با پیگیری و سیاسی کاری نماینده سبزوار در مجلس: بالگردی که  به جای نیشابور در سبزوار نشست

 

الهام صادقی/

 

139305182028482653382394رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور مرداد ماه سال جاری خبر از استقرار اورژانس هوایی نیشابور در ماه های مهر و آبان در باشگاه فجر را داده بود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. در حالی که چند روز قبل نمایندگان سبزوار موفق به مستقر کردن بالگرد اورژانس هوایی به عنوان نوزدهمین پایگاه اورژانس هوایی کشور در شهر سبزوار شده اند که گفته شد: شهرهای اطرافش از جمله نیشابور را نیز پوشش خواهد داد.

در همین زمینه مدیر حوادث و فوریت های پزشکی نیشابور در گفت و گو با خبرنگار خیام نامه در رابطه با این موضوع گفت: همه ی اقدامات از سوی ما و وزارت کشور برای استقرار بالگرد  انجام شده و محل استقرار آن نیز آماده شده است و از آنجایی که اورژانس کشور، خود این امکان را ندارد که بالگرد در اختیار ما بگذارد، بناست قرارداد استقرار بالگرد با موافقت وزیر کشور و اورژانس کشور با ارتش، بسته شود و چون این روندی نظامی است، گرفتن مجوز و بستن این قرارداد به طول انجامیده است.

محمد شورورزی افزود: همچنین با وجود ماه های حرام و حرکت  کاروان های پیاده به سوی کربلا، بالگردها در مناطق مرزی برای امداد رسانی به زائران مستقر بوده اند که این هم یکی از دلایل تاخیر در روند گرفتن مجوز استقرار بالگرد در نیشابور  بوده است.

وی در پاسخ به این که با توجه به پیشی گرفتن سبزوار از نیشابور در این زمینه و به دلیل تجهیز این شهر به اورژانس هوایی، آیا ممکن است نیشابور از این امکان محروم شود یا خیر، عنوان کرد: نیشابور در منطقه ای استراتژیک و کوهستانی و صعب العبور واقع شده و حجم زائران و کاروان های پیاده از این منطقه بیشتر است. لذا داشتن اورژانس هوایی برای شهرستان نیشابور از اولویت های ماست و تجهیز اورژانس نیشابور به بالگرد حتمی است و در آینده ای نزدیک شاهد استقرار دائم بالگرد در نیشابور هستیم.

گفتنی است دو ماه قبل خیام نامه در شماره ۲۵۱ خود درگزارشی با عنوان «بزکشی امکانات یا شان نمایندگی مجلس؛ اورژانس هوایی در نیشابور یا سبزوار…» به اظهارات نماینده سبزوار در باره استقرار اورژانس هوایی در سبزوار پرداخته بود و این سخن سبحانی فر نماینده سبزوار در مجلس را در گفت و گو با خبرگزاری «تسنیم» به نقد کشیده بود که: «انتقال اورژانس هوایی از سبزوار به نیشابور کذب محض است». در گزارش خیام نامه پیوند زدن موضوع استقرار اورژانس هوایی را با برخی اختلافات سطحی و قبیله ای میان مردم سبزوار و نیشابور به عنوان اختلاف افکنی و سو استفاده تبلیغاتی از یک موضوع فنی عنوان کرده بود که نماینده مجلس با هدف  ایجاد مطالبه در افکار عمومی به دنبال صید ماهی مقصود از برخی اختلافات منطقه ای است. در همان گزارش «خیام نامه» هشدار داده شده بود که «مسئولان نیشابور لازم است مراقب انگیزه های احتمالی در پس این گونه اظهار نظرها باشند تا ایجاد فضای مطالبه گری عمومی در شهرستان مجاور منجر به تضییع حقوق مردم نیشابور نشود.» توضیح این که خبر استقرار بالگرد اورژانس هوایی در «نیشابور» ماه ها قبل از این اظهار نظر نماینده مردم سبزوار از سوی مسئولان اعلام و به نیشابوریان وعده شده بود. حتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی سه ماه قبل، از استقرار بالگرد با همکاری و در اختیار قرار دادن محل استقرار در مجموعه فجر وابسته به تیپ ۲۱ سپاه، تا پایان ماه های محرم و صفر خبر داده بود. اما گویا غفلت مسئولان و نمایندگان نیشابور و جوسازی نماینده سبزوار واقعا کارگر افتاد و این اتفاق ضروری دست کم تا زمان انتشار این شماره خیام نامه برای نیشابور رخ نداده و امکان مزبور در شهرستان سبزوار با پیگیری های نماینده این شهر در مجلس، محقق گردیده است.

نیشابور یکی از حادثه خیزترین شهرهای استان به لحاظ آتش سوزی ها و حوادث جاده ای است به طوری که طبق آمار، اورژانس نیشابور تنها درتیر ماه سال جاری به حدود  ۱۲۰۰مصدوم خدمات رسانی نموده است که استقرار هرچه سریع تر بالگرد، یکی از نیازهای این شهرستان است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.