بحث داغ «هتل امیران» در شورا ; شهردار گزارش تکمیلی ارسال می کند ; مهلت شورا به نیروی انتظامی

 

آزاده مهدیار/

جلسه هفتگی شورای شهر پس از دو هفته که از سوی اعضا تعطیل شده بود، با حضور دانش آموزان برگزیده مسابقات UCMAS آغاز شد و در ادامه علاوه بر بحث های طولانی و گاه پر آب و تاب پیرامون مصوبات، نطق هوشمند در رابطه با پروژه هتل امیران جلسه را به درازا کشاند.

untitledنیروی انتظامی مهلت خواست

نامه نیروی انتظامی برای گرفتن «مهلت شش ماهه تا تخلیه بهداری این ارگان با مالکیت شهرداری» موجب شد با بدفهمی برخی اعضا، مباحث در هم گِره بخورد. نیروی انتظامی که در حال ساخت درمان گاه جدید خود است تا زمان تکمیل ساخت این درمانگاه از شورا مهلت خواسته است.

صادقی در این باره گفت: تخلیه این درمانگاه از سال ۹۰ در دستور کار است و موضوع در دادگاه مطرح  و مقرر شد شهرداری ۱۲۰ میلیون تومان به نیروی انتظامی بدهد. تا الان شصت میلیون تومان پرداخت شده و قرار بود مابقی ضمن تخلیه پرداخت شود، چندین بار اخطار برای تخلیه داده شده ولی هنوز این اتفاق نیفتاده است.

حسینی قاضی نیز با بیان این که تا به حال زیاد مهلت داده ایم، افزود: شهرداری می خواهد از همان ساختمان به عنوان ساختمان بهداری خود استفاده کند، ساختمانی هم که نیروی انتظامی برای درمانگاه خود می سازد با آن عظمت به این زودی ها تکمیل نمی شود.

شریعتمداری اما با بیان این که آنها هم شهروندان ما هستند و باید از گسترش فضاهای بهداشتی حمایت شود، اظهار کرد: من با ایجاد درمانگاه شهرداری در آن مکان هم مخالفم، چراکه هزینه اضافی بر دوش شهرداری تحمیل می کند.

پارسا خطاب به شریعتمداری گفت: شما اصلا به نامه دقت نکرده اید، جای این صحبت ها اینجا نیست. شریعتمداری پاسخ داد: اتفاقا متوجه هستم اما شما بحث درمانگاه شهرداری را بهانه کردید تا این ساختمان تخلیه شود در حالی که این ساختمان هم به یکی از «آلونک» های شهرداری می پیوندد که باید هزینه استهلاک آن را هم بدهیم.

در نهایت مقرر شد نامه نیروی انتظامی جهت بررسی و اعلام نظر به شهرداری ارسال شود.

نامه اعضای شورا مبنی بر این که «تا زمانی شهرداری نماینده ای از شورای شهر کسی در کمیسیون معاملات حضور نیابد، مصوبات کمیسیون فاقد وجاهت قانونی است.» نیز مطرح و عنوان شد: کمیسیونی که وظیفه بررسی مناقصات و مزایده های شهرداری را بر عهده دارد از رئیس حراست شهرداری، نماینده شهردار و عموما نماینده حسابرسی تشکیل می شود.

این نامه واکنش شریعتمداری را در پِی داشت که گفت: این نوعی «گرو کشی» است. ما نباید به دلیل این که در این کمیسیون نماینده نداریم حدود اختیارات شهرداری را کاهش دهیم.

اما هوشمند گفت: «مسئول حراست شهرداری در این کمیسیون بسیار ضعیف عمل کرده و لازم است ما در آنجا نماینده داشته باشیم». نامه فوق به تصویب اعضا رسید.

در ادامه با طرح آسفالت یکی از مدارس وکیلی، هوشمند پیشنهاد داد «زیرسازی و آسفالت تمام مدارس خَیر ساز از سوی شهرداری با هشتاد درصد تخفیف بلامانع باشد.» که اعضا اعلام کردند شهرداری باید نظر دهد و طرح را ارسال کند. هوشمند پاسخ داد: ما خودمان به موضوع مسلط ایم و از آنها خیلی متخصص تریم! اما اعضا بر ارائه این نظر به شهرداری و دریافت پاسخ آن تأکید و مصوب کردند.

«هتل امیران» چالش تازه شهرداری و شورا

زمان نطق هوشمند فرارسید. هوشمند که گفته می شد از برخی خبرنگاران شخصا دعوت به عمل آورده با محور قرار دادن موضوع هتل امیران در «نطق میان دستور» خود، به موضوع وجهه تبلیغی ویژه ای داده بود.

وی در حالی که برای صحبت خود مقدمه چینی کرد و عنوان داشت در رابطه با پروژه «هتل امیران» قصد صحبت دارد، خواست کسی به میانه صحبت های ش نیاید، اما همان ابتدا با تذکر پارسا و صادقی مواجه شد.

پارسا گفت: چیزی تحت عنوان «نطق میان دستور» وجود ندارد. صادقی هم تأکید کرد: من از شما می خواهم اجازه دهید شهردار گزارش خود را در این باره ارسال کند، شاید ابهامات شما رفع شد، شاید آن چه شما در ذهن دارید بخشی از ماجرا باشد اما الان جراید این مسئله را انعکاس می دهند و بعد که گزارش شهرداری که مصوبه شورا هم هست بیاید، نظرتان تغییر کند.

اما هوشمند با تأکید بر این که تحقیق زیادی در این زمینه داشته است، نطق خود را با تأکید بر این که من ابهاماتی در رابطه با ارقام این پروژه دارم، آغاز کرد.

این عضو شورا بیش از چهل دقیقه بی وقفه صحبت کرد و تمامی صفحات قرارداد شهرداری با این سرمایه گذار را با قرائت جزء به جزء ارقام و تاریخ ها و شماره نامه ها خواند.

نقاط پُررنگ ابهامات وی شامل مدت زمان اتمام پروژه بود که از اردیبهشت ۹۱ آغاز شده و قرار بوده در مدت سه سال به بهره برداری برسد، به علاوع مواردی در رابطه با میزان ارتفاع مقرر، لزوم پرداخت اولین بدهی تقسیط شده که هنوز چک آن به دست شهرداری نرسیده و بالاخره مهم ترین موضوع؛ یعنی ادعای ۴۰ میلیارد تومان انحراف در محاسبات عوارض پروژه.

در پایان هوشمند که اصرار برخی اعضا به صحبت در این مورد را دید گفت: «نطق پاسخ ندارد.»

اما صادقی با تأکید بر این که باید منتظر گزارش شهرداری بود تا بتوانیم نظر بدهیم، اظهار کرد: این سرمایه گذار می توانست از سرمایه خود به نحوی دیگر استفاده کند و دچار دردسر هم نشود اما جنبه گردشگری قضیه و لزوم اقامتگاه برای مسافرین را در اولویت قرار داد، ضمن این که اگر تخلفی هم باشد از سوی شهرداری است نه سرمایه گذار، من معتقدم آن مبلغ ۴۰ میلیارد تومان اشتباه تایپی بوده است و مهم «چک دایره درآمد» است نه این گزارش ها.

پارسا هم گفت: من پیشنهاد می کنم شهرداری اگر امکانش را دارد همان ۴۰ میلیارد را به مالک پرداخت کند و کل پروژه را به دست بگیرد. که این سخن خنده اعضا و خشم هوشمند را در پی داشت.

در حالی که پارسا، شریعتمداری، هوشمند و صادقی همان مباحث را با صدای بلند و خطاب به هم تکرار می کردند و این تذکر سکاکی که «اگر قرار بر جدل باشد ختم جلسه را اعلام می کنم» سودی نبخشید و جلسه با ختم شد اما این بحث های چند سویه همچنان ادامه داشت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.