بیان اینکه لطفا در خصوص لایحه صحبت کنید به تلاش کرد به بحث خاتمه دهد،این درگیری لفظی که برای دقایقی بعد از ان هم ادامه یافت، سر انجام با عذرخواهی هوشمند به خاطر لفظ به کاربرده شده، پایان یافت.

اقبالی در خصوص لایحه اظهار داشت: درست است که ممکن است بین بدهکاران ۴ نفر بساز و بفروش هم باشد که مشمول تخفیف می شوند ولی در مجموع در این فضای رکود به نفع شهر است.

در پایان لایحه شهرداری پس از فراز و فرودهای فراوان اعضا، با وجود شش رأی صالح آبادی شریعتمداری، اقبالی، حسینی، صالح آبادی و صائب نیا تصویب نشد.

واگذاری تابلو تبلیغاتی موضوع بحث جلسه علنی

صالح آبادی پیشنهاد نصب سه تابلو برای آموزش در سه نقطه پرتردد شهر توسط سازمان بهزیستی را مطرح کرد و بیان داشت: یک بار تابلویی را برای موضوعی عام المنفعه در اختیار مجموعه ای قرار دادیم بعد دیدیم تبلیغات بانک روی آن نصب شد! به همین دلیل با واگذاری تابلو مخالفیم ولی با حفظ مالکیت سازمان فرهنگی شهرداری می توان با این درخواست همکاری کرد.

شریعتمداری و حسینی با بیان این که «طرح این مطالب در حد و اندازه شورا نیست» به طرح موضوع در صحن شورا انتقاد کردند و آن را ناشی از عدم تشکیل شش ماهه کمیسیون فرهنگی شورا، که متولی این مباحث است، دانستند. انتقادی که از سوی عضو اصلی این کمیسیون، صادق هوشمند، بی پاسخ نماند که معترضانه گفت: از کجا می گویید شش ماه است تشکیل نشده است؟

صالح آبادی، رییس شورا هم به حمایت از هوشمند بحث را چنین خاتمه داد که: آقای حسینی! نشستی کنار آقای شریعتمداری، دخالت در بحث ها را واگیر گرفته ای. (خنده حضار) آقای حسینی! من واقعا برای تان متأسفم! شما خودت عضو شورای عالی استانی اگر آنجا هم بخواهید همین طور نظر بدهید که دیگر هیچ!

در نهایت با حفظ مالکیت تابلوها برای شهرداری، نصب شعارهای آموزشی توسط بهزیستی تصویب شد.

حقوق ماهانه خبرنگاران صدا و سیما را شهرداری بدهد!

پیشنهاد دیگری که در شورا مطرح شد در مورد اختصاص ماهانه ۳ میلیون تومان به واحد مرکزی خبر نیشابور بود که سه فرد شاغل در این دفتر در جلسات قبلی شورا اقدام به پخش گزارش های خود در صحن علنی شورا و با استفاده از مانیتور شورا کردند که باز هم واکنش اعضا را در پی داشت.

شریعتمداری با بیان این که این دفتر «رسمی نیست» و افزود: مسئولین ذی ربط باید تلاش کنند تا این دفتر به عنوان دفتر رسمی صدا و سیما محسوب شود تا اعتباراتی که از سوی صدا و سیما به همه شهرها داده می شود به این دفتر هم اختصاص داده شود. صدا و سیما چندین هزار میلیارد تومان بودجه دولتی دارد. وی افزود: آیا الان صدا و سیما اخبار شهر را بهتر پوشش می دهد یا نشریات شه؟ شریعتمداری با بیان این که واحدی مثل صدا وسیما ۷۵ میلیون تومان گرفته است برای پوشش اخبار شهرستان آن وقت دفتر واحد خبر، آزاد فعالیت می کند و تأمین هزینه نمی شود ادامه داد: نشریات محلی مشکلات مردم را منعکس می کنند و پیامک های مردم را اطلاع می دهند تا ما خبردار شویم، وی تأکید کرد: آقای هوشمند و جدی خودشان نشریه دارند و گزارش عملکرد خود را می دهند بقیه اعضای شورا هم باید «دل ای دل…» کنند که انگار هیچ کار نکرده اند.

جدی و صادقی به دفاع از اختصاص این مبلغ به دفتر خبر وابسته به صدا و سیما پرداختند.

در نهایت، مصوب شد که ضمن ارائه مبلغ تعیین شده برای دفتر واحد مرکزی خبر، برای یک سال، طبق تفاهم نامه ای پوشش فعالیت های شهرداری را نیز داشته باشند.

در ادامه بذل و بخشش های شوراییان از جیب شهرداری، و در واقع جیب شهروندان، ۵ میلیون تومان هم به جشنواره عمار در نیشابور اختصاص یافت.

نویسنده :آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.