با دوستان طبیعت نیشابور بیش تر آشنا شویم

آزاده مهدیار

shahr1میراث نامبارک آدمیان برای طبیعت

تشکل مردم نهاد «حامیان طبیعت نیشابور» که فعالیت های مختلفی اعم از پاکسازی طبیعت زیبای نیشابور، درختکاری و برگزاری همایش بازیافت و تفکیک زباله را داشته است، درکنار فعالیت های زیست محیطی اعمال خیرخواهانه ای چون بازدید و برگزاری جشن در خوابگاه کودکان بی سرپرست و آسایشگاه های معلولین و سالمندان را نیز در کارنامه خود دارد.

حضور در جمع بانشاط این طبیعت دوستان و تجربه پاکسازی طبیعت نیشابور اتفاق بکری بود که از زوایای مختلف نیز قابل بررسی است.

روز جمعه سیزدهم شهریور ماه روستای «درخت جوز»، هدف پاکسازی بود و همه دستکش به دست و کاور به تن مشغول پاکسازی شدیم. در حال جمع آوری زباله های به جای مانده از آدمیانی که طبیعت را تنها سهم خود و نه سهم آیندگان می دانند، هیچ وقت فکر نمی کردم این حجم از زباله در محدوده اندکی که پاکسازی کردیم جمع آوری شود. انواع بطری و پاکت چیپس و پفک، کیسه های پلاستیکی، بطری های فلزی و از همه بدتر پوشک بچه! میراث رد پای آدمیان در طبیعت بود.

این در حالی بود که همراهان باتجربه بیان می کردند که این روستا به دلیل مسافت دور آن تا شهر جزو روستاهای تمیز بود. یکی از همراهان می گفت: در پاکسازی یکی از روستاهای نزدیک شهر چندین ساعت صرف پاکسازی تنها چند متر از روستا شد و حتی کسانی بودند که با بی فرهنگی آشکار آشغال ها را جلو پای ما می انداختند و می گفتند این را هم جمع کن! و در کنار آن ها کسانی هم بودند که با ما همکاری می کردند. دیگر همراه مان گفت: این حرکت ما بیشتر جنبه نمادین دارد تا مردمی که شاهد فعالیت ما هستند بیاموزند که طبیعت را آلوده نکنند.

آن روز به سرانجام رسید و برنامه پاکسازی این طبیعت دوستان به طور مستمر و هفته در میان ادامه دارد.

لازم به ذکر است گروه «حامیان طبیعت نیشابور» ابتدا با نام «رفتگران طبیعت نیشابور» در شهریور ۱۳۹۲ با همفکری تعدادی از طبیعت دوستان این شهر، خانم ها پریسا نظری، نوشین ذبیحی و آقایان ایمان دشتی، علی بکائیان و ایمان دولت، کار خود را با پاکسازی طبیعت بوژان آغاز کرد و در طی این دوسال سی و هفت برنامه پاکسازی در طبیعت نیشابور از جمله دیزباد، بوژان، خرو، درخت جوز، طاغان، رود، دربهشت، بار، صومعه، دررود و نیز مناطق گردشگری عطار و خیام و مجموعه باغرود داشته است.

همچنین برنامه ویژه پاکسازی بهشت فضل و شستشو و غبار روبی آرامگاه شهیدان در سال ۹۲و برگزاری برنامه درختکاری با همکاری اداره منابع طبیعی در منطقه دربهشت در اسفندماه سال ۹۳ را نیز در کارنامه خود دارد.

از دیگر فعالیت های این تشکل مردم نهاد برگزاری همایش با محوریت بازیافت و تفکیک زباله با همکاری سازمان محیط زیست و مدیریت پسماند شهرستان، با حضور روسای ادارات فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش و میراث فرهنگی شهرستان و نیز خانواده ها و طبیعت دوستان شهرستان در بهمن ماه۹۳ در فرهنگسرای وکیلی بوده است.

گروه حامیان طبیعت نیشابور علاوه بر فعالیت های زیست محیطی در زمینه های امور خیریه از جمله بازدید و برگزاری مراسم و جشن در آسایشگاه معلولین هفده شهریور و خانه مهر بزغان، خانه سالمندان بانوان و آقایان، خوابگاه دختران بی سرپرست و بد سرپرست راضیه و نیز مراسم جشن و افطاری برای کودکان بی سرپرست و بد سرپرست  خانه فرزندان امام علی (ع) فعالیت نموده است.

این تشکل امیدوار است با عنایت و توجه خاص مسئولین شهرستان بتواند گامی در جهت فرهنگسازی شهروندان و حفظ و پاکیزگی محیط زیست و طبیعت طرب انگیز و زیبای نیشابور بردارد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.