با تلاش ۷۰ میلیاردی برای رفع نقص تصفیه‌خانه شهرک صنعتی خیام؛ خروجی دریاچه فاضلاب اسحاق‌آباد قابل استفاده شد

 

سرانجام پس از پیگیری‌های متعدد جهت ایجاد تصفیه‌خانه شهرک صنعتی خیام نیشابور، خروجی دریاچه فاضلاب اسحاق‌آباد برای امور کشاورزی قابل استفاده شد.

رئیس اداره محیط زیست ضمن تایید این خبر اظهار داشت: سال‌ها فاضلاب این شهرک صنعتی که در کنار شهر خرو قرار دارد و به‌عنوان دومین شهرک صنعتی بزرگ خراسان رضوی به شمار می‌رود، در حوالی اسحاق‌آباد روستای پرجمعیت‌ زبرخان به تشکیل یک دریاچه مصنوعی و در عین حال نامانوس با طبیعت و بهداشت عمومی منجر شده بود و اعتراض عمومی را در پی داشت که با پیگیری های صورت گرفته به نتیجه رسید.

نوربخش با اشاره به اینکه مجوز احداث صنایع آبکاری و سرمه‌کاری در شهرک صنعتی خیام داده شده است و به همین خاطر پساب صنعتی و فاضلاب سنگین نداریم، بیان کرد: سه هزار متر مکعب فاضلاب ورودی شهرک صنعتی در تصفیه‌خانه مورد استفاده و تحلیل قرار گرفته و آب باقی‌ مانده برای استفاده مجدد به ویژه در بخش کشاورزی احیا و لجن باقی مانده پس از خشک کردن توسط فیلتر پرس، به کود گیاهی قابل استفاده در کشاورزی تبدیل می‌شود.

وی با تقدیر از تلاش هفتاد میلیارد ریالی شرکت شهرک‌ها برای رفع این نقص، اظهار داشت: البته تایید این اداره برای همیشه نیست و دائم خروجی تصفیه‌خانه چک می‌‌شود و پایش‌ها ادامه خواهد یافت و اگر به مشکلی برخوردیم بنا به وظایف سازمان پیگیری و برخورد می‌کنیم.

نوربخش با اشاره به اینکه تصفیه‌خانه زیر نظر شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با آزمایشگاه معتمد اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان قرارداد کاری بسته است، تصریح کرد: ما منتظر نصب سیستم پایش لحظه‌ای(آنلاین) هستیم تا بتوانیم خروجی تصفیه‌خانه را در همه اوقات چک کنیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.