با پرخاشگری نوجوانمان چگونه برخورد کنیم؟

بخش دوم

راهکارهای موثردربرخورد با نوجوان پرخاشگر

از آن جایی که خشم اغلب دیگر هیجان ها مثل: افسردگی، شرم، غمگینی، ترس یا آسیب پذیری را می پوشاند، می تواند برای بسیاری از نوجوانان چالش زا باشد. زمانی که فرزند شما نمی تواند با این احساسات مقابله کند، ممکن است فریاد بزند یا در اتاق را محکم بکوبد.

چالشی که والدین با آن روبرو هستند کمک به نوجوانان برای مقابله با هیجانات و برخورد با خشم با یک روش سازنده است:

۱- قوانین و پیامدها را مشخص کنید

زمانی که شما و فرزندتان آرام هستید برای او توضیح دهید که هیچ اشکالی ندارد که او احساس خشم داشته باشد و احساسات امری طبیعی هستند. اما روش هایی که او برای ابراز خشم خود به کار می برد غیر قابل پذیرش هستند. اگر او فریاد بزند با پیامدهایی روبرو خواهد شد (مثلا محروم شدن از رفتن به مهمانی). افراد در دوره نوجوانی بیش از هر زمان دیگری به قانون نیاز دارند و ما به عنوان والدین باید این قوانین را قبلاً برای آن ها توضیح دهیم.

۲- کشف کنید چه چیزی در زیر خشم نهفته است

آیا فرزند شما غمگین یا افسرده است؟

آیا او نسبت به همسالانش احساس بی کفایتی یا حقارت می کند؟

آیا نیاز به کسی دارد که بدون قضاوت کردن به حرف هایش گوش دهد؟

آیا از موضوعی نگران است؟

۳- از نشانه های هشدار دهنده خشم آگاه شوید

آیا فرزندتان قبل از عصبانیت سردرد دارد؟

آیا در مدرسه کلاس خاصی دارد که همیشه او را عصبانی می کند؟

اگر نوجوان شما بتواند نشانه های هشدار دهنده ای که او را به جوش می آورد شناسایی کند، خواهد توانست قبل از آنکه خارج از کنترل شود؛ خشمش را کنترل کند.

۴- به نوجوان خود کمک کنید راه های سالمی برای آزاد کردن خشم خود پیدا کند

ورزش، بازی های گروهی و یا راه های ساده ای مثل پانچ گردن یا پاره کردن کاغذهای باطله می تواند به آزاد شدن تنش و خشم کمک کند بسیاری از نوجوانان از هنر یا نویسندگی برای ابراز خلاقانه خشم خود استفاده می کنند

۵- به نوجوان خود زمان و فضایی دهید تا خود را بازیابد

زمانی که نوجوان عصبانی است به او اجازه دهید زمانی را در اتاق خودش یا فضایی دیگر به خلوت بگذراند تا آرام بگیرد. تا زمانی که عصبانی است، هرگز به دنبال او نروید و از او نخواهید که عذرخواهی کند یا توضیح بدهد.کمی صبر کنید تا عصبانیتش فروکش کند.

۶- خشم خود را مدیریت کنید

اگر شما خلق و روحیه مثبت خود را از دست دهید، نخواهید توانست به فرزند خود کمک کنید. اگر چه سخت است اما شما باید بدون تاثیر پذیری از عصبانیت فرزندتان، آرام بمانید. برای این کار می توانید یک لیست تهیه کنید و کارهای آرام بخشی را درآن یادداشت کنید که به شما کمک می کند موقع عصبانیت فرزندتان خود را آ رام کنید ( مثلا نوشیدن یک لیوان آب، ارسال یک پیام کوتاه به یک دوست، تغییر دادن کانال تلویزیون، رفتن به اتاق دیگر و….) به یاد داشته باشید اگر شما یا دیگر اعضای خانواده فریاد بزنند یا چیزی را پرتاب کنند، نوجوان به طور طبیعی فرض خواهد کرد که این روش ها روش های مناسبی برای ابراز خشم هستند.پس بهتر است خشم خود را کنترل نمایید و در زمان آرامش با او گفتگو نمایید.

علیرضا حدادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.