با میزبانی نیشابور برگزار شد: همایش کارگاه‌های آموزشی کمیسیون‌های نظارت و تشکل‌های استان خراسان رضوی

 

همایش کارگاه‌های آموزشی کمیسیون‌های نظارت و تشکل‌های استان خراسان رضوی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه در تالار میلاد با حضور روسای اتاق اصناف و روسای ادارات صنعت، معدن و تجارت استان برگزار گردید، در این همایش معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در سخنانی به چگونگی رشد تولید داخلی و راهکارهای رونق اشتغال اشاره کرد، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه صنعت و اشتغال و سیاست‌های پیش‌رو ارائه نمود و در ادامه رئیس اتاق اصناف شهرستان نیشابور نیز برنامه‌های مورد پیگیری را در سال جاری ارائه کرد.

جواد حسینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در این جلسه گفت: اگر می‌خواهیم اقتصاد، اشتغال و تولید داخلی رشد پیدا کند در ابتدا باید ذائقه مردم را شناسایی کنیم و سپس بر اساس ظرفیت اصناف‌مان و کمک به آن‌ها و توسعه شغل، پاسخ دهنده این نیاز باشیم در این صورت اشتغال ایجاد می‌شود و واحدهای صنفی رونق می‌یابد.

وی ادامه داد: مشهد می‌تواند به سمت برند و فرآورده‌های حلال برود بنابراین ما اولین همایش فرآورده‌های حلال را با حضور صنعت‌گران، اصناف، دانشگاهیان و کسانی که در سطح جهان در این امر موفق هستند را برای آبان‌ماه برگزار خواهیم کرد تا راهکارهای استفاده از این ظرفیت عظیم را پیدا کنیم.

حسینی عنوان کرد: در امر طرح تکاپو دولت می‌خواهد برای ایجاد اشتغال فقط در استان خراسان ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه کند، ظرفیت مهم این ۴۰۰ میلیارد بیش و پیش از هر چیز در بخش اصناف است که اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان این که ضربه زدن به اشتغال موجود بدتر از ایجاد اشتغال ناپایدار و موقتی است، افزود: ما معتقدیم اصناف باید شبکه‌سازی شوند و با توجه به شبکه‌هایی که ایجاد می‌کنند و مجتمع‌سازی تجاری که شکل می‌گیرد، در نتیجه ظرفیت هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و تولید را انبوه و متنوع می‌کند، مشتری را در دسترس قرار می‌دهد و از این طریق به رونق بازار می‌افزاید بنابراین شبکه‌سازی واحدهای صنفی سیاستی است که باید پیگیری کنیم.

حسینی اظهار کرد: بسترآفرینی برای حضور اصناف در بازارهای جهانی و نمایشگاه‌های بین‌المللی از دیگر برنامه‌هاست و همچنین نظام استاد شاگردی که مصوب شده و در برنامه‌های آینده مدنظر خواهد بود؛ سیاست دیگر دولت در استان جهت‌گیری اصناف از سمت واحدهای توزیعی به واحدهای تولیدی است.

وی با اشاره به انتخابات پیش‌رو و اهمیت مشارکت در آن گفت: هرچه قدر قدرت داخلی و تعاملات بین‌المللی رشد یابد تولید، اقتصاد و اصناف ما رشد خواهد یافت؛ باید حضور حداکثری داشته باشیم و مردم هرکس را که با حضور حداکثری خود انتخاب کردند، به او کمک کنیم.

در ادامه راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: بحث صادرات و تشکیل خوشه‌های صنعتی و تولیدی صنفی با هدف صادرات مد نظر است؛ این هدف‌گذاری سال گذشته انجام شد و شروع صادرات را پارسال رقم زدیم و در سال جاری باید این موضوع به اشتغال بیانجامد و برای این که این اتفاق بیفتد، باید به حوزه تولید فکر کنیم.

وی به مبحث تعامل اتاق اصناف با فرماندار، شهرداران و اعضای هیات رئیسه‌های اتحادیه‌ها در شهرستان اشاره کرد و افزود: شرح خدمات ما و شهرداری‌ها احتیاج به تصمیم‌گیری ملی دارد.

سعید شیبانی معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت حضور در انتخابات عنوان کرد: حضور ما در این انتخابات با مشارکت گسترده برای ملت، نظام و کشور بسیار موثر است ضمن این که این مشارکت، پایداری را ایجاد خواهد کرد و خروجی این پایداری امنیتی بلافاصله در اقتصاد ما منعکس خواهد شد چرا که رونق تولید و بازار نیاز به امنیت دارد.

محمدجواد محبی سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت نیشابور با اشاره به این که نیشابور دومین شهر صنعتی استان است و با بیان این که کمیسیون نظارت شهرستان ۱۱ جلسه برگزار کرده و ۷۸ مصوبه داشته؛ گفت: پتانسیل خوبی در این شهر نهفته است که با توجه به شرایطی که برای تحقق شعار سال آماده می‌شود، امیدواریم بتوانیم رونق اقتصادی، تولیدی و اشتغال را که مدنظر همه است؛ داشته باشیم

وی ادامه داد: نیشابور دارای ۱۱ هزار و ۹۶۵ واحد صنفی دارای پروانه است؛ نان نیشابور به عنوان یکی از برندهای نیشابور است که ۱۷۵ واحد نانوایی شهری و ۱۴۵ نانوایی روستایی داریم.

عبدالله قدمیاری رئیس اتاق اصناف نیشابور ضمن خیر مقدم به مهمانان، برنامه‌ها و پیگیری‌های سال جاری را تشریح و عنوان کرد: یکی از برنامه‌های ما این خواهد بود که تمام واحدهای توزیعی خود را تشویق کنیم تا برای توزیع کالاهای تولیدی داخل مشارکت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: واحدهای تولیدی کوچک که توسط اصناف گاها به فراموشی سپرده شده، را می‌خواهیم احیا کنیم و به دنیال شهرک‌های صنعتی صنفی هستیم؛ پیگیری تعدیل هزینه‌های عوارضات و مالیات بر ارزش افزوده از دیگر برنامه‌هاست؛ همچنین تسهیل صدور پروانه‌های تولیدی و پیگیری بالا بردن کیفیت کالاهای تولیدی توسط واحدهای تولیدی مرتبط با اصناف را در برنامه داریم که در مقابل کالاهای وارداتی بتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

قدمیاری گفت: ایجاد کارگروهی برای رفع موانع تولید و راهکارهای مناسب برای تولید و پیگیری اصلاح کارمزدهای بانکی که امیدواریم مسئولان هم همکاری لازم را داشته باشند،  در برنامه ماست.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.