با همسرم

بخش دوم

آیا بهتر نیست کمی احمق باشید؟

در این مجموعه می خواهم به نصیحت کردن بپردازم بنابراین اگر حوصله شنیدن پند و اندرزهای من را ندارید همین الان این متن را کنار بگذارید.

هشتم: شفاف باشید

اگر همسرتان به اشتباه فکر می کند شما به او خیانت کرده اید، لازم نیست برای اثبات وفاداری، خودتان را بکشید، کافی است شفاف و روراست باشید، هم در مسایل مالی، هم در مسایل دیگری که برای همسرتان مهم است. پنهان کاری و زرنگ بازی با صمیمیت زن و شوهر در تضاد است. اگر واقعا زرنگ هستید شادی را در زندگی خود شکار کنید. شادی و صمیمیت دوستانی همراه یکدیگرند.

نهم: پیش از حرف زدن فکر کنید

ممکن است حرفی بزنید و چهل سال بعد همسرتان به شما بگوید تو همانی هستی که این را گفتی… البته این مساله مهمی نیست مهم این است که وقتی حرف می زنید بعد اصرار دارید سر حرف تان باقی بمانید و بازی کودکانه لج بازی شروع می شود.

شاید خودتان هم ندانید که چه کار می کنید اما آسمان و ریسمان را به هم خواهید بافت و صغرا را کنار کبری خواهید چید و کل کائنات را به مضحکه خواهید گرفت تا ثابت کنید که درست گفته اید. اگر اول فکر کنید بعد شاید آن حرف را اصلا نزنید و انرژی خود را به هدر ندهید.

اساسا چیزی به نام «تصمیم درست» وجود ندارد. ما در جستجوی تصمیمی هستیم که بیشترین فایده و کمترین ضرر را داشته باشد و معیار فایده و ضرر را هم خودمان تعیین می کنیم. پس تلاش برای اثبات این که من حرف درستی زدم یا کار درستی کردم چندان خردورزانه نیست. خردورزانه تر این است که پیش از حرف زدن، حرف مان را بسنجیم.

یک بازی کودکانه که خیلی هم زیاد پیش می آید تلاش برای حفظ موضعی است که اتفاقا برای انتخاب آن چندان نیاندیشیده ایم. کودک بودن همیشه بد نیست اما همیشه هم خوب نیست. بازی های کودکانه تحت تاثیر احساسات همان لحظه بازی هستند نه منافع بلند مدت.

دهم: تو برو خود را باش

شاید شما می خواهید قدم بزنید و همسرتان می خواهد بخوابد، خب شما بروید قدم بزنید و او هم می تواند بخوابد. شاید شما بخواهید تعطیلات را با یک گروه کوهنوردی به کوه بروید و همسرتان می خواهد همان موقع در ارمنستان تعطیلاتش را سپری کند. چرا باید هر دو همیشه با هم باشید؟ اگر همسرتان به کشوری دیگر برود و شما همان موقع را در کوه خوش بگذرانید چه فاجعه ای رخ خواهد داد؟ ازدواج قدری از آزادی ما را خواهد کاست اما می توانیم در مورد مقدار آزادی که می گیریم و می دهیم با همسرمان مذاکره کنیم و به توافق برسیم. پایداری رابطه زناشویی با مقدار آزادی ارتباط دارد.

یازدهم: صبر کنید تا خلق تان عوض شود

وقتی که همسرتان عصبانی است با او بحث نکنید وقتی هم که خودتان عصبانی هستید بهتر است اصلا حرف نزنید. اجازه بدهید گذر زمان خلق تان را عوض کند تا با یک حس دیگر به دنیا نگاه کنید و تصمیم بگیرید. احساس خشم باعث شروع بازی قدرت و برقرار ماندن بازی قدرت می شود. اولین قربانی بازی قدرت صمیمیت شماست. برای حفظ صمیمیت تان قدری شکیبا باشید.

دوازدهم: می توانید آگاهانه انتخاب کنید که کمی احمق باشید

درست است که قرار نیست قربانی رفتارهای غیرمسولانه همسرتان باشید اما اگر در همه مسایل کاملا دقیق حساب و کتاب کنید دیگر زندگی نمی کنید، تجارت می کنید.

در یک رابطه دوستانه گاهی آنچه می دهیم قدری بیشتر از آن است که می گیریم. دقیق شدن و مو را از ماست کشیدن در بعضی مسایل فضای رابطه را عوض می کند. اگر بیشتر از آنچه گرفته اید، داده اید پیش از حساب گری عاقلانه فکر کنید آیا فضای رابطه ارزش این وضعیت را ندارد؟ اگر با اندکی احمق بودن می توانید شادتر زندگی کنید آیا بهتر نیست کمی احمق باشید؟

نوشته شده توسط : مهدی صفائیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.