باید و نبایدهای روزه داری: روزه داری و بیماری های کلیوی

دکتر علی خاکباز

فوق تخصصی جراحی بسته کلیه ومجاری ادراری

کلیه ها مسئول تنظیم آب و املاح بدن هستند و این کار را با دقت تمام انجام می دهند. مکانیسم ایجاد سنگ کلیه به این صورت است : وقتی که غلظت املاح دفع شونده توسط کلیه ها  از میزانی معین بیشتر شود کریستال سنگ تشکیل شده و این کریستال به عنوان هسته ی اولیه سنگ به مرور بزرگتر شده و به شکل سنگ کلیه در اندازه های متفاوت در می آید .اما در مورد روزه داری در کسانی که دارای سابقه سنگ کلیه هستند چند نکته وجود دارد:

به طور کلی سابقه سنگ کلیه مانع از گرفتن روزه نیست و برای همه کسانی که دارای سنگ کلیه هستند یک نسخه واحد را نمی توان پیچید.همچنین بسته به شرایط محیط، نوع کار و میزان فعالیت روزانه فرد،تعداد ودفعات سنگ سازی و بیماری زمینه ای کلیوی ،در مورد هر بیمار باید جداگانه تصمیم گرفت.

توصیه های کلی در مورد روزه داری در افرادی که دارای سابقه سنگ کلیه هستند به قرار زیر است ولی اخذ تصمیم نهائی با پزشک معالج خواهد بود:

  • افرادی که در طول سال چند بار سنگ سازی دارند این افراد اگر به مقدار کافی مایعات مصرف نکنند به سرعت سنگ می سازند. توصیه می شود این افراد در فصل گرما و طولانی مدت ، روزه نگیرند.
  • بیمارانی که دارای سنگ حالب هستند تا موقع دفع سنگ و یا درمان آن نباید روزه بگیرند. چون این بیماران نیاز دارند که هر چه زودتر سنگ خود را دفع کنند. اگر سنگ حالب به اندازه ای بزرگ باشد که دفع ادرار از کلیه مربوطه را کاملا مسدود کند به مرور عملکرد کلیه را کاهش می دهد. در حقیقت سنگ حالب از اورژانس های پزشکی است.
  • افرادی که دارای یک سنگ منفرد کوچک یا سنگریزه در قسمتی از کلیه بوده که چندین سال است بدون تغییر باقی مانده است، می توانند روزه بگیرند.ولی این افراد باید حتما ما بین افطاری و سحری حدا قل ۸ لیوان آب علاوه بر میزان مورد نیاز برای رفع تشنگی بنوشند.
  • افرادی که سابقا یک بار دچار سنگ کلیه شده اند و چندین سال است که دیگر سنگ کلیه نداشته اند، می توانند روزه بگیرند منتهی باید مایعات بیشتری مصرف کنند.
  • در پایان باید گفت به طور کلی ثابت نشده است که روزه داری افراد سالم را مستعد سنگ کلیه کند و سایر افرادی که سابقه سنگ کلیه یا سایر بیماری های کلیوی دارند در مورد روزه داری باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.