باید از همگرایی و توان همه نیشابوری ها استفاده شود

در همایش نیشابوری های مقیم مرکز با موضوع تاریخ و فرهنگ نیشابور عنوان شد:

باید از همگرایی و توان همه نیشابوری ها استفاده شود

اگر یک نیشابوری عصر یکشنبه ۲۰ مهرماه جاری حوالی چهارراه پارک وی در تهران قدم می زد، می توانست چهره های آشنای زیادی را ملاقات کند. همشهری های مقیم پایتخت ساعت ۶ عصر در خیابان ولی عصر، بالاترازخیابان جام جم، در مجموعه ی فرهنگی– ورزشی تلاش به همایشی دعوت شده بودند که به همت بنیاد توسعه نیشابوری برپا شده بود تا بگویند و بشنوند از آن چه برای بازگرداندن نیشابور به جایگاه شایسته اش می توان انجام داد.

سومین نشست از سلسله نشست های بنیاد مطالعات، پژوهش و توسعه ی نیشابور در تهران با عنوان «درنگ» پیرامون تاریخ و فرهنگ نیشابور و با حضور نیشابوری های مقیم پایتخت برگزار شد. این همایش که همزمان با زادروز دکتر محمّدرضا شفیعی کدکنی بود، با حضور بیش از ۴۰۰ تن از نیشابوری های ساکن پایتخت پیگیری گردید.

غلامحسین مظفّری؛ رئیس هیأت مدیره ی بنیاد توسعه ی نیشابور ، در آغاز این نشست با تبریک اعیاد غدیر و قربان و شادباش به مناسبت زادروز دکتر شفیعی کدکنی، مهم ترین موضوع را توسعه ی همه جانبه ی نیشابور عنوان کرده و افزود باید از همه ی نیروها در این زمینه استفاده گردد تا بتوان نیشابور را به جایگاه واقعی خویش نزدیک ساخت.

وی ضمن برشمردن پاره ای آسیب های جدّی که طی سال های گذشته به نیشابور وارد آمده، هدف از احیای فعالیّت های بنیاد مطالعات، پژوهش و توسعه ی نیشابور در دوره ی جدید خویش را همگرا ساختن اراده هایی دانست که خواستار پیشرفت نیشابور و نیشابوری هاست.

معاون منابع انسانی و توسعه ی مدیریّت استانداری تهران با تأکید بر بهره گیری از نیروهای جوان در حوزه های مختلف، یکی از محورهای بنیاد را تشکیل کارگروه هایی دانست که در رشته های مختلف مشغول به برنامه ریزی و اجرایی ساختن آن ها شده اند.

پس از سخنان مظفّری نوانمایی به مناسبت زادروز استاد محمّدرضا شفیعی کدکنی به همراه خوانش شعری از این استاد گران مایه توسّط جلال بتویی؛ یکی از شاعران درخشان نیشابور پخش گردید.

سخنرانی دکتر محسن ذاکرالحسینی؛ عضو هیأت علمی فرهنگستان زبان و ادبیّات فارسی درباره-ی گویش نیشابوری، دئیگر برنامه این همایش بود که با استقبال فراوان حضّار روبه رو شد.

پخش نوانما درباره ی تاریخ نگار شهر فیروزه؛ مرحوم فریدون گرایلی و پس از آن سخنرانی خانم گیتا گرایلی، موج احساسی خاصی را در فضای همایش پراکند.

اجرای موسیقی محلّی توسط هنرمند نیشابوری آقای عبّاس تقی آبادی، از جمله میان برنامه-های این همایش بود.

تجلیل از سال ها تلاش هنری و دانش کارانه ی هادی عرب نرمی؛ مجسّمه ساز و مدرّس دانشگاه، همراه با پخش تصاویری از کارگاه و گزارش سال ها تلاش ایشان، برنامه ای بود که به همّت بنیاد توسعه، به منظور تکریم هنرمندان پایه ریزی شد.

گفتنی است پس از تقدیم هدیه ی استاد عرب نرمی، یک جلد رباعیّات خیّام به تصحیح و امضا و یادداشت پروفسور حسین صادقی به دکتر ذاکرالحسینی، پیشکش گردید.

پایان بخش این مراسم اجرای موسیقی سنّتی گروه سکوت به سرپرستی و خوانندگی آقای ناصر مشرف بود.

سعید رضادوست؛ دبیر همایش و کارگروه فرهنگ و هنر بنیاد مطالعات، پژوهش و توسعه ی نیشابور در تکمیل اخبار همایش افزود: فعّالیّت بنیاد در دوره ی نوین خویش، با نگاه به سرمایه-های نمادین نیشابور شکل گرفته و بر آن است تا با همگرا ساختن نیروهای موجود گام هایی بلند در راستای توسعه ی شهر بردارد.

وی ضمن برشمردن پاره ای از فعّالیّت های بنیاد، نشست های تخصّصی ماهانه و همایش های عمومی فصلی برای نیشابوری های مقیم پایتخت را نخستین گام عنوان کرده و توسعه ی دامنه ی این فعّالیّت ها را وعده داد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.