با همسرم

در این مجموعه می خواهم به نصیحت کردن بپردازم بنابراین اگر حوصله شنیدن پند و اندرزهای من را ندارید همین الان این متن را کنار بگذارید.

نخست: بگذارید باد حرف هایش را با خود ببرد.

گاهی همسرمان عصبی است و حرف هایی می زند که خودش هم واقعا به آن حرف ها باوری

ندارد. اگر آن حرف ها را معیار رفتار خودمان قرار بدهیم وارد بازی قدرت شده ایم که کمکی به صمیمیت ما نخواهد کرد. بازی ها روابطی هستند که هدف اصلی آن ها پنهان است و در ظاهر با یک هدف دیگر نمایش داده می شوند. وقتی می دانید همسرتان خودش حرف خودش را باور ندارد چه دلیلی وجود دارد که بخواهید به او ثابت کنید اشتباه کرده است؟

دوم: قرار نیست کاملا همه چیز را با او به اشتراک بگذارید.

همسر شما روانکاو شما نیست، قرار هم نیست که درمانگر شما باشد فقط قرار است از به اشتراک گذاشتن زندگی خود با او احساس بهتری پیدا کنید. به اشتراک گذاشتن همه ابعاد وجود خودتان با او ممکن است برایش آزاردهنده باشد. ممکن است شما از چیزی خوشتان بیاید که او از آن نفرت دارد یا شما از چیزی بدتان بیاید که او عاشق آن است. درباره اختلاف های خودتان می توانید بدون سرزنش و تحقیر و انتقاد با هم گفتگو کنید اما تلاش برای تغییر دادن همسرتان به معنی زندگی مشترک نیست، به معنی یک جنگ منجر به شکست است.

سوم: در روابط زناشویی خلاقیت به خرج دهید.

خلاقیت روابط زناشویی را جذاب تر می کند.در هر رابطه تصور کنید برای اولین بار است . در وانگار هیچ درک و برداشت قبلی از آن ندارید

گاهی می توانید ایده های خلاقانه را در این خصوص را به کار بگیرید

اما بهتر است قدری با احتیاط چنین کاری را انجام بدهید. همسرتان شاید خوشش بیاید و شاید خوشش نیاید. قاعده کلی این است که هیچ یک از طرفین حق ندارد

همسرش را تحقیر کند مگر این که بر سر یک سناریوی از پیش طراحی شده طرفین با رضایت، توافق کرده باشند. برای اینکه خراب کاری نکنید معمولا بهتر است اول توافق کنید و بعد وارد عمل شوید.

چهارم: پرچم من؛عشقِ زنم است.

اینکه پدر و مادر، برادران و خواهران،فامیل و دوستان ،آشنایان و همسایه ، همکاران و … درباره شما و همسرتان چه قضاوتی دارند مهم نیست، مهم اینست که از زندگی مشترک با همسرتان لذت ببرید.

پنجم: آگاهانه برای هم ادا دربیاورید.

*اجازه بدهید همسرتان اشتباه کند.*

معمولا اگر به همسرتان آزادی اشتباه کردن بدهید محیط زندگی تنش کمتری پیدا می کند اما بهتر است بدون تنش به او بازخورد بدهید.

بازخورد دادن بدون تنش ۴ مرحله دارد:

۱- بیان مشاهده بدون قضاوت درباره آنچه رخ داده است. هرگونه قضاوت درباره درستی یا نادرستی یا خوب و بد بودن رخداد در این مرحله اخلال ایجاد می کند.

۲- بیان احساس. اینکه احساس می کنم تو خیلی احمقی بیان احساس نیست اینکه کارت باعث شد من عصبانی بشم بیان احساس است. هرگونه توهین و تحقیر در هر مرحله باعث نادرست بازخورد دادن می شود.

۳- بیان خواسته. عمل جایگزین عملی که انجام شده را به همسرتان پیشنهاد کنید.

۴- بیان نیاز. نیازی که پشت احساس و فکرتان است و باعث شده به تلاش برای تغییر رفتار همسرتان بپردازید را در این مرحله بیان کنید.

در نهایت مهم آزادی است نه نتیجه ( نتیجه در اینجا اشتباه نکردن همسرتان است.). آزادی باعث پایداری رابطه می شود. عشق فرزند آزادی است نه تصاحب و کنترل.

ششم: از موضع برابر با هم ارتباط داشته باشید.

درچند هزار سال گذشته قاعده این بوده است که مردان از موضع بالاتر با زنان خود رابطه داشته اند اما در چند صد سال گذشته تغییراتی در نظام های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی… ایجاد شده و در چند دهه گذشته این تغییرات باز هم تغییر کرده است به طوری که دیگر دوره ارتباط از بالا به پایین یا از پایین به بالا با همسر گذشته است اگر چه نشانه هایی از وجود دوران پدرسالاری در گذشته هنوز

وجود دارد و به نظر می رسد برخی اختلاف های تکاملی بین زن و مرد هم باعث دوام این نشانه ها می شود.

اگر مایلید فضای مدیریت آمرانه دولتی در زندگی شما حاکم شود از موضع بالا به پایین یا پایین به بالا با همسرتان ارتباط داشته باشید. کسی که در موضع بالا قرار می گیرد، در این بازی قدرت معمولا در نقش یک منجی ادا در می آورد و کسی که در موضع پایین قرار می گیرد در این بازی قدرت معمولا در نقش یک قربانی ادا

در می آورد. این بازی بازنده – بازنده بهترین و ساده ترین حالت برای به لجن کشیدن زندگی شماست چرا که در این بازی هر دوی شما قربانی سیستمی می شوید که برای زندگی مشترک خودتان انتخاب کرده اید.

اگر قرار است در زندگی مشترک شما هر کسی مسولیت عمل خودش را بپذیرد، لازم است از موضع برابر با هم ارتباط داشته باشید.

هفتم: دکمه قرمزه را چه کار دارید؟

دکمه ای که یک دستگاه را روشن می کند معمولا قرمز است. به طور طبیعی دکمه قرمز همسرمان را پیدا می کنیم و می فهمیم که با کدام دکمه عصبانی می شود با کدام دکمه بی حوصله و با کدام دکمه ناراحت استفاده از دکمه های قرمز برای باج گیری، انتقام، تنبیه، سرزنش، حال گیری و…

شما را وارد بازی قدرت می کند و همان طور که گفتم بازی قدرت جایی شروع می شود که صمیمیت ( و در نتیجه شادی ) تمام
می شود.

مهدی صفائیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.