بام های مرکز آلوی ایران طلایی شد

 مرشدلو، خرو- همزمان با رسیدن فصل پاییز و زرد شدن برگ درختان،  برداشت آلو بخارا در شهر خرو آغاز و پشت بامهای شهرخرو طلائی می گردد. معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: ۳۶۰۰ هکتار از باغ‌ های نیشابور زیر کشت آلو است که از این میزان ۳۱۰۰ هکتار سطح زیر کشت بارور بوده و پیش‌بینی می شود امسال حدود ۴۶۵۰۰ تن انواع آلو همچون شمس، طرقبه، قطره طلا، درگزی، ساتتروزوا و بخارا برداشت شود. محمد علی فرهمندراد افزود: نیشابور از نظر محصولات باغی از جایگاه ویژه‌ای در استان خراسان رضوی برخوردار بوده و رتبه اول کاشت و تولید آلو  به شهر خرو این شهرستان اختصاص دارد.
بنا به گفته فرهمند، در حال حاضر از محل تولید و عرضه آلو بیش از ۱۶۲میلیارد تومان سود ناخالص عاید کشاورزان می‌شود.
فرهمندراد ادامه داد در سال جاری میانگین تولید آلو به ۱۵۰۰۰ کیلوگرم در هکتار رسیده و این در حالی است که برخی از باغداران با مدیریت صحیح و بکارگیری توصیه های فنی کارشناسان و استفاده از کودهای آلی و ریز مغذی و استفاده از ارقام پرمحصول و پایه‌های مقاوم به آفات و بیماری‌ها موفق شده‌اند از هر هکتار باغ آلو حدود ۵۰۰۰۰ کیلو آلوی با کیفیت بالا برداشت کنند.
وی به باغداران توصیه کرد تا با  استفاده از روش‌های نوین آبیاری و مبارزه به‌موقع با آفات و بیماری‌های محصولات باغی  و  کاشت آلو از ارقام پرمحصول، خوش‌پوست و همچنین پایه‌های مقاوم به آفات و بیماری‌ها و تنش‌های محیطی استفاده و در زمان کاشت نهال از زیر خاک رفتن پیوندک جلوگیری کرده تا میزان تولید آلو افزایش یابد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.